یک سریال محبوب و استقبال 80 درصدی مخاطب و رتبه اول

 سریال‌های "رهایم نکن" در شبکه سه و سریال "بچه مهندس"  در شبکه دو در رتبه‌های اول و دوم میان پربیننده‌ترین سریال های رمضانی قرار دارند

به گزارش افکارنیوز، هر ساله پس از اتمام مناسبات مذهبی و پخش سریال‌ها در این مناسبت‌ها از جمله ما مبارک رمضان، محرم و عید نوروز نتیجه نظرسنجی و میزان استقبال بینندگان از این آثار اعلام می شود تا موفقیت یک اثر و شبکه مشخص شود.امسال نیز با اتمام ماه مبارک رمضان آخرین نظرسنجی از این استقبال منتشر شد.

در رمضان امسال سریال "سرّ دلبران" از شبکه یک، "بچه مهندس" از شبکه دو و "رهایم نکن" از شبکه سه روی آنتن رفت.

طبق آخرین نظرسنجی هایی که سازمان صدا و سیما از تماشاگران سریال‌های رمضانی گرفته است سریال‌های "رهایم نکن" ساخته محمدمهدی عسگرپور در شبکه سه و سریال "بچه مهندس" ساخته علی غفاری در شبکه دو در رتبه‌های اول و دوم میان پربیننده‌ترین سریال های رمضانی از نظر مخاطبان قرار گرفتند.

رهایم نکن، داستانی مذهبی از حج باطنی با استقبال قابل قبول

سریال "رهایم نکن" به تهیه کنندگی علی پورکیانی امسال دقایقی بعد از افطار از شبکه سوم سیما پخش شد که طبق آخرین نظرسنجی‌ها تا اوایل هفته سوم پخش حدود ۵۴ درصد در کل کشور بیننده داشته است.

"رهایم نکن" با بازی امین تارخ و بازیگران خوبی که در کنارش ایفای نقش کردند روایت زندگی آدم‌هایی است که در لحظه‌ای، غفلت مسیر زندگی‌شان را تغییر می‌دهد و شاید این تغییر باعث تغییر در زندگی اطرافیانشان نیز شود.

سریال جدید محمد مهدی عسگر پور روایت غفلت‌ها، حرص‌ها، خودخواهی‌ها، زیاده‌خواهی‌ها است که به جهت قرار گرفتن در موقعیت جدید سر وا کرده و دیگران را نیز آزار می‌دهد.

دیدار خواهران با برادر قبل از سفر حج و بخشش آنان و نیز فرستادن هدایا و پیغام از جهان برای رسول در قسمت پایانی، حج ظاهری یعنی پاکی در اعمال و دِینی روی رسول نماندن است که در ادامه با پوشاندن لباس احرام و سپس خروج روح از بدن و مرگ با لباس احرام نشان از حج مقبول او از سوی خداوند دارد.

صحنه پایانی سریال "رهایم نکن" با مرگ تمام می‌شود. رسول تولایی در حالی که لبخند روی لبانش است دستش را به دست پدرش می‌دهد. در ادامه، حرکت دوربین از تولایی به سمت بیرون خانه و صعود به آسمان، بیانگر خروج روح از بدن به سوی خداست .

عسگر پور با صحنه پایانی و معنوی که "رهایم نکن" را با آن به اتمام می‌رساند به خوبی موضوع حج و بندگی را به تصویر می‌کشد تا اثری ماندگار در دل ماه رمضان برای مخاطب با قسمت پایانی در همه ابعاد تکمیل شود.

"بچه مهندس"؛ قصه ای جدید با استقبال 35 درصدی

سریال "بچه مهندس" به تهیه کنندگی سعید سعدی که از شبکه دو سیما روی آنتن رفت، با حدود ۳۵ درصد در رتبه دوم قرار گرفت.

نکته مهم درباره این سریال این است که دقیقه نود به پخش رمضان اضافه شد و ژانر آن کودک و نوجوان است.

"بچه مهندس" روایت پرورشگاهی است که کودکان از نوزادی همزمان با سال‌های دفاع مقدس در آن نگهداری، در طول زمان بزرگ شده و این روند به زمان معاصر می‌رسد و مخاطب اتفاقات متفاوتی را در این سریال دنبال می‌کند به عبارتی مخاطبان از زمان تولد تا سنین بزرگسالی با شخصیت‌های بچه مهندس همراه شده و زندگی آنان روایت می‌شود.

از نقاط قوت این سریال بازی‌های احساسی و تاثیر گذار کودکان به عنوان بازیگران اصلی کار است به شکلی که مخاطب با غم و شادی آنها همراه شده و در برخی لحظات با اشک آنان اشک می‌ریزند. صحنه‌هایی که شخصیت جواد با دیدن خانه عباسی و اتاق و فضایی که مژگان در آن زندگی می‌کند حسرت می‌خورد یا اظهاراتی که نشان از وابستگی آنان به یکدیگر دارد و نیز گفته‌های مژگان به جواد در تمایلاتش به ماندن در خانه عباسی که جواد را به فکر فرو برده و به هم می‌ریزد از صحنه‌هایی است که مخاطب با جواد همراهی کرده و تحت تاثیر قرار می‎گیرد.

یونا تدین به عنوان بازیگر اصلی بچه مهندس که نقش جواد را بازی می‌کند توانسته به مدد دقت نظر بر بازی‌ها و راهنمایی‌های کارگردان سریال علی غفاری بازی‌های حسی و تاثیرگذار به مخاطبان ارائه داده و آنان را با خود همراه کند.

سرّ دلبران؛ روحانیت و مدنیّت دینی در قاب تلویزیون

سریال "سر دلبران" به کارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی نیز در رتبه سوم پخش قرار دارد.

"سرّ دلبران" به نوعی سبک زندگی در جامعه‌ای که مدینه فاضله است را به تصویر کشید، آرمان شهری با هدایت عالم دینی که سفارش همواره دین اسلام است و مردمی که باید تابع روحانیت و علمای دینی خود باشند.

مخاطبان در آثاری که تا کنون ساخته شده همواره با روحانیانی روبرو بودند که با آرامش و طمأنینه در کنار زندگی فردی به تعالیم دینی پرداخته‌اند اما در سریال "سرّ دلبران" با روحانی مواجه می‌شویم که مانند دیگر افراد جامعه عصبانی می‌شود، قاطعیت در برخورد دارد، کننرل خود را از دست می‌دهد و حتی در مواقعی با دیگران درگیر هم می‌شود اما در کنار این ویژگی‌ها این روحانی امور مردم را رسیدگی و حل و فصل کرده، اختلافات را رفع و بین افراد مسالمت و دوستی ایجاد می‌کند و به همه امور محله یا شهر نظارت و اشراف دارد. مسئله و پرداختی که سر ّدلبران را از این نظر با سایر آثار در موضوع روحانیت متمایز می‌کند.

پیش از این نیز مرتضی میرباقری درباره آمار سریال های پربیننده رمضان ۹۷ بیان کرده بود که حدود ۷۸ درصد مردم، سریال های ماه مبارک رمضان را تماشا کرده‌اند که این سریال‌ها یا برای اولین بار پخش شده است و یا در حال بازپخش است.

پایتخت 4؛ همچنان محبوب حتی در بازپخش

در کنار سریال‌های تازه ماه رمضان، شبکه‌های یک، 5 و نسیم نیز اقدام به پخش سریال‌های طنز قدیمی کردند. شبکه یک مجموعه "پایتخت4" را که در سال 94 پخش کرده بود بار دیگر برای ماه رمضان انتخاب کرد.

پایتخت 4 یکی از پربیننده‌ترین مجموعه‌های ماه رمضان تلویزیون بود. مجموعه‌های ماه رمضان امسال هیچ کدام فضای طنز نداشتند و چنین شرایطی باعث شد تا "پایتخت" بیش از پیش دیده شود و رکورد سال 94 خود را تکرار کند.

تلویزیون سابقه خوبی از پخش مجموعه‌های طنز در ماه رمضان دارد و استقبال مخاطبان از "پایتخت 4" در ماه رمضان امسال در کنار سریال‌های تازه یک بار دیگر نشان از مدیریت درست تلویزیون در ماه رمضان داشت.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top