فراهم شدن بستری برای نشاط و همدلی به کمک لباس های محلی

با وجود تنوع فرهنگی و قومی فراوان، وجوه مختلف این تنوع طی چهار دهه گذشته توسط مدیران کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است

رئیس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس های محلی» در تقویم کشورمان بستر بسیار خوب و جهانی را به ویژه در حوزه صنعت گردشگری کشورمان به دنبال دارد. این خبر در بخش روز ملی لباس های محلی و بستری برای نشاط و همدلی هست.

طیبه سیاوشی، بر لزوم مشارکت مردم حول موضوعات وحدت بخش ملی تاکید کرد و افزود: با وجود تنوع فرهنگی و قومی فراوان، وجوه مختلف این تنوع طی چهار دهه گذشته توسط مدیران کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

وی ظرفیت های دینی و مذهبی را مورد اشاره قرار داد و افزود: ظرفیت های مذهبی در بخش فرهنگی قرار دارد. این ظرفیت ها در ایام و مناسبت های مذهبی مثل ماه های محرم و رمضان موجب می شود مردم به صورت خود جوش گردهم جمع شوند و برای کشور ظرفیت سازی شود.

وی ادامه داد: می توان با اتکا به تنوع قومی، زبانی، پوششی و مذهبی اقوام، گویش ها، پوشش ها و فرهنگ های مختلف ایرانی را گرد هم جمع کرد و بستر خشنودی و رضایت روحی، روانی و فرهنگی جامعه را به وجود آورد، باید به عنوان سرمایه به آن نگریست و در سطح کلان بستر آن را به وجود آورد.

رئیس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس ابراز تاسف کرد: متاسفانه از این تنوع و چند پارچگی به نفع یکپارچگی استفاده نشده است؛ به بیان روشن تر موضوعاتی را به صورت سلیقه ای انتخاب و به آن ها ورود کردیم اما خواسته مردم در نظر گرفته نشد. هر چند که خواسته مردم در پاره ای موارد به حدی پررنگ شد که مسئولان ناچار به پیروی و دنباله روی از مردم شدند، البته در بسیاری موارد مطالبه و خواست مردم نادیده گرفته و کنار گذاشته شد و حتی مورد برخوردهای قهری هم قرار گرفت اما این خواسته ها به هیچ وجه قابل حذف، نادیده گرفتن و چشم پوشی نبوده و نیست.

وی ادامه داد: با وجودی که از ظرفیت فرهنگی بالایی برخورداریم ولی متاسفانه ظرفیت کشور به این سمت و سو هدایت نشد تا بسترهای فرهنگی برای کشور تبدیل به سرمایه شود. این در حالی است که کشورهای دیگری هستند که حتی حول موضوعات کوچک قبیله ای سرمایه سازی کرده و حتی این سرمایه ها را به پدیده جهانی تبدیل کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه نتوانسته ایم ظرفیت های قومی، فرهنگی و مذهبی کهن و ریشه دار را به موضوعات ملی مبدل کنیم چون مدیران، سلیقه ای برخورد کردند. گویی ظرفیت های قومی و فرهنگی کشور نزدیک این مسؤولان و مدیران اهمیت چندانی نداشته تا این ظرفیت ها به سرمایه های ملی مبدل شود.

وی اظهار کرد: باید بین ظرفیت های قومی و فرهنگی و مدیران و مسئولان در دستگاه های مختلف به ویژه دستگاه های فرهنگی به نفع نظام تعامل برقرار کنیم یعنی کارگزاران نظام باید بنشینند و ظرفیت های قومی و فرهنگی ریشه دار ایرانی از جمله موسیقی، غذا، گویش، لباس و رقص محلی را ظرفیت سازی کنند. کجای این ظرفیت ها جنبه منفی دارد و می تواند به آداب و رسوم کشور ضربه بزند؟

رئیس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر نمی توانیم درصدی به حقوق مردم اضافه کنیم تا دقایقی به سالن تئاتر یا موسیقی بروند و قدری آرامش پیدا کنند چه خوب است این ها را بین مردم بیاوریم. دولت در این جهت برنامه ریزی و کمک کند تا بتوانیم این ایده را پیش ببریم. چقدر خوب است که هنر، موسیقی و نمایش را که از تجلیات عرصه فرهنگ ریشه دار ایرانی اسلامی است بین مردم ببریم تا به این شکل از شدت فشارهای معیشتی و اقتصادی بر جامعه کاسته شود و التهابات اقتصادی جامعه به این شیوه التیام یابد.

وی تاکید کرد: همراهی با مردم در اماکن عمومی به شیوه مورد اشاره موجب تسکین خاطر زنان، مردان، جوانان و سالمندان است که با هزاران مشکل و گرفتاری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبرو هستند و راه چاره ای حتی چند دقیقه یا چند ساعت برای خلاصی از آن ها پیدا نمی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که تعیین یک روز برای حضور مردم با عنوان روز ملی لباس های محلی چقدر می تواند در ایجاد فضای وحدت و نشاط موثر باشد، گفت: رنگارنگی لباس های محلی و قومی ظرفیت بسیار خوبی برای اجماع داخلی و بستری برای نشاط و همدلی است. تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس های محلی» در تقویم کشورمان آثار بسیار خوب ملی و جهانی برای کشور عزیزمان ایران دارد و بنده در شورای فرهنگ عمومی در حال پیگیری موضوع هستم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به آثار این اقدام در افزایش جذب گردشگران داخلی و خارجی به شهرستان ها و مناطق بومی و فرهنگی کشور، گفت: اختصاص یک روز به نام روز لباس محلی در حوزه صنعت گردشگری و جذب گردشگر نیز تاثیرات خوبی به دنبال دارد به طور مثال می توان بین مراسم های ملی - مذهبی مثلا قالی شوران یا آئین گلاب گیری که در مقاطع مختلف سال در شهرستان های مختلف برگزار می شود با روز لباس محلی پیوند ایجاد کرد و در این روز ملی افراد با لباس های محلی در محل کار خود حاضر شوند حتی با برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و آئینی در شهرستان های مختلف می توان روز شاد، همدلانه و به یادماندنی را در دل های مردم به وجود آورد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top