کتاب باعث قدرت یادگیری و تمرکز بالا در افراد می‌شود

تلاش و پشتکار عملی همراه با توکل و با پشتیبانی تئوری روز مربوط به هر کدام از رویدادهایی که میخواستیم به انجام برسانیم.

به گزارش خبریجات-کتاب باعث قدرت یادگیری و تمرکز بالا در افراد می‌شود،همواره حضور صاحب نظران و نویسندگان در هر جامعه ای نشان از سلامت اجتماعی و فرهنگی آن جامعه دارد و اگر به واقع می‌خواهیم جامعه ای آرمان گرا و ایده آل را متصور باشیم باید به قشر صاحب نظران و نویسندگان توجه بیشتری نماییم. مسئله مهمی که متاسفانه در جامعه ما نمود آنچنانی نداشته است و بعضا گلایه‌هایی را از سوی نویسندگان در جامعه شاهد هستیم.
در این بخش از نشریه به سراغ یکی از پیشکسوتان عرصه نویسندگی و مدیریت جناب آقای دکتر سید فرامرز قرآنی، فردی مدبر ومدیر و نویسنده ای متبحر در به رشته درآوردن کتاب‌هایی در سبک‌های مختلف رفته ایم و گفت وگویی با وی ترتیب داده ایم که تقدیمتان می‌گردد:

آقای دکتر لطفا از خودتان و آثارتان برای ما بفرمایید؟

سید فرامرز قرآنی، لیسانس و فوق لیسانس را مدیریت دولتی با گرایش مالی و بازرگانی و مقطع دکتری را در زمینه صنعت و مدیریت تولید که به ترتیب در شهید بهشتی، دانشگاه تهران، و علامه طبابایی گذارنده ام و در دوران کارشناسی ارشد، عضو هیات علمی رسمی و معاونت پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه هوایی شهید ستاری شدم.
مجموعه تالیفات من شامل کتاب روانشناسی سازمانی،اقتصاد برای مدیران اجرایی، توسعه کارآفرینی و کسب و کار، روش تحقیق ( انگلیسی)، چابکی مدیریت زنجیره تامین، روش تحقیق با رویکرد کسب و کار، روش تحقیق (انگلیسی-فارسی) از جمله کتاب‌های بنده هستند که بیشتر با رویکرد مدیریت نگاشته شده است.البته برخی از این کتاب‌ها را با کمک دوست بسیار خوبم آقای دکتر محسن عربی به رشته تحریر در آورده شده است.

سرانه مطالعه کتاب در جامعه آمار خوبی را نشان نمی‌دهد. شما در قامت یک نویسنده کتاب‌های کاغذی نظرتان در این مورد چیست؟

امروزه از صبح تا شب افراد از طریق سیستم‌های اینترنتی و ارتباطات آنلاین مدام چشمشان روی صفحه گوشی است و بیشتر کارهای خود را از طریق فضای مجازی پیش می‌برند حال اگر قرار باشد کتاب خوانی هم تمامأ به صورت الکترونیکی باشد نه تنها وضعیت جسمی افراد دچار آسیب دیدگی می‌شود بلکه اگر بخواهم در قامت یک نویسنده دانشگاهی اظهار نظر کنم باید عارض شوم که یادگیری از طریق کتاب بهتر و میسرتر از یادگیری از طریق تلفن همراه حاصل می‌شود. ضمن اینکه نویسنده کتاب تسلط بر موضوع و مبحث دارد و موضوعات کامل تر در کتاب عرضه می‌شود در حالیکه اطمینان کافی در فضای مجازی به آن صورت وجود ندارد و این امکان در کتاب بهتر و قابل پیگیری و اختلالی در یادگیری ایجاد نمی‌کند.
من معتقدم کتاب خوانی باعث می‌شود نه تنها قدرت یادگیری و تمرکز افراد بیشتر می‌شود بلکه سندیت و کامل بودن مباحث کتاب بهتر از فضای نسخه ای الکترونیکی است.

شما به همراه دکتر محسن عربی کتابی تحت عنوان چابکی مدیریت زنجیره تامین با نگرشی نو به بهداشت و درمان تالیف کرده اید، اصطلاح چابکی در واقع در این کتاب ارزشمند گویای پرداختن به چه زوایایی است؟

چابکی در این کتاب می‌خواهد این عنوان و موضوع را برساند که ما در محیطی قرار گرفته ایم که مدام تغییرات مستمر حاصل می‌شود و این تغییرات منجر به این می‌شود که ما به سرعت پاسخگو باشیم. چابکی به ما یاد می‌دهد که اگر ما بخواهیم بیماری را به درستی مدیریت کنیم نیازمند سرعت توأم با انعطاف چابکی هستیم. ما گفته ایم که چابکی اگر هوشمندانه باشد چیزی به عنوان کرونا تا این اندازه گسترش پیدا نمی‌کرد. من زمانی که در حال تالیف این کتاب بودم فردی دچار یک حادثه بواسطه چرخه و فلک شده بود و به دلیل دیر رسیدن امداد به محل حادثه مصدوم از دنیا رفت. وقتی ما درسطح بهداشت و درمان، سرعت عمل را بالا ببریم و در این راستا زنجیره تامینی را ایجاد کنیم که حلقه‌های آن بهم متصل و وابسته و شیوه‌ها به صورت جمعی قابل انعطاف باشد در آن صورت وقتی گروه‌های ارائه دهنده خدمات و بیماران در این حلقه زنجیر قرار می‌گیرند به تبع آن چرخه سیستم سلامت هم به درستی گردش پیدا می‌کند و این خود باعث اطمینان بخشی پزشکان و بیماران و به طور کل نظام سلامت خواهد شد. در این زنجیره پارگی و عدم اتصال وجود ندارد چرا که تامین کننده و مصرف کننده و سایر اعضاء همه متعهد به این زنجیره شده اند که چابکی و سرعت عمل همراه با دانش سرلوحه آن بوده است.

پس بنابراین عدم وجود چابکی می‌تواند خسارات زیادی را به جامعه تحمیل کند. درسته؟

بله کاملا درسته. امروزه در برخی مواقع شاهد دیر رسیدن نیروهای عمل کننده، کمبود دارو یا تجهیزات اتاق عمل بوده ایم که آسیب‌های ناشی از آن را بارها دریافت کرده ایم و اگر بنده به همراه آقای دکتر عربی این کتاب را تالیف کرده ایم هدفمان نهادینه کردن سیستم درست چابکی در نظام سلامت بوده است. این مطلب را هم متذکر بشوم که طبق تحقیقاتی که کردیم یکسری عوامل باید واژه چابکی را توانمند سازند که این عوامل عبارتند از منابع انسانی، استراتژی، تکنولوژی اطلاعات، کنترل کیفیت جامع که این عناصر چهارگانه به توانمند سازی چابکی کمک شایانی می‌کند.

در رابطه با عملی کردن محتوای این کتاب ارتباطاتی با حوزه وزارت بهداشت و سلامت صورت گرفته است؟

نامه نگاری‌های بسیاری دراین زمینه انجام گرفت که متاسفانه اتفاق خاصی از سوی حوزه سلامت صورت نگرفت و من به شخصه زکات تفکراتم تالیف این کتاب بوده است که بتوانم با کمک آقای دکتر محسن عربی، منفعتی برای عموم جامعه نه بایگانی وزارت بهداشت برسانم.

قبول دارید دوراندیشی برای آینده ای روشن در نظام سلامت بسیار امری مهم و حیاتی است؟

همانطور که گفتید باید مهارت تشخیص آینده کوتاه و بلند مدت در حوزه سلامت وجود داشته باشد که چه اتفاقی قرار است رخ دهد. ما در مورد مبحث مهارت تشخیص اینکه چه اتفاقی در سلامت دنیا و کشور می‌افتد باید کار کنیم و خمیرمایه ایده و خلاقیت را چاشنی این کار کنیم تا با نگاه نوآورانه به بیماری‌های آینده بنگریم و اینکه هنر اجراء کردن را به درستی بیاموزیم تا در آینده دچار مشکل در حوزه سلامت نشویم.

یکی از معضل‌های نظام دانشجویی عدم عمل گرایی در نظام صنعت و تطبیق رشته است و بیشتر موارد نظری آموزش داده می‌شود. این ضعف بزرگی است. نظر شما؟

من اعتقاد دارم یک دانشجو باید به صورت پراکتیکال و عملیاتی در کنار مباحث تئوری و نظری دوره ببیند. من خودم به شخصه وقتی دانشجو بودم حدود شش ماه رایگان به صورت عملی برای یک صنعتی فعالیت انجام دادم تا وقتی اگر یک روزی خواستم فعالیت بنیادی را آغاز کنم تجربه کار به همراه دانش را به خوبی آموخته باشم.

رمز موفقیت سید فرامرز قرآنی؟

تلاش و پشتکار عملی همراه با توکل و با پشتیبانی تئوری روز مربوط به هر کدام از رویدادهایی که میخواستیم به انجام برسانیم.

آیا قصد تالیف کتاب دیگری را هم دارید؟

بله

امروزه ویروس منحوس کرونا در حال جولان دادن است و متاسفانه نظام اقتصاد دنیا را به هم ریخته است. در این باره چه نظری دارید؟

شاید تجویز برخی از راهکارهای آرمانی در وضعیت فعلی توأم با تحریم جامعه،قابل عمل نباشد ولی آنچه که در اختیار ماست همت توأم با تصمیم مسئولانه است.
در موقعیتی قرار گرفته ایم که لازم است تمام مساعی خود را در جهت سرعت دادن به توسعه فرهنگ سلامت و رفع موانع قانونی اعمال بهداشت به کار گرفته و در جهت چابکی نظام سلامت که شامل متغیرهای پاسخگویی،انعطاف پذیری،شایستگی،سرعت ارائه خدمات،برنامه ریزی مشترک بین تأمین کنندگان،تولیدکنندگان،توزیع کنندگان، بیماران و سرویس دهندگان به بیماران، و پاسخ به تقاضا،همراه با توانمند سازهایی مانند بسیج منابع انسانی،استراتژی گذاری، استفاده سریع از تمام امکانات تکنولوژی اطلاعات، و نظام کنترل کیفیت جامع است،گام موثر و سریع برداشته و نتیجه آن را در متغیرهای عملکرد، پیش بینی و عملیاتی کنیم.

در پایان چه صحبتی دارید؟

از تصمیم گیرندگان محترم کشور تقاضا داریم دیدگاهای صاحب نظران جامعه را هم در تصمیم گیری های خود مورد توجه قرار دهند. و از انتشارات آفتاب گیتی نشکر میکنم

آخرین تغییر در 27 آبان 1399 ساعت: 7:49 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top