وزیر دولت دوران جنگ: روحانی در حوزه دیپلماسی اختیارات لازم را ندارد

سیدکاظم اکرمی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوران جنگ با بیان اینکه در زمان جنگ، نخست‌وزیر اختیارات بسیاری داشت، گفت: اعلام نظر درباره همه مسائل به جز جنگ و صلح در اختیار نخست وزیر بود.

خبریجات- حسن روحانی، رییس‌جمهور کشور قائل به افزایش اختیاراتش در شرایط ویژه و جنگ اقتصادی فعلی است. او می‌گوید؛«همانگونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.» 

برخی موافق این اظهارات رییس دولت هستند و شرایط فعلی را نیازمند آن می بینند که رییس جمهور از اختیارات ویژه برخوردارد شود، برخی دیگر نیز معتقدند رؤسای جمهور، طبق قانون اساسی اختیارات وسیعی دارند و در این دوره نیز اختیارات بیشتری متناسب با شرایط کشور تفویض شده است. 

با این حال اظهارات وزیر کابینه زمان جنگ گویای آن است که اختیارات نخست وزیر در آن مقطع بسیار گسترده تر از اختیارات رئیس جمهور در شرایط کنونی بوده است.

 سیدکاظم اکرمی وزیر آموزش وپرورش دولت دوران جنگ، درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه امروز مطالبات متناسب با اختیارات دولت نیست، درباره اختیارات دولت در زمان جنگ به خبرآنلاین گفت: واقعیت آن است که در زمان جنگ وقتی برای درخواستی نزد حضرت امام می‌رفتیم ایشان همه موارد را به نخست وزیر حواله می دادند.در واقع دولت در آن زمان اختیارات بالایی داشت. 

وی ادامه داد: حضرت امام در موارد بسیار معدودی مثلا مسائل کلان کشور ورود می کردند، در واقع نخست وزیر اختیار همه مسائل به جز جنگ و صلح و مسائل کلی که امام باید شرعا آنها را حل می کرد را در دست داشت. 

این وزیر دوران جنگ با تاکید بر اینکه امروز دولت در مواردی اختیارات لازم را ندارد، افزود: در زمان جنگ یک وزیر خارجه داشتیم که همه اختیارات روابط ما با دولت‌های دیگر در اختیار او بود اما امروز ما در کنار تلاش‌های وزارتخارجه برخی تحرکات موازی هم صورت می‌گیرد. شاید به همین دلیل است که آقای روحانی از اینکه اختیارات کمی داشته و امکان انجام بسیاری کارها را ندارد گله‌مند است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top