یک کوهنورد ماهر شوید

یک کوهنورد در اولین وهله باید جنبه های ایمنی را رعایت کند

خبریجات-کوهنوردی جزو دسته ای از ورزش هاست که طرفداران زیادی از هر قشر چه زن و چه مرد دارد و اگر شما به دنبال یک ورزش و طبیعت گردی چالش بر انگیز هستید، قطعا کوهنوردی می تواند یک انتخاب درست باشد. در این رشته ی ورزشی اوج لذت وصف ناشدنی که می تواند برای شما به ارمغان بیاورد فتح قله های پر ارتفاع و نعمت تماشای افق های طولانی است. کوهنوردی آنقدرلذت بخش است که برخی از آن به عنوان یک شغل که بتوان کسب درآمد کرد، امرار معاش می کنند. در رندگی موانع زیادی برای پیش به جلو رفتن در سد راه شما قرار می گیرد بنابراین با استفاده از امکانات و وسایلی که دارید و قدرت انتخاب و اختیار باید با مهارت کافی از آن موانع گذر کنید. کوهنوردی هم مانند زندگی در برخی اوقات ممکن است مانعی در پیشرفت شما پیش بیاید و شما را از کار خود بازدارد. اما یک کوهنورد باید بتواند همانطور که در زندگی موانع را پشت سر می گذارد در ارتفاع چند صد متری از زمین هم خود را نجات دهد. مسیر های سنگی، یخی، جنگل ها و... همگی در زمان خود می توانند مشکلاتی را پیش بیاورند.

اما در این همه لذت و مشکلات و... یک کوهنورد در اولین وهله باید جنبه های ایمنی را رعایت کند و در واقع مراقب باشد تا سراغ انتخاب های اشتباه نروند تا به مشکل بر نخورند.

 همیشه منتظر گم شدن باشید

یکی از مشکلاتی که ممکن است در پیچ و خم کوهنوری برای شما پیش بیاید گم کردن راه اصلی و منحرف شدن است که خیلی از کوهنوردان ماهر و حرفه ای در دنیا با توجه به اعتماد به حرفه و مهارت خود این قضیه را نادیده گرفتند در نهایت در مسیر فتح قله های موقفیت جان خود را از دست دادند. بنابراین کوهنوردی یک رشته ی شوخی بردار نیست. در این طور مواقع که حس می کنید از مسیر اصلی منحرف شده اید باید از قطب نما و نقشه استفاده کنید و اگر این ها را ندارید شما صرفا یک کوهنورد نیستید.امروزه وجود GPS گوشی نیز جای قطب نما را گرفته، اما برخی کوهنوردان این مسئله مهم را نمی دانند که اگر در سفر 4 یا 5 روزه ای که دارند به کمبود شارژ گوشی بر بخورند، دیگر نمی توانند از GPS استفاده کنند و باید همان ابزار سنتی و قدیمی و بسیار کار آمدتر را برگزیند.

مواجهه با کمبود آب

یک انسان اگر 2 روز به بدن خود آب وارد نکند به مرگ متوسل می شود. اگر شما نمی خواهید که به این وضع در کوهنوردی دچار شوید باید حتما راه حل هایی داشته باشید تا بتوانید در شرایط سخت، تمام آبی که به همراه داشته اید تمام شده اند آب مورد نیاز خود را بدست بیاورید. مکان های سرسبز، مکان هایی که یک صخره سخت به یک صخره نرم تلاقی پیدا می کند نیز همگی سوژه هایی هستند تا در آن جا آب بیابید. در صورت کمبود آب سعی کنید به دنبال آب تمیز بگردید زیرا آب آلوده زود تر از تشنگی مرگ شما را فرا می رساند.

 

هر میوه ای را نخورید

همه ی آدم های معمولی که برای تفریح به جنگل می روند وقتی را صرف گشت و گذار برای پیدا کردن میوه های جنگلی می کنند و متاسفانه هر چیزی که به ظاهر قابل خوردن باشد و از درخت آوزیران را می خورند و در نهایت کارشان به بیمارستان کشیده می شود. اما وقتی یک کوهنورد که به یک سفر طولانی مدت رفته بخواهد همچین اشتباهی مرتکب شود مرگ نه چندان حتمی در انتظار او خواهد بود و اگر هم مرگ به سراغش نیاید انقدر در سلامت تاثیر می گذارد که از جلو رفتن وی جلوگیری می کند. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است اگر می خواهید با این مشکل بر نخورید در اینترنت یا کتاب ها در رابطه با میوه های جنگلی اطلاعات کافی را کسب کنید تا بی دقت به هر میوه ای که دیدید لب نزنید.

چک لیست مورد نیاز کوهنوردی

هر رشته ورزشی نیاز به ابزار مورد نیاز خود دارد تا در آن رشته به صورت حرفه ای مشغول به کار شوید. در ادامه مقاله یک لیست از ابزار مورد نیاز شما که در کوهنوردی حتما و حتما کمک خواهد کرد را تهیه کردیم امیدواریم در به همراه بردن هیچ کدام از آنها غفلت نکنید:

1.کاپشن

2.کوله پشتی

3.کیف مخصوص

4.باتوم مخصوص کوهنوردی

5.فلاسک چای

6.جعبه کمک های اولیه

7. کیسه خواب

8.جوراب کلفت

9.لوازم بهداشتی

10.بطری آب

11.دستکش

13.کلاه برای تغییرات آب و هوا

14.بادگیر

و هر نوع وسایل و ابزار و امکاناتی که فکر می کنید ممکن است در کوهنوردی به کار شما بیاید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top