تغافل، نجات بخش زندگی زوجین

اصلی که اگر امروزه در جامعه پررنگ شود می‌توان به بسیاری از مشکلات جوامع کمک کند

استاد سمیه اکبری فرد در گفت وگو با خبریجات: اصل تغافل یا همان چشم پوشی و نادیده گرفتن یکی از اصل‌های مهم در دین است که متاسفانه به این واژه کمتر پرداخته شده است. اصلی که اگر امروزه در جامعه پررنگ شود می‌توان به بسیاری از مشکلات جوامع کمک کند. استاد سمیه اکبری فرد، از اساتید حوزه و محقق و مولف کتب دینی با نوشتن کتابی به نام تغافل و نقش تربیتی آن به ابعاد این اصطلاح پرداخته اند:

تغافل در زندگی مشترک از دیدگاه قرآن:

باید توجه داشت که عیب پوشی همسران نسبت به یکدیگر از درس‌هایی است که در کلام وحی نسبت به آن سفارش شده است. به عنوان نمونه خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: "هن لباس لکم و انتم لباس لهن" آنان برای شما لباس و شما هم برای آن‌ها پوشش هستید. تعبیر پوشش زن و مرد نسبت به یکدیگر کنایه از آن است که هر دو می‌بایست نسبت به عیوب احتمالی یکدیگر تغافل و چشم پوشی داشته باشند و از بیان و سرزنش یکدیگر خودداری ورزند. بی تردید عیب جویی یا اظهار عیوب و اشتباهات زن و شوهر، موجب اختلالات روحی و کینه ورزی خواهد شد و همچنین موجب از دست رفتن فرصت اصلاح و بازسازی می‌شود.

تغافل و اصول حکومت اسلامی

یکی از اصول مهم حاکم بر تعامل بین دولت‌های اسلامی و رعایای آن، تغافل در رفتار با مردم است. در بخشی از نامه امیرالمومنین ( ع ) به مالک اشتر آمده است: گاه از رعیت لغزش و خطایی که سر می‌زند و ناراحتی‌هایی به آنان عارض می‌شود- به دست آنان عمدا یا اشتباها کارهایی انجام می‌شود، در چنین مواردی از عفو و گذشت خود، آن مقدار به آن‌ها عطا کن که دوست داری، خداوند از چشم پوشی و عفوش به تو عنایت کند.
تکریم شخصیت تغفال کننده، مبنای تحکیم خانواده:
آنگاه که زن و شوهر نسبت به خطای همسر خویش چشم پوشی و تغافل می‌ورزد، در واقع به نوعی شخصیت خویش را تکریم می‌کند و با این اقدام در جهت استوار سازی بنای خانواده گام بر می‌دارند زیرا دوام و استحکام بنای زندگی مشترک، جزء با گذشت و بزرگ منشی برقرار نمی‌گردد.
همزیستی مسالمت آمیز و معاشرت نیکو:
در حدیث معروف منقول از پیامبر اکرم ( ص ) آمده است که: "صلاح حال التعایش و التعاشر ملا مکیال ثلثاه فطنه ی و ثلثه تغافل" مصلحت همزیستی سالم و معاشرت با مردم در پیمانه ای است که دوسوم آن هوشیاری و یک سوم آن تغافل است. و این اهمیت تغافل در روابط اجتماعی و تغافل با دیگران را تداعی می‌کند.

 

آخرین تغییر در 24 تیر 1398 ساعت: 11:12 ق ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top