باید نوشتار به سمت کاربردی شدن برود

رسالت مجموعه سماء انتقال درست کلام خدای متعال و نیز روایات، به آحاد جامعه است

به گرارش خبریجات-نگاهی به مجموعه تألیفات مسعود محمدحیدر ...

به نام خدا . الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت مولانا امیرالمؤمنین و اولادهم المعصومین صلوات الله علیهم اجمعین. مسعود محمد حیدر هستم، مدیر گروه پژوهشی سماء.
از آثار بنده مجموعۀ ده جلدی به سوی ملکوت، ضرورت‌های جامعه اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری(زید عزّه)، آرامش، اخلاق شهروندی، نعمت در هیبت نقمت، زیبای آسمانی( حجاب وعفاف )، بایدها و نبایدهای شارع مقدس و ... می‌باشد.

دغدغه مقام معظم رهبری در باب دین و دینداری یکی از دلایل ورود من برای نوشتار در حوزۀ اخلاق و مذهب بود

بنده از زمان نوجوانی و جوانی در حوزۀ دین و اخلاق علاقه¬مند به نوشتن بودم و دلیل مهمی که باعث شد من به صورت حرفه¬ای و جدّی¬ به نویسندگی آن هم در حوزه اخلاق و مذهب فکر کنم، مباحثی بود که از دغدغه مقام معظم رهبری(دام عزّه) نشات می‌گرفت که متاسفانه این انحرافات در جامعه ما در حال اتفاق بود و وجود چنین نگرانی در معظّم له، باعث شد افرادی همچون خود و سایر دوستانم در این مجموعه، گرد هم آییم تا بتوانیم به اندازۀ بضاعت خودمان، خوراکی مستند و مستدل را به آحاد جامعه انتقال بدهیم. چه بسا نویسندگانی هم داریم که به حسب جهلِ به موضوع به خصوص در حوزه مذهبی، مفاهیمِ انحرافی را به طور زیر پوستی به آحاد جامعه تزریق می‌کنند که جای نگرانی و تأمل است لذا بنده سعی کردم بر حسب وظیفه با استناد به آیات الهی و روایات متواتر ورود پیدا کنم. البته ناگفته نماند که بحمدالله نویسندگان خوب و مطرح هم کم نداریم که رسالت¬شان را به درستی انجام می¬دهند، که از همین¬جا به ایشان خدا قوّت عرض می¬کنم.

هدف از تحریر کتاب اخلاق شهروندی، کاربردی کردن موضوع اخلاق بود

اولین کتابی که به رشته تحریر درآوردم اخلاق شهروندی نام دارد که به همراه سرکار خانم فتح اللهی نوشته شده است. باید عرض کنم در مورد اخلاق، کتاب‌های زیادی نوشته شده است اما سعی و هدف ما از نگارش این کتاب این بود، که کاربردی و اجرایی شدن آن درسطح جامعه باشد و درحقیقت یک سری از فضائل و رذائل اخلاقی را که بیشتر آحاد جامعه با آن درگیر است را انتخاب کرده و هر کدام را در یک صفحه قرار دادیم. به طور مثال از حسنات اخلاقی، مبحث مهربانی است. با استناد به آیه ای از مصحف شریف و بیان حدیثی از حضرات معصومین علیهم السلام و استفاده از اشعار و راه‌های تقویتِ آن، موضوع مهربانی را در یک صفحه نگاشتیم. یا در مورد رذائل اخلاقی هم بدین صورت عمل کردیم با این تفاوت که در آخر صفحه، راه¬کاری برای ترک آن رذیله ارائه دادیم که کاملا کاربردی و مختصر و مفید است.

مباحث اخلاقی به شدت از سوی جبهۀ ظلمت نشانه گرفته شده است

آن چیزی که در حال حاضر جامعه و علی الخصوص جوان ما را نشانه گرفته است مباحث اخلاقی و اجتماعی است و به وضوح میتوان مشاهده کرد که دین و دینداری چطور مورد هجمۀ جبهۀ ظلمت قرار گرفته است و این مظلومیت کامل به چشم می‌آید به همین دلیل بنده ضرورت دیدم با استفاده از قلمم باید در این راه ورود کنم به همین خاطر یکی از عمده علت‌هایی که بنده به حوزه اخلاقی و مذهبی و اجتماعی روی آوردم ، این ضرورت بود که احساس کردم.

مجموعه تالیفات مشترک من..

بنده تا به امروز در حوزه‌های تاریخی، مذهبی، اخلاق، امنیت روانی اجتماعی ورود پیدا کرده ام و حدود سه کتاب مشترک به نام‌های به سوی ملکوت ، آرامش، اخلاق شهروندی را با سرکار خانم فتح اللهی به رشته تحریر درآوردیم.

در نویسندگی باید صاحب ایده و خلاقیّت بود

به اعتقاد من کسانی که در حوزه نویسندگی صاحب ایده و نگاه خلاقانه هستند دیگر به مسائل گرانی کاغذ، فضای مجازی و ... خیلی توجه نمی‌کنند. نه اینکه اینگونه معضلات آسیب پذیر نباشند، البته که هستند؛ بلکه صحبت من این است که باید در این کار عاشق بود و علاقه وافر داشت که با آمیخته شدن آن با خلاقیت و ایده ، می‌توان هر چند با وجود همۀ مشکلاتی که بر سر راهمان است، بازهم نوشت. و هنوز اعتقاد دارم خیلی از مردم همچنان با کتاب انس دارند چرا که کتاب را مستندتر و مستدل تر از فضای مجازی می‌دانند اما به طور کل من معتقدم اگر نویسندگی به سوی کاربردی شدن برود باز هم بازار این حوزه داغ خواهد بود.

نگاهی متفاوت به قیام عاشورا در مجموعۀ ده جلدی به سوی ملکوت

مجموعه کتابهای به سوی ملکوت دارای چند ویژگی است. ما در مورد قیام امام حسین (ع ) کتاب و مطلب زیاد داریم و خدا را شاکریم؛ اما بیشتر این کتاب‌ها مربوط به دوره زمانی عاشورا و قیام حضرت است؛ یکی از ویژگی‌های کتابهای به سوی ملکوت این است که قیام امام حسین ( ع ) را از زمان و دوران زندگانی پر برکت و نورانی حضرت رسول ( ص ) تا روز قیام عاشورا و آثار قیام حسینی تا بعد از عاشورا را روایت کرده ایم که به طور کل به این مبحث برسیم که قیام اباعبدالله (ع ) از انحرافی که در آن زمان روی داد، شکل گرفت و پایه ریزی شده است. از دیگر ویژگی‌های این مجموعه این است که ما این نوشتار را بر اساس محوریت فرمایشات سه تن از علما و بزرگانِ معاصر یعنی شهید مطهری (ره )، حضرت امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) به رشته تحریر درآورده¬ایم به خصوص، فرمایشاتی که مقام معظم رهبری (زید عزّه) در خصوص قیام عاشورا داشته اند که بسیار راهگشا است که در این کتاب اشاره شده است و توصیه ما به جوانان عزیز این است که این مجموعه را مطالعه نمایند که انشالله راهگشای خوب و مطمئنی خواهد بود. همچنین از دیگر ویژگی‌های این کتاب¬ها این است که در قطع یک هشتم به زبان ساده و روان نگارش و به چاپ رسیده است که فرد مطالعه کننده را دچار دلزدگی و خستگی نکند و در کمترین زمان ممکن بتواند آن را مطالعه کند.

انتقال درست آیات و احادیث از رسالت‌های مهم مجموعه سماء است

گروه پژوهشی سماء تقریبا از سال 85 به همت دیگر همکاران از جمله سرکار خانم فتح اللهی، امید محمّدحیدر در قامت ویراستار و دیگر عزیزان فعالیّت خود را آغاز کرده است. مجموعه سماء در حوزه فرهنگ، پژوهش و ایده نگری فعالیت می‌کند. ما سعی کرده ایم ایده پردازی را در چارچوب دینی، از عمده فعالیت¬های خودمان قرار دهیم. همچنین در حوزه نرم افزاری هم ورود پیدا کرده ایم که باید اشاره کنم که کتابهای به سوی ملکوت که در ده جلد چاپ شده است را به صورت نرم افزار هم تولید کرده ایم که مدیریت حوزۀ نرم افزاری را آقای مهندس محمدحسین فرد به عهده دارند. همچنین در حال آماده سازی اپلیکیشن برای دو کتاب دیگرمان هستیم که به زودی وارد بازار کتاب خواهیم کرد. از دیگر فعالیت‌های مجموعه پژوهشی سماء تولید کتاب‌های صوتی از سال 87 بود که به جرات می‌توانیم بگویم که جزء پیشگامان این عرصه بودیم. همچنین در مبحث ترجمه ورود کرده ایم و به طور مثال مجموعۀ " نهج السعاده فی مستدرک نهج البلاغه " گردآوری و تألیف شده توسط عالم ربانی"شیخ محمدباقر محمودی دام بقائه" است و از فرمایشات حضرت علی ( ع ) است که در نهج البلاغه نیامده است که در حال ترجمه کردن آن هستیم. اما در کل مهم¬ترین رسالت ما در این مجموعه این است که مواردی که شارع مقدس تعیین و تبیین نموده است چه در قرآن کریم و چه سخنان اهل بیت(ع) و بزرگان، همه را به طور درست و اصولی به نسل حال و آینده به خصوص جوانان عزیز انتقال دهیم.

کتاب و کتاب خوانی باید در درون جامعه نهادینه شود

مهمترین دغدغه ما در باب کتاب و کتاب خوانی وام گرفتن از سخنان مقام معظم رهبری است که باید یکی از کارهای روزمره ما مبحث کتاب و کتاب خوانی باشد که این ضرورت باید احساس و از حالت شعار به فعل تبدیل شود. در حقیقت باید نیاز و دغدغه یک خانواده به خصوص پدر و مادر، کتاب خوانی باشد که همین عامل در ضمیرناخودآگاه فرزندان ثبت خواهد شد و این ترویج از خانواده‌ها باید به سمت جامعه سوق پیدا کند. خوشبختانه این مثال در خانواده خودم صدق می‌کند و پسرم به واسطه حرفه من علاقه زیادی به خواندن کتاب دارد و همین راه باید از سوی پدرها و مادرها به فرزندان انتقال داده شود تا انشاالله شاهد جامعه آرمانیِ واقعی همراه با مطالعه کتاب باشیم. به طور کل اگر ما در حوزه فرهنگ و اخلاق اسلامی از سنین پایین برای فرزندانمان تدبیر نکنیم خدای ناکرده در آینده باید جایی دیگر و با هزینه ای سنگین¬تر برای رفع مشکلات وقت بگذاریم. ما باید پی ریزی درستی برای فرزندانمان داشته باشیم تا بتوانیم آینده این عزیزانمان را روشن ببینیم. فرمایشات مهمی هم از امام هادی ( ع ) در زیارت جامعه کبیره هست که میفرمایند: " کلام اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین نور است، فرمایشات‌شان باعث رشد است، دعوتشان به پرهیز از ناهنجاری‌هاست، ذکر و یادشان خیر است"...
همین که ما نیت این را داشته باشیم که خدمتی برای رضای آل الله علیهم صلوات الله انجام دهیم، بلافاصله فاعلیّت نورانیِ اهل بیت را به وضوح می‌بینیم. لذا اگر ما گامی برای اهل بیت(ع) برداریم به طور ناخودآگاه مخاطبان را انشاالله جذب خواهد کرد.

ما نویسندگان هم وظیفه سنگینی در جذب مردم به سمت کتاب خوانی داریم

درهر حوزه ای که می‌خواهیم تاثیرگذار باشیم مبحث اخلاق بسیار مهم است و در مورد کتاب هم اگر می‌خواهیم این حوزه گسترش پیدا کند باید این موضوع با محوریّت اخلاق بیان شود. بنابراین اگر می‌خواهیم افراد کتاب خوان شوند باید با اخلاق درست فرهنگسازی کنیم؛ در کنار این مورد، ما نویسندگان هم وظیفه سنگینی در جذب مردم به سمت کتاب خوانی داریم. همانطور که گفتم بیان موضوعات به زبان ساده و روان، کوتاه بیان کردن مباحث و کاربردی کردن موضوعات به خصوص مسائل روز، بسیار می‌تواند جذب حداکثری را در حوزه کتاب و کتاب خوانی به دنبال داشته باشد.

نگاهی به کتاب آرامش

یکی از کتاب‌هایی که توسط من و سرکار خانم فتح اللهی نگاشته شده است آرامش نام دارد که خودمانی بگویم که چکیده آیۀ نورانی " الا بذکرالله تطمن القلوب " بوده است. ماحصل این کتاب این است که آرامش در اطاعت خدا و عبودیت است. آرامش واقعی در محضر ذات حق تعالی است که ما در این کتاب به آن اشاره کرده ایم.

سخن پایانی...

بهترین سلام‌ها و درودها به محضر مولایمان حضرت ولی عصر ( عج ) باد که ایشان فرمودند: از حال ما با خبرند که انشالله با فرج موفور السرور حضرت شاهد گشایش امور مردمان جهان باشیم. جا دارد در این مقطع، از حضرت حجت الاسلام و المسلمین موسوی (دام ظلّه) که همیشه کمک حال و مددکار ما بودند تشکر کنم، از سرکار خانم فتح اللهی که با همیاری و همکاری خوبشان بنده را یاری نمودند، از برادر عزیزم آقای امید محمد حیدر که زحمت ویرایش و ویراستاری این مجموعه را به عهده داشتند و یک تشکر ویژه از انتشارات آفتاب گیتی دارم که در کنار ما با قوّت بوده اند..
انشالله همۀ عزیزان در پیشگاه جناب سیدالشهدا سلام الله علیه مأجور باشند.
و در انتها ثواب نگارش این مجموعۀ نورانی را به روح همه شهداء، حضرت امام (ره ) همه گذشتگان علی الخصوص پدر عزیزم هدیه می‌کنم.
ایّام عزّت مستدام ...

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top