مصادره اموال ایران با «بازی تاج و تخت»

سرپوش هنری - پخش نسخه سانسور شده سریال‌های خارجی با دوبله فارسی یا زیرنویس در شبکه‌های اینترنتی تصویری در ایران (V.O.D) می‌تواند برای ایران در دادگاه‌های بین‌المللی دردسرساز شود

ما به همه شبکه‌های اینترنتی پخش فیلم و سریال هشدار دادیم که مواظب باشند چون اگر فیلم و سریالی را بدون اجازه و بدون خرید حقوقش نمایش دهند تبعاتش دامن کشور را می‌گیرد. کمپانی‌های فیلمسازی امریکایی در مجامع مختلف مثل لاهه، ژنو و نیویورک ادعای خسارت کرده و از دادگاه حکم می‌گیرند و بعد خسارتش را از ما خواهند گرفت.

در واقع چون دارایی‌های ایران بلوکه‌شده با حکمی که از دادگاه می‌گیرند این اموال به نفع این شاکی‌های خارجی می‌تواند ضبط شود.

پیش از این در این زمینه از این شبکه‌های پخش اینترنتی فیلم و سریال شکایت شده که نمی‌توانم نام این شبکه‌ها و موارد شکایت را ببرم. تنها راهکار جلوگیری از این اتفاق هم این است که این شبکه‌ها فیلم و سریال‌ها را از مراجع قانونی بخرند و به وزارت ارشاد ارائه کنند. وقتی هم ارشاد آن را تأیید کرد نمایش دهند. امکان خرید قانونی فیلم و سریال‌های خارجی و گرفتن این مجوزها اکنون وجود دارد هرچند که بعضی از این تولیدات خارجی در ایران و با توجه به قوانین کشورمان قابل نمایش دادن نیستند. با وجود این شبکه‌هایی هستند که به‌صورت قانونی و با مجوز این کار را انجام می‌دهند.

اما مسأله‌ای که در ارتباط با پخش غیرقانونی فیلم و سریال‌های خارجی در شبکه‌های اینترنتی ایرانی وجود دارد تنها این نیست. این موضوع یک وجه داخلی هم دارد که این وجه بسیار مهم است چون به مرور باعث از بین رفتن صنعت فیلمسازی کشورمان می‌شود. وقتی سریال‌های خارجی بدون حساب و کتاب نمایش داده شوند مردم دیگر تمایلی به تماشای فیلم و سریال‌های ایرانی و رفتن به سینما نخواهند داشت. اگر در شهرهای مختلف این مسأله را بررسی کنید متوجه می‌شوید چه اثرات سوئی روی صنعت فیلمسازی و برنامه‌هایی که مجوز دارند می‌گذارند.

بخصوص اینکه اکنون تعداد شبکه‌های غیرقانونی و بدون مجوزی که این کار را انجام می‌دهند بسیار بالاست و اگر آنها را کنار شبکه‌های اینترنتی با مجوز قرار دهیم متوجه می‌شویم پخش فیلم و سریال‌های خارجی چقدر می‌تواند فراگیر و اثرگذار باشد و راهکارش این است که وزارت ارشاد با پخش غیرقانونی فیلم و سریال‌های خارجی برخورد کند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top