دبیر جشنواره فیلم فجر این توصیه‌ها را جدی بگیرد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۱۸ بهمن برگزار می‌شود و به احتمال زیاد پردیس سینمایی ملت مانند سال گذشته میزبان اهالی رسانه باشد.

خبریجات-ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره فیلم فجر چندی پیش گفت که تا آخر هفته اسامی ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ اعلام خواهد شد. وی تأکید کرد: شاید تعداد فیلم‌ها کمتر از ۲۲ باشد اما قطعاً بیشتر نخواهد شد.
به گزارش عصر شهروند، در این باره، اکبر نبوی منتقد سرشناس سینما طی یادداشتی ۲ توصیه به داروغه‌زاده داشته است:

۱ـ تصمیم شما برای کاهش فیلم‌های بخش اصلی جشنواره فیلم فجر و تعیین ۲۲ فیلم برای این بخش، بسیار درست و اصولی است.

واقعیت این است که رقابت جدی و فرهنگی، زمانی محقق می‌شود که کیفیت آثار بر کمیت آنها رجحان داشته باشد و رقابت سخت و نفسگیری برای رسیدن به مرحله مسابقه سینمای ایران شکل بگیرد. در سال‌هایی که با نگاه کمیت‌گرا و غیرفرهنگی برخی از دبیران جشنواره، آثار مسابقه تا ۴۴ فیلم رسید، آنچه لطمه دید ارزش مسابقه و سیمرغ جشنواره بود. آنقدر مسابقه سینمای ایران تنزل یافت و تحقیر شد که سازندگان آثار سطحی و مبتذل هم خود را محق می‌دیدند که فیلمشان در رقابت جشنواره پذیرفته شود.
امیدوارم شما بر تصمیم خود پایدار بمانید و تحت تاثیر فشارها و توصیه‌های به ظاهر خیرخواهانه قرار نگیرید.

۲ـ‌ سینمای رسانه‌های گروهی سال‌هاست که از شدت پذیرش افراد بی‌ربط و بی‌سواد و غیر مرتبط با سینما، به معنای درست کلمه عاری از ارزش‌های فرهنگی و رسانه‌ای و منتقدانه شده است. صدور فله‌ای و کیلویی کارت برای سینمای رسانه‌های گروهی، توهین به قلم و اندیشه و نقد و منتقد و رسانه است.

از شما می‌خواهم که فارغ از جوسازی‌ها و مطالبه‌های غیرسینمایی و غیرفرهنگی، در نشستی با منتقدان فعال و سردبیران رسانه‌های واقعیِ سینمایی و دبیران فرهنگی و سینمایی رسانه‌هایی که در طول سال فعالیتی موثر و پیشبرنده در حوزه سینما دارند، و مشارکت آنها، به تدوین قواعد و مقررات مناسب برای صدور کارت برای سینمای رسانه‌های گروهی اقدام کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top