یادداشت ویژه: مسعود کشمیری و خیانت در روز روشن/ حواسمان باشد از دشمنانِ ظاهرالصلاح رَکَب نخوریم!

هشتم شهریور، یادآور خیانت است، یادآور اعتماد اشتباه به آن‌هایی که خودشان را «دوست« نشان می‌دهند اما دشمن قسم خورده‌ی این خاک و مردمانش هستند؛ یادآور ضربه خوردن از امثال مسعود کشمیری ها!

در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۶۰ ساعت ۳ عصر در تهران در خیابان پاستور و در طی برگزاری جلسه شورای عالی امنیت ملی کشور با حضور رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت، یک انفجار صورت گرفت. در این اتفاق محمد علی رجایی رئیس‌جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر (در اثر انفجار)، عبدالحسین دفتریان مدیرکل مالی اداری نخست‌وزیری (در اثر خفگی در آسانسور) و یک عابر در بیرون ساختمان کشته شدند. ۶ روز پس از این واقعه هوشنگ وحید دستجردی رئیس وقت شهربانی ایران که در جلسه حضور داشت نیز در اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی درگذشت. اما عامل اصلی انفجار خیلی ساده قسر در رفت.

پایگاه «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» در همان زمان نوشت: کشمیری بعد از این عملیات تروریستی به سرعت از ایران خارج شد. مسعود خدابنده عضو اسبق سازمان مجاهدین خلق که از مهره‌های نزدیک به مسعود رجوی به شمار می‌آمد و مدتی نیز مسئولیت حفاظت از او را بر عهده داشت، مسئول مستقیم خروج کشمیری از ایران بود.

اما مسعود کشمیری که بود؛ او از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و به‌طور هم‌زمان جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود. او که این انفجار سهمگین و یکی از بزرگترین خیانت‌ها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران را رقم زد، نکات تاریک دیگری نیز در پرونده داشت: مداخله و جلوگیری از کشتار عاملان حادثه هفدهم شهریور ۱۳۵۷، فراری دادن احسان بنی عامری عامل اصلی کودتای نافرجام نوژه و تلاش برای بمب‌گذاری در بیت آیت الله خمینی، رهبر انقلاب.

نکته اینجاست که چطور در بحبوحه‌ی انقلاب و در آن روزهای حساس و سرنوشت ساز، به مسعود کشمیری اعتماد کردند و او را در مسند جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی نشاندند؛ این اعتماد به آدمِ ظاهرالصلاحی مثل کشمیری در آن زمان شاید چندان عجیب و دور از ذهن نبود اما امروز که سال‌ها از آن حادثه تلخ گذشته، درس‌های بسیار برای ما دارد؛ مهمترین آن، اعتماد نکردن به هر گرگی است که برای ضربه زدن، در پوستین گوسفندان درآمده است.

باید بپذیریم که ارزشی بودن و انقلابی بودن به ظاهر نیست، یعنی «فقط» به ظاهر نیست؛ کشمیری توانست در بالاترین رده‌های امنیتی کشور نفوذ کند چون ظاهر یک انقلابی را داشت؛ مراقب باشیم چراکه پایبندی به اسلام و انقلاب، در عمل معنا پیدا می‌کند نه در ظاهر؛ «عمل انقلابی و ارزشی» مهم است و همین عمل است که آینده ایران را می‌سازد؛ باید حواسمان باشد که بار دیگر از کشمیری‌ها از این ظاهرالصلاح‌های مردم فریب، رکب نخوریم؛ حواسمان باشد که ظاهر انقلابی فراهم کردن خیلی ساده است و باید با دقت بسیار مواظب باشیم چه افرادی از نردبان پیشرفت و مدارج حساس کشور بالا می‌روند: دشمنان قسم خورده در لباس دوست یا دوستان واقعی؟!

مرتضی بلوکی- کارشناس رسانه

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top