هر روز ما نسبت به امام عصرمان وظیفه سنگین داریم

شب نیمه شعبان به منزله شب قدر بوده و حائز اهمیت بسیاری است

یک پژوهشگر حوزه مهدویت به حامی منفرد خبرنگار خبریجات گفت: یکی از وظایف مومنان در زمان غیبت امام زمان عجل الله تعظیم و تکریم شب و روز نیمه شعبان بخصوص شب آن و انجام اعمال مخصوص آن شب است بنابراین شب نیمه شعبان به منزله شب قدر بوده و حائز اهمیت بسیاری است که مخصوص و منسوب به حضرت ولی عصر عجل الله است.
سمیه اکبری فرد، از جمله بانوان و مربیان فعال در عرصه تالیف کتب دینی و به خصوص عرصه مهدویت است که کتاب‌های متعددی در وصف مباحث دینی نگاشته است. به مناسبت ولادت منجی بشریت، حضرت قائم آل محمد، گفت وگویی با وی ترتیب داده ایم:

ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟

سمیه اکبری فرد هستم. سالیان سال است که توفیق خدمت در درگاه اهل بیت را دارم و چند سالی است که مشغول فعالیت در عرصه مهدویت و نوشتن کتب دینی در رابطه با مباحث دینی هستم. جا دارد در این مصاحبه ابتدا ولادت با سعادت حضرت مهدی ( عج ) را خدمت همه شیعیان جهان تبریک و تهنیت عرض کنم و انشالله که شاهد ظهور حضرت حجت ( عج ) باشیم تا هر چه سریع تر ریشه ظلم و ستم و بیماری‌ها نابود گردد.

وظایف ما شیعیان در چنین روزی چیست؟

ابتدا باید بگویم که هر روز ما نسبت به امام عصرمان وظیفه سنگین داریم و هر فردی به طرقی باید در برابر امام عصر خود ادای وظیفه و دین کند چرا که در احادیث آمده است که هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است. لذا دعا و انتظار برای فرج باید در راس کارهایمان قرار گیرد و مهمترین مسئله در باب وظیفه این است که مرتکب گناه نشویم و هر آنچه که مورد رضای قلبی حضرت است را انجام دهیم که انشاالله با این اعمال بتوانیم از یاران واقعی حضرت قرار گیریم.

از کجا بدانیم که مورد مرحمت حضرت حجت و امام عصرمان هستیم؟

تنها چیزی که همچون تیر خدای ناکرده به قلب امام عصرمان خورده می‌شود گناه کردن ما شیعیان است. وقتی به واجبات بپردازیم و سعی کنیم در این عصر پر از فساد، گناه مرتکب نشویم نه تنها مورد مرحمت حضرت واقع شده ایم بلکه خود حضرت به استقبال ما می‌آیند. در برخی از خانواده‌ها متاسفانه نه تنها امام عصرشان را درست نمی‌شناسند بلکه نماز و انجام فرائض واجب دینی را هم رعایت نمی‌کنند. به نظر شما آیا این خانواده‌ها مورد کانون توجه حضرت قرار می‌گیرند؟ تنها رفتاری که ما را به حضرت قائم ( عج ) نزدیک می‌کند انجام واجبات و ترک محرمات است.

دعا برای فرج چقدر در کارهای ما تاثیر گذار است؟

در پاسخ به این سوال دو مطلب را متذکر شوم. ابتدا اینکه توصیه من به عنوان یک خادم اهل بیت به مردم عزیز این است که سر راس دعاهای خود را چه در نماز و بعد نماز و چه در اماکن مذهبی و زیارتی و در همه حال دعا برای فرج قرار دهید. دوم اینکه دعا برای فرج موجب تعجیل ظهور و فرج و گشایش در کارهای خودمان می‌شود. هر چقدر که ما برای حضرت دعا کنیم زودتر به جامعه آرمانی و خالی از ظلم و ستم نزدیک تر می‌شویم و در روایات آمده است کسی که برای فرج دعا کند موجب فرج و گشایش زندگی خود فرد هم می‌شود و در واقع ما با این دعا هم برای حضرت دعا کرده ایم و هم موجبات گشایش در زندگی خودمان را فراهم کرده ایم.

از فضیلت و برتری شب نمیه شعبان بفرمایید؟

شب نیمه شعبان آنقدر با فضیلت و ارزشمند است که بعد از شب‌های قدر، شب نیمه شعبان ارزش بسیار بالاتری نبت به شب‌های دیگر دارد تا جایی که در حدیثی از امام باقر علیه السلام در باب فضیلت شب نیمه شعبان می فرمایند: آن شب بعد از لیله القدر افضل شب هاست در آن شب خداوند فضل خود را به بندگان عطا می فرماید و آن ها را به من و کرم خود می آمرزد پس در آن شب در تقرب جستن به سوی خدای تعالی سعی و کوشش کنید پس به درستی که آن شب، شبی است که خدا به ذات مقدس خود قسم یاد فرموده که سائلی را از درگاه خود دست خالی برنگرداند مادامی که سوال و طلب معصیت نکند و آن شب شبی است که حق تعالی آن را از برای ما قرار داده است به مقابل آن که شب قدر را برای پیغمبر ما قرارداد پس پس در دعا و ثنا بر خدای تعالی کوشش کنید.

در پایان چه صحبتی دارید؟

تمامی کلام ما به فراز زیبای " اللهم عجل لولیک الفرج " ختم می‌شود. تا می‌توانید صبح و شام این دعا را تکرار کنید تا انشالله فرج مهدی ( عج ) به نفس قدوسی شما مردم عزیز حاصل آید. التماس دعا.

آخرین تغییر در 20 فروردين 1399 ساعت: 2:12 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top