گفتگوی با آقای دستغیب دیپلمات سابق، رئیس و بنیانگذار انجمن دوستی ایران و ساحل عاج

گفتگوی با آقای دستغیب دیپلمات سابق، رئیس و بنیانگذار انجمن دوستی ایران و ساحل عاج در خصوص نقش دیپلماسی عمومی و نامه حمایتی و تبریک روسای انجمن های دوستی به جناب آقای دکتر عبدالهیان وزیر امورخارجه:

 جناب ممکن است ابتدا سخنان خود را با اهمیت دیپلماسی عمومی و نقش آن آغاز بفرمائید؟
 در عصر حاضر، دیپلماسی عمومی به‌ عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای قدرت نرم برای اثرگذاری بر کنش‌های بازیگران بین‌المللی، از سوی برخی کشورهای قدرتمند در عرصه سیاسی مورد استفاده قرارگرفته است، که با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات، دیپلماسی عمومی نیز ساز و کار نوینی را برای تحقق اهداف خود به کار گرفته است.
در این عرصه نقش و جایگاه انجمن‌های دوستی ایران در صحنه بین الملل چگونه است؟
نقش آفرینی تشکلهای غیردولتی درحقیقت تبلور حضور رسمی و سازمان یافته مردم  یک کشور در روابط خارجی و روند تعاملی جامعه جهانی تلقی می­شوند؛ از این رو انجمن­های دوستی یکی از بازیگران ﻣﺆثر حوزه دیپلماسی عمومی به شمار می­روند. تحولات دهه­های اخیر در عرصه بین­الملل نشانگر این واقعیت است که نقش انجمن­های دوستی و نهاد­های مردمی و تشکل­های غیر رسمی در معادلات جهانی رو به گسترش و به موازات آن، نقش دولت­ها در این ارتباط رو به کاستن است. از آنجائی که انجمن­ها در دو عرصه کلیدی یعنی روابط میان ملت­ها و محیط بین­المللی ایفای نقش می­نمایند حوزه فعالیت و کنشگری آنها بسیار گسترده و وسیع ارزیابی می­شود.
از اینرو ما انجمن‌های دوستی آمادگی خود را هم چون  گذشته برای همكاری بيش از پيش در جهت مأموریت مهمی كه در اين مقطع حساس كشور عهده‌دار شده‌ايد اعلام نموده و آرزومندیم که با لطف پروردگار و در سایه دلسوزی جنابعالی در این عرصه خطیر و خدمت به جامعه و اعتلای وطن عزیزمان موفق و سربلند باشید و به یاری یکدیگر شاهد روابط هر چه بهتر با سایر کشورها و گسترش صلح و دوستی در جهان باشیم.
 
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top