یادداشت ویژه: افغانستان چوب رفاقت با آمریکا را می‌خورد/ ما هنوز کودتای “کرمیت روزولت” را از یاد نبرده‌ایم!

تاریخ به ما نشان داده کسانی که به آمریکا اعتماد کردند از محمدرضا شاه، قزافی و مصدق و حسنی مبارک گرفته تا صدام تا اشرف غنی -که این اواخر فرش قرمز برای آمریکایی‌ها انداخت- همگی به سرانجامی مفاجا دچار شدند؛ هیچ یک روی خوشبختی و عاقبت بخیری ندیدند!  می‌توان یک سیاهه‌ی بی‌پایان تهیه کرد؛ از ایران خودمان گرفته تا هائیتی و کنگو در دوردست‌های جهان، از همه‌ی حاکمان و سردمدارانی که آمریکا را به عنوان دوست خود انتخاب کردند و آمریکا پشت آن‌ها را خالی کرده و درنتیجه، همه‌ی آن‌ها سقوط کردند.

به گزارش نجوا خبر - تاریخ ثابت کرده که آمریکا هیچ وقت پشت مردم نایستاده؛ هیچ زمان برای کشورهای دیگر نخواسته کاری کند، هنورجنگ عراق و کویت را یادمان نرفته که آمریکا خود به راه انداخت و عاقبت نسل‌کشی را کلید زد و حالا هم سالهاست نفت کویت را برداشت می‌کند؛ در جنگ ایران و عراق نیز با اینکه بسیاری از کشورها پشتخواه عراق درآمدند اما در نهایت، این آمریکا بود که تا سالها نفت عراق را برد. آمریکا در آشوبگری و فتنه بر پا کردن، بی‌نظیر است؛ اصولاً از همین آشوب‌ها بهره‌برداری می‌کند و منافع خود را با ترویج خشونت و نسل‌کشی پیش می‌برد.
منطقه خاورمیانه، کم از فتنه برپا کردن‌های آمریکا ضربه نخورده است؛ مقصر نا امنی‌های فعلی در عراق فقط آمریکا است؛ آمریکایی‌ها ۲۰سال است که در افغانستان مشغول هستند و کار می‌کنند، اما نتیجه چه شد؛ آیا مردم افغانستان از این حضور طولانی و پرهزینه، منفعت بُردند؟! آمریکا خود طالبان را سر کار آورده و مطمئناً برای جولان طالبان برنامه دارد و این سزای کشورهایی است که به آمریکا اعتماد کرده‌اند!
“آفتاب آمد دلیل آفتاب”؛ ببینید کسانی که به آمریکا اعتماد می‌کنند، چه حال و روزی دارند؛ وضعیت فعلی افغانستان و ناآرامی‌های کشورهای منطقه، همگی نتیجه‌ی اعتماد کردن به آمریکاست؛ درس بگیریم و ما بازی نخوریم!
البته که ما می‌دانیم باید قوی باشیم و روی پا خود بایستیم و می‌دانیم که باید بی‌بروبرگرد، ارتباط و تعامل با تمام دنیا داشته باشیم. ما صلح‌طلب و خواهان ارتباط دوستانه با تمام کشورهای دنیا هستیم و خواهان آن هستیم که مراودات اقتصادی و سیاسی با تمام دنیا داشته باشیم؛ اما باید حواسمان هم باشد که دشمن همیشه در کمین نشسته و می‌خواهد ضربه خود را به ما بزند. ما هنوز کودتای ۲۸ مرداد و دسیسه‌های کرمیت روزولت و سازمان سیا را از یاد نبرده‌ایم!
امیدواریم روزی برسد که نه تنها افغانستان بلکه همه کشورهای دنیا در آرامش و صلح باشند؛ این خواسته و آرزوی همه ماست ولی خوب است آن‌هایی که آمریکا را حلال تمام مشکلات می‌دانند، نیم نگاهی هم به تاریخ بیندازند؛ هم تاریخ و هم جغرافیا ثابت می‌کند که آمریکا و هم پیمانانش چه بلایی سر کشورها به اسم حمایت آورده‌اند و هنوز هم می‌آورند!
مرتضی بلوکی- کارشناس رسانه

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top