شورای عالی تهیه‌کنندگان کنار مردم و سینما گران ایستاد

 وزارت ارشاد،سازمان سینمایی و خانه سینما کنار چه کسانی ایستاده اند؟

خبریجات -روابط عمومی شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران:اخیراً نامه‌ای به امضای جمعی از سینماگران در حمایت از یک متهم به اختلاس و اخلال اقتصادی کشور، خطاب به ریاست محترم قوه قضائیه منتشر شده که موجبات تالم خاطر و نگرانی بخش عمده‌ای از مخاطبان فهیم سینمای ایران را فراهم کرده است.

شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران بر خود فرض می‌داند تا به این دسته از همکاران خود هشدار دهد که اعتماد عمومی مردم عزیز کشورمان به سینمای ایران، کالایی نیست که بشود آن را برای رسیدن به منافع شخصی به حراج گذاشت!

همچنین امضا کنندگان مزبور باید توجه داشته باشند که اصلی‌ترین بلیه دهه نود سینمای ایران که آن را دچار تنگی نفس کرد، سرمایه‌های بی‌حساب و کتابی بود که به قصد پولشویی وارد صنعت سینما شد و چرخه طبیعی و سالم آن را مختل کرد.

بر این مبنا، این دسته از دست‌اندرکاران تولید، توزیع و نمایش فیلم را دعوت می‌کنیم پیش از آن که نگران متهمین جرایم اقتصادی باشند، به فکر سلامت سرمایه‌های در گردش و مهم تر از آن نگران اعتماد افکار عمومی به سینمای ایران باشند. اعتمادی که طی ده‌ها سال تلاش توسط خلاق‌ترین هنرمندان کشور ایران به دست آمده و پاسداری از آن وظیفه همه سینماگران است.

اقدام نابخردانه و سودجویانه عده قلیلی که به حمایت از یک جانی اقتصادی برای انتفاع مادی به رییس قوه قضاییه نامه نوشتند،موجب تالم،نگرانی و تعجب مردم و جمع کثیری از سینماگران و اهالی رسانه شد،زیرا این اقدام بسیار شرمناک بود و غیر قابل گذشت!هنرمندان و منتقدانی که باید در کنار مردم قرار بگیرند،روبروی مردم قد علم کرده و شانه به شانه یک مفسد اقتصادی حرکت کردند.

شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران که مرجع سینماگران است و حکم مجمع ریش سفیدان سینما را دارد،بیش از این تاب نیاورده و حرکت ننگین عده ای به اصطلاح سینماگر و منتقد را به شدت محکوم کرد و درباره عواقب آن هشدار داد.

باید از این نهاد تشکر کرد که به جای ایستادن کنار عده ای منفعت طلب ،هنر فروش و قلم بمزد که برای شان هدف هر وسیله ای را توجیه می کند،کنار سینماگران اصیل و شریف و مردم، تمام قد برخاستند و از حیثیت و آبروی سینمای زخم خورده ایران دفاع کردند.هرچند انتظار می رفت این عمل حسنه زود تر انجام شود،اما مهم این است که این مرجع راه درست را انتخاب کرد و برای خودی و غیرخودی مرزبندی نکرد.

مطمئنا این اقدام پسندیده شورای عالی تهیه کنندگان در حافظه مردم و تاریخ سینمای ایران خواهد ماند.امیدواریم این کار شجاعانه سببی باشد برای اتحاد طیف های مختلف عرصه تهیه کنندگی.

عجیب است خانه سینما که خود را تنها مرجع سینمای ایران می داند در برابر عمل زشت و ننگین عده ای معدود و طرفدار مفسدان اقتصادی،سکوت اختیار کرده و چشم ها را بسته است!خانه ای که مدام برای هر کار ساده ای بیانیه صادر کرده و نامه سر و ته گشاده می نوشت،در برابر این حرکت ننگ آور هیچ نگفت و خطی ننوشت!
سکوت خانه سینما و سردمدارانش در ذهن سینماگران شریف و مردم، این حقیقت را تداعی کرده و می کند که آنان خدای نکرده نوشتن آن نامه کذایی را تایید کرده و در کنار جانیان اقتصادی قرار دارند!

متاسفانه سردمداران خانه سینما،برای پراکنده کردن اذهان مردم و سینماگران از موضوع نامه تعدادی منفعت طلب و خودنگر به رییس قوه قضاییه برای رهایی یک مفسد اقتصادی ،نامه سرگشاده ای را درباره یک خواسته مادی خطاب به وزیر ارشاد نوشته اند!این نشانه چیست؟همراهی با مفسدان اقتصادی و طرفداران شان یا در کنار مردم و سینماگران شریف ماندن؟!

سردمداران خانه سینما در خیال خودشان فکر می کردند اگر این نامه را در این برهه از زمان منتشر کنند،ذهن همگان از موضوع کار ننگین عده ای از اهالی خانه سینما که روسای این خانه از آنان حمایت می کنند،به بوته فراموشی سپرده خواهد شد!

بیانیه به موقع شورای عالی تهیه کنندگان در این مقطع حساس،نقشه سردمداران خانه سینما را نقش برآب کرد و تشت شان را از بام انداخت تا صدایش به گوش همه برسد،حتی کسانی که خود را به خواب زده و گوش های خویش را گرفته اند!

متاسفانه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی نیز با هماهنگی یکدیگر در برابر اقدام بیشرمانه عده ای به اصطلاح سینماگر و در اصل منفعت طلب و چند منتقد معلوم الحال سکوت اختیار کرده اند،چرا؟!ما می دانیم چرا، بهتر است خودشان بگویند!

سکوت مرگبار وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی اگر بیش از این ادامه پیدا کند ،فقط یک چیز را به ذهن ها متبادر کرده و ثابت می کند، آن این است که آنان نیز خدای ناکرده با آن عده قلیل همسو بوده و در کنار مفسدان اقتصادی قرار دارند!خدا کند چنین نباشد و سیدعباس صالحی و حسین انتظامی با اقدامی سریع و روشن،عمل ننگین منفعت طلبان و پشت کنندگان به سینما را شدیدا محکوم کرده و با آنان برخورد کنند،غیر از این باشد...!

سیدرضااورنگ

آخرین تغییر در 27 فروردين 1399 ساعت: 6:22 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top