چین به آمریکا هشدار داد

وزیر امور خارجه چین سیاست مداخله‌جویانه آمریکا در ونزوئلا را قدم گذاشتن در مسیری فاجعه‌بار خواند که در تاریخ در مورد آن عبرت‌های زیادی وجود دارد.

خبریجات-به گزارش نامه نیوز، وزیر امور خارجه چین درخصوص وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا و دخالت در امور داخلی این کشور، به واشنگتن هشدار داد و گفت در تاریخ درس‌های روشنی در مورد دنبال کردن مسیرهای فاجعه‌آمیز وجود دارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، در کنفرانس خبری سالانه در حاشیه نشست پارلمان چین، در پاسخ به این سوال که آیا چین همچنان مادورو را به رسمیت می‌شناسد یا با مخالفان دولت در ارتباطی برقرار کرده است، تأکید کرد باید به حق حاکمیت و استقلال کشورهای آمریکای لاتین احترام گذاشت. وی افزود: «امور داخلی هر کشوری باید توسط مردم همان کشور مورد تصمیم‌گیری قرار بگیرد. دخالت خارجی و وضع تحریم‌ها تنها وضعیت تنش را تشدید می‌کند و به به قانون جنگل اجازه می‌دهد بار دیگر خشونت به راه بیندازد».

وانگ یی خطاب به کشورهای غربی هشدار داد: «به قدر کافی در تاریخ چنین درس‌هایی درس‌هایی وجود دارد و همان مسیر قدیمی فاجعه‌بار نباید دوباره دنبال شود».

این حالی است که آمریکا تهدید کرده تور تحریم‌هایش علیه ونزوئلا را پهن‌تر می‌کند. این تحریم‌ها شامل بانک‌هایی خواهد بود که از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا حمایت می‌کنند.

در طرف مقابل، وانگ یی اظهار داشت چین از گفت‌وگو بین مادور و مخالفانش حمایت می‌کند تا اطمینان یابد صلح و ثبات برای مردم برقرار می‌شود. او گفت پیوند میان چین و ونزوئلا انتخابی صحیح برای هردو طرف و در راستای منافع طولانی مدت است و نباید مورد «دخالت و نکوهش» قرار گیرد.

چین طی یک دهه گذشته از طریق توافقات نفت در برابر وام، ۵۰ میلیارد دلار به دولت ونزوئلا کمک کرده است تا ازین طریق انرژی لازم برای اقتصاد سریع‌الرشد خود را تأمین کند.

وانگ یی همچنین حمایت پکن را از دادخواهی شرکت تکنولوژی چینی «هوآوی» از آمریکا اعلام کرد. وی متذکر شد هوآوی بره ساکتی نیست که بتوانید آن را تکه‌تکه کنید.

او گفت: «برای هر فرد منصف و بی‌طرفی کاملاً مشخص است که اقدام اخیر بر علیه یک کمپانی مشخص و افراد چینی تنها موردی قضایی نیست بلکه فشار عمدی سیاسی است».

آمریکا سال گذشه میلادی به‌خاطر آن‌چه دور زدن تحریم‌های ایران نامید، حکم بازداشت «منگ وانژو» مدیر مالی هوآوی را صادر کرد. در پی این حکم، کانادا وانژو را در سفرش به این کشور بازداشت کرده و اعلام کرد وی را به آمریکا تحویل خواهد داد.

همچنین برخی مقامات آمریکایی این شرکت را به جاسوسی از طریق تجهیزات الکترونیکی متهم کرده است که چین آن را ادعایی بی‌اساس می‌داند.

آخرین تغییر در 18 اسفند 1397 ساعت: 5:39 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top