شورای پروانه ساخت آثارغیرسینمایی هم خودی وغیر خودی دارد؟!

انتخاب این شورا مسئله دار است،زیرا اکثر اعضای آن خودشان تهیه کننده هستند و طبیعی است که فقط به یک سمت گرایش داشته باشند!

خبریجات:شوراهای مختلف و بی خاصیت سازمان سینمایی،قاتق نان هستند یا بلای جان؟! اصلا یک سازمان احتیاج به این همه شورا دارد،آن هم شوراهایی که به هیچ کار نمی آیند جز آزار و اذیت فیلمسازان و سینماگران؟ برای هر کار کوچکی شورا گذاشته اند،یعنی چه؟یعنی اینکه ریش تولیدکنندگان همواره دست عده ای خاص باشد تا هر گونه که صلاح بدانند با این ریش ها بازی کرده و صاحب آن را تمشیت کنند!البته نان دانی خوبی هم برای عده ای است تا آب باریکه ای برای گذران زندگی داشته باشند!

سال ها پیش در صداوسیما شورایی وجود داشت برای تصویب ساخت کلیپ.جالب اینجاست که اکثر آثار تولیدی آن دوره یا متعلق به همین اعضای شورا بود یا دوستان و نزدیکان شان.برای همین طولی نکشید که بساط کلیپ سازی به طور کامل برچیده شد!

این اتفاق گویی این بار در شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی دارد تکرار می شود.عده ای دور هم نشسته ، چای می نوشند و شیرینی می خورند،بعد تصمیم می گیرند به کدام یک از خودی ها مجوز ساخت بدهند و حمایت شان کنند.در این میان برای رد گم کردن،به یکی دو نفر هم از سر رفع تکلیفی مجوزی می دهند تا بگویند عدالت توسط ما برقرار شده!

آیا کسانی که عضو این شورا هستند حق دارند کارهای خویش را هم در این جمع بررسی کرده و مجوز بدهند؟!نمی گوییم غیر قانونی است،اما اخلاقی نبوده و نیست.آیا شورایی که کارهای اعضای خودش و دوستان شان را بیشتر از متقاضیان دیگر بررسی و بدون فوت وقت تصویب می کند،عدالت محور است؟گمان نداریم که طرح های خودی ها حتی خوانده و بررسی شود،زود مهر تایید می خورد!

امروز مدیرانی که تا دیروز در سازمان سینمایی پست و مقام داشتند در برخی از موسسات و شرکت‌های VOD شریک یا حضور موثر دارند،این اتفاقی است؟!

یعنی حضور آنان تاثیری روی مصوبات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی نداشته و ندارد؟

شنیده ایم که برخی از اعضای این شورا خودشان در حال تولید سریال های نمایش خانگی هستند،همین طور برخی از دوستان شان.امیدواریم شایعه باشد!

همچنین شنیده ایم چون تهیه کننده سریال «مانکن» تمام دوستانش عضو شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی هستند،برای مدتی به تولید کننده ای پروانه نداده اند تا این سریال،بی رقیب مانده و سود لازم را ببرد!امیدواریم این هم شایعه ای بزرگ باشد!

تصمیمات شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی صدای بسیاری از تهیه کنندگان را درآورده و فریاد اعتراض شان را به آسمان بلند کرده،اما کو گوش شنوا؟!با اینکه قوه قضاییه چند مفسد اقتصادی را که در سینما و شبکه نمایش خانگی فعالیت می کردند را دستگیر کرده است،اما شواهد حاکی است که هنوز عده ای در عرصه شبکه خانگی فعال هستند.

یکی از دلایل، امضا کردن نامه برای رهایی یک مفسد اقتصادی توسط چند کارگردان و تهیه کننده ای است که قرار بود با سرمایه شخص خاصی یا با وعده های او در شبکه خانگی سریال تولید کنند.شنیده ایم که از شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی نیز مجوز گرفته اند.امیدواریم شایعه باشد!

خداوندا شر این شوراها را از سر سینمای ایران و شبکه سریال خانگی کم کن تا تولیدکنندگان نفسی به راحتی کشیده و به جای داشتن دغدغه رد یا تصویب شدن آثارشان،به تولید پروژه های خود بپردازند!

سیدرضااورنگ

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top