وخامت حال رییس جمهور اسبق جزایر قمر آقای احمد عبدالله سامبی

خبرها حاکی از وخامت حال رییس جمهور اسبق جزایر قمر آقای احمد عبدالله سامبی دارد وی هم اکنون دربند جانشین سیاسی او و رییس جمهور فعلی کشور آقای سید عثمان غزالی می باشد.

خبریجات -تلاش ها و اقدامات برای نجات ایشان ادامه دارد و حزب مخالف بزرگ او موسم به (جوا ) نسبت به بروز یک فاجعه انسانی درصورت هرگونه اقدام و حذف فیزیکی احتمالی نامبرده در داخل زندان هشدار داده اند.

نیروها وشخصیت های سیاسی مخالف و وکلاء از داخل کشور جزایر قمر از جامعه جهانی و همگان برای نجات زندگی آقای احمد سامبی ( رییس جمهور اسبق ) درخواست کمک و یاری می نمایند و خواستار انتقال ایشان به خارج از کشور برای درمان فوری شده اند.

خبرگزاری ها نقل کرده اند : که خبرها از مورونی پایتخت جمهوری متحد اسلامی جزایر قمر چنین حکایت دارد که وضعیت سلامتی آقای احمد سامبی که از ماه می 2018 میلادی دستگیر شده است به شدت رو به وخامت نهاده و نامبرده نیازمند انتقال به خارج از کشور برای درمان فوری می باشد .
مقامات در جمهوری جزایر قمر به ریاست آقای عثمان غزالی ، رییس جمهور اسبق کشور ، آقای احمد عبدالله سامبی را پس از یک دوره اقامت جبری وحصر در خانه و پس از آنکه از پاریس به کشور بازگشته بود دستگیر نمودند ، این درحالی است که پیشتر بسیاری از نیروها و شخصیت های سیاسی در کشور جزایر قمر نسبت به ادامه حیات وی مخصوصاً پس از شنیدن وخامت حال ایشان در زندان ابراز نگرانی کرده اند .

این درحالی است که آقای احمد عبد الله سامبی سال گذشته دقیقاً در روز شنبه مصادف با 12 ماه می سال 2018 میلادی پس از چند ماه دوری از کشور درحالیکه از فرانسه بازمی گشت و به دنبال انقلاب سیاسی بر علیه قانون اساسی و پس از پیروزی در انتخابات ریاست جهوری برای چهارمین بار و با پایان دوره سوم ریاست جمهوری دستگیر و قرار است عثمان غزالی ریاست جمهوری مادام العمر را برای خود اعلام نماید و در پی آن اقدام به انحلال دادگاه قانون اساسی و ایجاد تغییرات در مفاد قانون اساسی نمود . شایان ذکر است رییس جمهور اسبق که رهبری بزرگترین حزب سیاسی کشور به نام ( جوا ) را بر عهده دارد با استقبال گسترده دوستداران وهوادارانش در فرودگاه بین المللی امیر ابراهیم مواجه گردید و نامبرده را پس از یک استقبال تاریخی وگسترده تا محل اقامتش در منطقه اتسانرای شمالی واقع در پایتخت کشور ( مورونی ) همراهی و مشایعت نمودند .

ماجرای اختلاف سیاسی میان رییس جمهور اسبق کشور جزایر قمر آقای احمد سامبی و رقیبش آقای عثمان غزالی از آنجا آغاز شد که رییس جمهور فعلی ( عثمان غزالی ) خارج از اختیارات قانونی خود اقدام به منحل نمودن دادگاه قانون اساسی و ایجاد تغییرات در مفاد آن نمود ، آقای احمد سامبی این اقدام وی را غیرقانونی و خلاف قانون اساسی کشور و اختیارات رییس جمهور می داند و آن را درراستای زمینه سازی برای باقی ماندن در قدرت تا پایان عمر قلمداد می نماید .
تنها پس از یک هفته از بازگشت آقای سامبی به کشور ، نیروهای آقای غزالی در روز 19 می 2018 م اقدام به حصر خانگی وی نموده و هرگونه ارتباط وی را با دنیای خارج و هم حزبی هایش قطع کردند . وزارت کشور درخصوص اقدام به حصرخانگی او چنین بیان داشت که این تصمیم به منظور حفظ نظام سیاسی و امنیت عمومی گرفته شده است . با این حال کشور جزایرقمر شاهد تظاهرات گسترده در پایتخت مورونی درحمایت از آقای سامبی بوده است .

با وجود بالاگرفتن تحولات و اتفاقات روی داده از سال گذشته تاکنون ، مقامات سیاسی و امنیتی آقای غزالی ،آقای احمد سامبی را در تاریخ 20 آگست 2018 م دستگیر نموده وبه زندان منتقل نمودند و اتهاماتی چند را متوجه وی نمودند ، این اقدام باعث گردید که این جمهوری سرسبز با چالش ها و اوضاع پیچیده و خطرناک سیاسی مواجه گردیده است . از زمان دستگیری آقای احمد سامبی رییس جمهور اسبق ، از روی عمد نسبت به رسیدگی به شرایط پزشکی ایشان بی توجهی واهمال شده و این امر باعث شده وضعیت سلامتی ایشان دچار خطرجدی شود . دستگاه امنیتی آقای عثمان غزالی هیچ گونه اعتناء ، توجه و رسیدگی به وضعیت آقای سامبی که از سال ( 2006 – 2011 م ) رییس جمهور کشور بوده نمی نمایند و به سلامتی ایشان هرگز توجه نکرده که این اقدام آنها باعث شده تا سلامتی و زندگی نامبرده به شدت با تهدید مواجه شود .
خبرها از مورونی پایتخت جزایرقمر چنین رسیده که تیم پزشکی آقای سامبی که برای معاینه وی اجازه ورود به زندان گرفته اند ، نمی توانند به طور طبیعی مشکلات پزشکی ایشان را که شصت سال از عمرش می گذرد و به خاطر شرایط خاص زندان تشخیص و درمان نمایند .
منابع خبری به نقل از پزشک معالج آقای سامبی می گویند که ایشان برای ادامه روند درمان و معاینات پزشکی برای تشخصیص دقیق وضعیت و با عدم وجود امکانات پزشکی کافی در زندان و کشور ،می بایست هرچه سریعتر به خارج از کشور منتقل شوند.
در نتیجه انتشار خبر وخامت حال رییس جمهور اسبق جزایر قمر ، تعدادی از نیروها وشخصیت های سیاسی مخالف و بزرگترین حزب سیاسی کشور (جوا ) از جامعه جهانی و همگان برای نجات زندگی آقای احمد سامبی ( رییس جمهور اسبق ) درخواست کمک و یاری می نمایند و خواستار اجازه مقامات حاکم بر مورونی برای انتقال ایشان به خارج از کشور برای درمان فوری و در تایید گفته پزشک معالج در زندان شده اند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top