گزارش مازیارخویشوند سردبیر خبریجات از تاریخچه انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون ایران

با انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون ایران بیشتر آشنا شویم..

به گزارش پایگاه خبری خبریجات - انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون ایران با مجوز رسمی از وزارت کار و و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حل مشکلات معیشتی، صنفی و بیمه بازیگران در سال 1383 راه اندازی شده است.
 
 
این نهاد‌ به عنوان نخستین نهاد مستقل و غیر دولتی با هدف حمایت از هنرمندان سینما و تلویزیون شکل گرفت.
موسسان اولیه آن آقایان: امیربارانلویی ناصررودکی، وامیرمحبی بودند.
نخستین رئیس این انجمن زنده یاد میرمحمدتجدد بوده و اولین دبیر آن نیز جهانگیر الماسی است.
از دیگر عزیزانی که در این انجمن فعالیت داشته اند می توان به آقای حسین خانی بیک اشاره کرد که مدت دو دوره ریاست انجمن و ریاست هیات مدیره را بر عهده داشته است.
 
استاد جمشید مشایخی نیز تا قبل از وفات، مدت چهار دوره ریاست هیات مدیره این انجمن را عهده دار بود، در آن مقطع شادروان داریوش اسدزاده نیز به عنوان نایب رئیس و احمد نجفی هم در کسوت دبیر فعالیت کرده اند.
پس از درگذشت استاد مشایخی برای مدت یکسال  کیانوش گرامی به ریاست این انجمن انتخاب و سپس انتخابات انجمن تشکیل و آقای کیانوش گرامی با بالاترین رای انتخاب ولی بدلیل مشغله کاری ایشان نفر دوم آقای محمد شیری برای مدت کوتاهی  رئیس هیات مدیره شدند. اما  به علت بیماری ناچار به استعفا شد و عنایت بخشی جایگزین وی شدند و کیانوش گرامی نیز به عنوان نایب رئیس و دبیر انجمن انتخاب شدند.و میتوان از کارهای شاخص ایشان دعوت از  محمدشریعتمداری( وزیر کارو رفاه اجتماعی دولت وقت) به دفتر انجمن اشاره نمود که از نزدیک با مشکلات انجمن روبرو شد.
اصلی ترین هدف از تشکیل این انجمن ایجاد روحیه همدلی و یکپارچگی بین بازیگران و هنرمندان است و شرایط عضویت در آن به مراتب راحت تر از خانه سینماست و این امر
 یکی از مهم ترین مزایای این نهاد کاملا مستقل محسوب میشود، این انجمن در حال حاضر بیش ۱۲۰۰ نفر عضو دارد.
 
 انتظاری که انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون از دولتمردان و صندوق اعتباری هنر از مسئولان دارد حمایت مناسب از هنرمندان وپیشکسوتان به خصوص در این روزهای کرونایی است چرا که در این شرایط بیشتر هنرمندان خانه نشین شده اند و با توجه به اینکه امورات زندگی بیشتر شان از  راه بازیگری است ضرورت حمایت از این قشر آسیب پذیر به شدت احساس میشود.
 
گفتنی است در حال حاضر اعضای هیات مدیره این انجمن شرح  ذیل می باشند:
 
عنایت بخشی : رئیس هیات مدیره
 
کیانوش گرامی : نایب رئیس و دبیر انجمن
 
مصطفی انوش: عضو هیات مدیره و خزانه دار
عزت اله رمضانی فر:عضو هیات مدیره
محمد شیری: عضو هیات مدیره
 مرحوم محمد برسوزیان نیز عضو هیات مدیره بودند که به رحمت ایزدی پیوستند.
افشین سنگ چاپ: عضو هیات مدیره
بازرسان :
امیر باران لویی
مجید لیاقت
ساناز سماواتی
روابط عمومی انجمن :
 رضا شریف
 عکاس و فیلم بردار :
تقی زنجانی
مازیارخویشوند سردبیر خبریجات ابراز امیدواری کرد که انشالله  با آمدن جناب آقای دکتر رئیسی بعنوان ریس محترم جمهوری اسلامی ایران و تشکیل دولت مردمی نگاه ویژه ای به جامعه هنری کشور داشته باشند و دستورات ویژه ای  برای حل مشکلات  جامعه سینما وتلوزیون به وزارت ارشاد بابت مشکلات این صنف همیشه مظلوم جامعه داده بشود.....در طول این دوسال که در ویروس منحوس کرونا  جامعه کشور را تحت تاثیر خود قرارداده بود این صنف با مشکلات زیادی دسته و پنجه نرم کرده و می طلبد دولت محترم نگاه بسیار ویژه ای داشته باشد جهت رفع مشکلات جامعه هنری کشور
خویشوندافزود بدون شک هرکدام از بازیگران ما ویترین خاطرات همه مردم هستنند و نگاه مردم کشور به جامعه هنری بسیار تنگاتنگ و صمیمی هست
گزارش اختصاصی از مازیارخویشوند سردبیر خبریجات
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top