طرح خرید امتیاز کتاب توسط بنیاد فارابی،یعنی...!

بنیاد سینمایی فارابی تا پایان خرداد ۹۹ حقوق حداقل ۱۰ اثر در گونه‌های مختلف ادبیات داستانیِ پس از انقلاب را براساس جذابیت‌های داستانی و قابلیت اقتباس سینمایی از صاحب حقوق اثر (مؤلف یا ناشر) خریداری می‌کند.

خبریجات: این کار بنیاد فارابی ستودنی است و باید به آن احسنت گفت،اما چه کسی یا شورایی قرار است تشخیص دهند کدام کتاب ایرانی مناسب است تا به فیلم برگردانده شود؟ مهم این انتخاب است.در حقیقت کلید این قفل فقط در دست کارشناسان درجه اول است.

متاسفانه تا آنجا که می دانیم کارشناس خبره ای در این بنیاد ساکن نیست تا توانایی چنین کاری داشته باشد.اگر هم شخص خاصی را از بیرون دعوت به همکاری کنند،مطمئنا از آشنایان و دوستان خواهد بود تا ردیف بودجه جدیدی باز شود!

عملکرد 20سال اخیر بنیاد فارابی جز ضرر و زیان برای سینمای ایران دستاوردی در پی نداشته است.این نهاد به حیات خلوت دوستان و آشنایان تبدیل شده است تا هم از آن کسب درآمد کنند و هم در حیات دلبازش زیر درختان سایه گستر بنشینند و چای شیرینی صرف کنند و به ریش کارشناسان و عاشقان واقعی سینما بخندند!

کتاب ها و رمان های ایرانی مانند رمان های آمریکایی و اروپایی نیستند که به راحتی بتوان آنها را تبدیل به فیلم و سریال کرد.اگر رمان های بیگانه زیاد مورد اقتباس قرار می گیرند برای ساخت فیلم و سریال،به خاطر آن است که کاملا تصویری هستند و به راحتی تبدیل به فیلم می شوند.چند کتاب ایرانی سراغ دارید که چنین خاصیتی داشته باشند؟شاید بتوان فقط به برخی از داستان های صادق هدایت و صادق چوبک اشاره کرد که از لحاظ تصویرپردازی قوی تر از بقیه هستند.برای همین بیشتر از هر نویسنده ای داستان های آنان در ایران تبدیل به فیلم شده اند.

بیشتر رمان های ایرانی به جای تصویرپردازی حرافی فراوان دارند.برای همین قابلیت و شرایط به تصویر درآمدن را ندارند.

اگر معدود داستان هایی در ایران منتشر شده باشند که حداقل فاکتورها را برای اقتباس دارا باشند،باید توسط خبره های سینما و ادبیات تشخیص داده شوند.افرادی نظیر ناصر تقوایی،آیا فارابی چنین متخصصی را دارد؟!

خروجی های فارابی در این چند سال اخیر نشان داده است که فرد خبره ای در این نهاد که بتوان به دانش و هنر او اعتماد کرد وجود ندارد.

نمونه آن حمایت از فیلم کودک و نوجوان است که فارابی،نه تنها به این گونه فیلم ها کمکی نتوانسته بکند،بلکه به زمین گرم شان نیز زده است،چنان که نتوانند حتی از جای خود برخیزند!

ای کاش افراد با دانش و صاحب اندیشه ای در بنیاد فارابی بودند تا به جای ارائه طرح های سطحی و خنده دار که بودجه های کلان بیت المال مردم را دور می ریزند،ایده های نو و کارساز ارائه می دادند تا سینمای ایران را دوباره شکوفا کنند.شفاف سازی های نیم بند و صوری سازمان سینمایی گواهی تقریبا صادق است بر هرز رفتن بودجه های کلان در این بنیاد.

متاسفانه مدیر بنیاد فارابی افرادی را دور خود چیده یا برایش چیده اند که صلاحیت لازم را نداشته و ندارند. طبیعی است مدیری که خودش با سفارش آمده باشد،فقط سفارشی ها را بپذیرد!

مطمئنا طرح خرید امتیاز کتاب های ایرانی برای اقتباس سینمایی از آنها،مانند بقیه طرح ها شکست خواهد خورد،زیرا کارشناسی نشده ،چون کارشناسی در این نهاد وجود ندارد که کارشناسی کند!تنها سود این طرح به جیب برخی از دوستان و آشنایان و سفارش شده ها خواهد رفت.بعید می دانم از نویسنده قدرقدرتی حمایت شود برای خرید کپی رایت اثرش!

سیدرضااورنگ

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top