برنامه فرهنگی به مناسبت پیاده روی اربعین حسینی

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران از برگزاری ۱۰۴ عنوان برنامه فرهنگی به مناسبت اربعین حسینی خبر داد و گفت: امسال ویژه برنامه‌های فرهنگی در مرزهای سه گانه شلمچه، مهران و چذابه، مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران و مناطق ۲۲گانه پایتخت اجرا می شود

به گزارش ایسنا، ابوالفضل رفیع با تشریح برنامه‌های فرهنگی ستاد اربعین شهرداری تهران، تعمیق و ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت (ع)، نهضت امام حسین(ع) و اربعین و نهادینه کردن آموزه های عاشورایی، تحقق رهنمودها و آرمان های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در توسعه معارف اسلامی به اجرای برنامه های فرهنگی را از اهداف برگزاری این برنامه ها برشمرد.
وی در خصوص اقدامات شهرداری تهران در راهپیمایی اربعین حسینی امسال از تدارک برنامه های فرهنگی متعدد در جهت برگزاری هرچه باشکوه تر این مراسم خبر داد و گفت: امسال نیز معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران همانند سنوات گذشته اقداماتی را با رویکرد تسهیل گری و ساماندهی مشارکت مردمی در پایانه های مرزی، مشارکت در راهپیمایی جاماندگان در شهر تهران و اجرای برنامه‌های آیینی در مناطق و محلات در دستورکار خود قرار داده است.

اجرای برنامه‌های فرهنگی - مذهبی در مرزهای سه گانه کشور


رفیع با اشاره برنامه های فرهنگی شهرداری تهران در پایانه های مرزی گفت: این برنامه ها در پایانه مرزی شلمچه، مهران و چذابه توسط مناطق ۴، ۵ و ۶ شهرداری تهران اجرا می شود.
به گفته مدیر کل فرهنگی شهرداری تهران، اهم فعالیتهای فرهنگی در مرزهای سه گانه شامل برپایی حسینیه و نمازخانه جهت اقامه نماز جماعت، پاسخگوئی به مسائل شرعی، ذکر دعا و مصیبت توسط مداحان اهل بیت (علیهم السلام)، فضاسازی و تبلیغات محیطی در پایانه‌های مرزی و مسیرهای منتهی شامل طراحی، چاپ و نصب بنر با مضامین عاشورائی، احادیث، تصاویر شهدا و اطلاع رسانی به زوار محترم، تهیه و توزیع بسته فرهنگی و تبلیغی برای زائرین، اجرای ویژه برنامه فرهنگی، استیج، مجری، سخنرانی، پرده خوانی، پخش فیلم و کلیپ، ذکر مصیبت، اجرای گروه‌های هنری و تواشیح است.

برپایی نمایشگاه و نگارگذرهای عاشورایی


وی از برپایی نمایشگاه و نگارگذرهای عاشورایی با تاکید بر جلوه های هنری و پیاده روی اربعین در پایانه های مرزی خبر داد و افزود: همچنین برقراری رادیو اربعین با پخش مستقیم مطالب به منظور اطلاع رسانی به زائران، پخش نواهای عاشورائی، آموزش و اطلاع رسانی در قالب موضوعات بهداشتی و امنیتی به زوار، مشارکت مناطق در تهیه سیستم صوتی سیار در مسیرهای منتهی به پایانه‌های مرزی اختصاص یافته است.
رفیع با اشاره به پیاده روی جاماندگان اربعین در تهران اذعان کرد: شهرداری تهران ویژه برنامه هایی را نیز در مراسم راهپیمایی شهروندان تهرانی و مسیر پیاده روی از میدان امام حسین (ع) تا حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) درنظر گرفته است که همزمان با روز اربعین حسینی اجرا می شود.

برپایی ۶ موکب فرهنگی در مسیر پیاده روی اربعین در تهران


وی از برپایی ۶ موکب فرهنگی در مسیر پیاده روی اربعین در تهران خبر داد و گفت: این موکب ها با مشارکت هیئت های شاخص تهران برپاشده و به زائرین در مسیر راهپیمایی روز اربعین حسینی در شهر تهران خدمت رسانی می کند.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: همچنین برپایی ایستگاه های صلواتی توسط مناطق مشارکت کننده با همکاری و مشارکت خیرین و بانیان مردمی، ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی، سلامت، رفاهی و کودک و نوجوان به شهروندان، ایجاد ایستگاه های مادر و کودک و ستاد گمشدگان، در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی اجرا می شود.
وی برگزاری نمایشگاه عکس اربعین وعاشورا، اطلاع رسانی و تبلیغات محیطی مناطق برای هماهنگی و حضور شهروندان در راهپیمایی از طریق مساجد، مدارس و هیئت های مذهبی فعال در برنامه پیاده روی، تهیه و توزیع محصولات فرهنگی با شعار و طرح واحد از قبیل سربند، کتابچه زیارت اربعین و دیگر محصولات فرهنگی شامل ۳ عنوان کتاب و مشارکت در طرح زیارت به نیابت از شهدای والامقام و ترویج سبک زندگی آنان را از دیگر برنامه های شهرداری تهران برای راهپیمایی روز اربعین حسینی در پایتخت اعلام کرد.

اجرای نمایش های خیابانی وآئینی در مراکز پرتردد شهری


بر اساس گزارش اداره فرهنگی شهرداری تهران، به گفته رفیع، ۱۰۴ عنوان برنامه آیینی به مناسبت اربعین حسینی پیش بینی شده که با رویکرد معرفت افزایی در قالب ویژه برنامه های و اجرای تعزیه ها، مراسم عزاداری، برپایی نمایشگاه های عکس، موکب های فرهنگی، نمایش فیلم و... در مناطق ۲۲گانه شهر تهران اجرا می شود.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران از اجرای نمایش های خیابانی وآئینی در مراکز پرتردد شهری خبر داد و گفت: نمایشگاه عکس پیاده روی اربعین در سراهای محلات منتخب، پخش فیلم های مستند اربعین حسینی در تماشاسراهای سرای محلات منتخب، مسابقه خاطره نویسی از سفر اربعین، برگزاری مسابقه فرهنگی با عنوان "آموزه‌های نهضت عاشورایی و اربعین حسینی" از برنامه های مشترک مناطق ۲۲گانه شهر تهران در اربعین حسینی به شمار می رود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top