در این صد سال برای تئاتر کودک چه کرده‌ایم؟

مجید قناد تاکید کرد تئاتر به تنهایی نمی‌تواند پیش برود و نهادهایی همچون صداوسیماَ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش و خانواده‌ها باید به کمک این هنر بیایند

خبریجات - به گزارش خبر آنلاین، مجید قناد، مجری پیشکسوت تلویزیون که در بیست‌وپنحمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان همدان به‌عنوان داور بخش خردسال حضور دارد، گفت: «احساس می‌کنم هنرمندانی که برای تئاتر خردسالان کار می‌کنند به‌خوبی مخاطبان خود را شناخته‌اند چون اگر ذره‌ای در این مخاطب‌شناسی غفلت شود، نمایش به‌سمت کار کودک می‌رود. نمایشنامه‌های خوبی انتخاب شده است. البته ضعف‌هایی همچنان وجود دارد اما این ضعف‌ها کم‌تر شده‌اند و این مساله نشان می‌دهد هنرمندان عرصه تئاتر خردسال در قالب اجراهای نمایش در استان خود به تجربه‌اندوزی روی آورده‌اند و کار خود را تقویت کرده‌اند.»

 او ضمن اعلام رضایت از اغلب آثار حاضر در بخش خردسال بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان، گفت: «خوشبختانه بچه‌ها ارتباط بسیار خوبی با آثار برقرار کرده‌اند. حتی در آثاری که با مخاطب ارتباط مستقیم برقرار نمی‌کرد، کودکان به نمایش ورود می‌کردند و می‌خواستند به شخصیت‌های نمایش کمک کنند. نمایش‌های مخاطبان را جذب کرده بودند.»

 این هنرمند در ادامه افزود: «کار کودک به رنگ احتیاج دارد و همچنین نیاز است که متون خردسال با زبانی ساده نوشته شده باشند تا در فهم خردسال باشد. همچنین بازی‌های نمایشی باید برای این سن مناسب باشند. حرکت؛ تصویر و کلام باید در کنار هم وجود داشته باشند.»

 قناد در ادامه به لزوم توجه بیشتر به تئاتر شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: باید در شهرستان‌ها به هنرمندانی که تئاتر کودک و یا نوجوان اجرا می‌کنند، توجه ویژه‌ای صورت گیرد. چرا گروه‌های شهرستانی باید با دشواری تئاتر کار کنند و همواره به‌دنبال اجاره کردن پلاتو برای تمرین تئاتر خود باشند؟!

 او درباره جشن صدسالگی تئاتر کودک در این دوره از جشنواره، گفت: «واقعا می‌توانستیم در جشن صد سالگی تئاتر کودک، بسیار از جایگاهی که امروز داریم، جلوتر باشیم اما چون مشکلاتی از قبیل کمبود بودجه و ... در این حوزه وجود دارد، نتوانسته‌ایم در حد و اندازه‌های استعدادهای بسیار خوبی که داریم پبش برویم. واقعا گروه‌های شهرستانی زیبا کار می‌کنند و باید به این نکته توجه کنیم که همه امکانات نباید به تهران اختصاص یابد.»

 قناد افزود: «زمانی‌که می‌بینیم صد سال از اجرای نخستین نمایش کودک گذشته است، به این فکر می‌کنیم که در این صد سال چه کرده‌ایم؟! به کجا رسیده‌ایم و کجا می‌خواهیم برویم. باید به یاد داشته باشیم که تئاتر به تنهایی نمی‌تواند پیش برود و رسانه‌هایی همچون صداوسیماَ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش و خانواده‌ها باید به کمک این هنر بیایند تا رسالت خوب تئاتر به سرمنزل مقصود برسد. طبق ضرب‌المثل قدیمی، «یک دست صدا ندارد»، جشنواره‌ها هم برای این به‌وجود آمده‌اند که هنرمندان از استان‌های مختلف دور هم جمع شوند، آثار خود را به نمایش بگذارند تا از میزان پیشرفت خود آگاه شوند و آثار سایر هنرمندان را ببینند تا با نظرات سایر هنرمندان و شیوه اجرایی آن‌ها آشنا شوند.»

http://khabarijat.ir

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top