کاسه گردانی دوباره خانه سینما!

سندیکا ها در جهان برای این به وجود آمده اند تا مستقل از دولت عمل کرده و احقاق حق کنند.وظیفه آنها حمایت از اعضای شان است تا در زمان گرفتاری،نداری و بیماری دچار ضیق معیشت نشوند.

خبریجات-سندیکاهای هالیوود قوی ترین و بهترین این تشکلات هستند که باید سرمشق تمام سینماهای جهان قرار بگیرد.مهم ترین حسن این سندیکا ها استقلال کامل از دولت است و حمایت از اعضا را خودشان بر عهده دارند.نگذاشته و نمی گذارند کسانی که عضو تشکلات شان هستند دچار دردسر شوند.

در کشور ایران متاسفانه به خاطر نبود مدیریتی قوی،بسیاری از سندیکاهای تشکیل شده، دولتی هستند و بودجه از دولت می گیرند. خانه سینما که محل تجمیع صنوف سینمایی است،آیا مستقل است یا چشم به بودجه دولتی دارد؟بودجه کلان برای حیف و میل کردن از دولت می گیرد و پرچم استقلال در هوا می چرخاند؟!

خانه تئاتر تشکیل می شود تا بودجه دولتی را ببلعد،اما هیچ کاری برای تئاتر کشور و هنرمندان آن انجام نداده و نمی دهد،زیرا بودجه جای دیگری صرف شده و چاله هایش از پیش تعیین شده است!خدا می داند چند تئاتری از بیماری و نداری زجر کشیدند و مردند یا اکنون در چنین وضعیتی قرار دارند،اما خانه تئاتر هرگز به روی خود نیاورده و نمی آورد!آمار بدهند کدام فقیری را از نداری رهایی داده یا از گرفتار و بیماری رفع بلا کرده اند؟!بگویند هزینه های دولتی مصرف چه و که شده و می شود؟

هدف از تشکیل خانه سینما این بود که عده ای را به رفاه کامل برساند و عده ای را به خاک سیاه بنشاند؟!آیا هدف واقعی همین بود که با بودجه دولتی گروهی خواص از موقعیت خانه سینما سوءاستفاده کرده و به مال و مقام برسند؟قرار بود از قشر ضعیف سینمایی ها حمایت شود یا امکانات آنچنانی در اختیار عده ای معدود ازمابهتران؟
اعضای ضعیف خانه سینما مدام از سردمداران این خانه گله و شکایت داشته و دارند که چرا به وضعیت آنان رسیدگی نمی شود،کو گوش شنوا؟

آقایان و خانم های محترم صدرنشین خانه سینما ،خودشان آمار بدهند که چند نفر از سینمایی ها در بدبختی و سختی مردند،اما پشیزی به آنان کمک نکردند تا روزگار سخت تر از سخت خود را ادامه داده و به مرگ ختم شود!

وزرای ارشاد از گذشته های دور تا اکنون به خاطر ناتوانی و ضعف مدیریت،همیشه تن به خواسته سردمداران خانه تئاتر و سینما داده اند،اما هرگز حتی به حرف دل گرفتاران این دو صنف گوش نداده و نمی دهند،چرا؟!

وزیری که توانایی این را ندارد با قدرت عمل کرده و جلوی سوءاستفاده کنندگان را بگیرد،به چه کار می آید؟!وزیری که حتی نیم نگاهی به هنرمندان گرفتار نمی اندازد یا نمی خواهد بیندازد،به چه درد هنر این مملکت می خورد؟!وزیران کارمند صفت اگر در خانه بمانند و هیچ کاری نکنند سودشان برای هنر و ادب ایران زمین بسیار بیشتر است!
خانه سینما مدام برای سازمان سینمایی و معاونت سینمایی سابق تعیین تکلیف کرده و برای شان خط و نشان کشیده است،اما مسندنشینان این معاونت و سازمان،برای حفظ خود و راضی نگه داشتن سردمداران این خانه،همیشه باج داده و می دهند!خانه سینما فقط می تواند برای اعضای خود تعیین تکلیف کند،نه کل سینمای ایران!بسیاری از سینماگران حرفه ای و آماتور خارج از این خانه زندگی کرده و می کنند.آنان نمی خواهند یک عده خاص که فقط به منافع خودشان فکر می کنند،برای شان تکلیف تعیین کنند.

سندیکاهای مهم جهان سینما،به خصوص هالیوود برای روزهای سخت ذخایری دارند تا از اعضای خود حمایت کنند،ذخایر خانه سینما کجاست؟چرا فکر روز مبادا را نکرده و نمی کنند؟آیا سندیکاهای هالیوود مقابل دولت شان کاسه گدایی گرفته و می گیرند که خانه سینما مدام در دست می گیرد و می چرخاند؟!سینما و عاشقان آن آبرو دارند،چرا آبروی سینما و اهالی آبرودارش را روی زمین می ریزید؟تا کی می خواهید کاسه گردانی کنید؟چرا دست در جیب گشاد خود نمی کنید؟ برخی از اعضای خانه سینما آن قدر تمکن دارند که می توانند به دولت وام های بلند مدت و کوتاه مدت بدهند،چرا از آنها طلب کمک نکرده و نمی کنید؟

خانه سینما اگر خود را مستقل می داند،چرا نمی خواهد روی پای خود بایستد تا این همه جلوی دولت گردن کج نکرده و کاسه در دست نگیرد؟!

چرا یک مرد یا یک زن مدیر و قوی بر مسند خانه سینما نمی نشانند تا عزت و قدرت را بر این خانه حاکم کرده و با تامین خود از زیر یوغ دولت بیرون بیاید؟ آیا فرد توانایی وجود ندارد یا برای شان صرف نمی کند دست در جیب خود کرده و مستقل شوند؟

زمانی که شما جشن های آنچنانی را برای اعضای آنچنانی تر با بودجه های سنگین دولتی برگزار می کردید،عده ای از سینماگران در حال دست و پنجه انداختن با گرسنگی و مرگ بودند،جشن بهتر بود یا نجات آنان؟

برای چندرغاز عیدی که با منت بسیار همراه بود و هست اعضای صنوف را به جان هم انداختید،حالا همه را وادار به نوشتن نامه کرده اید که چه بشود؟

عده زیادی از سینماگران گرفتار خارج از خانه سینما در نداری دست و پا می زنند،چرا فقط به اعضای خود فکر می کنید،شما که مستقل نیستید!

چرا سراغ اعضایی که به خاطر تنگدستی نتوانسته اند حق عضویت خود را بدهند نمی روید و حالی از آنان نمی پرسید؟چرا پیگیری نمی کنید چرا حق عضویت خود را پرداخت نکرده اند؟حتما نداشته اند که نداده اند،باید به خاطر نداری از خانه سینما بیرون شان بیندازید؟!چرا برای گرفتن حق آنان سینه چاک نمی کنید؟

سیدرضااورنگ

آخرین تغییر در 25 فروردين 1399 ساعت: 8:17 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top