واضح است که ایران باید واکنش نشان دهد

وزیر امورخارجه پیشین انگلیس پس از شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی توسط آمریکا گفت: انگلیس باید از جایگاه خود به عنوان متحد کلیدی آمریکا برای وادار کردن ترامپ به اتخاذ رویکردی سازگارتر در عرصه سیاست خارجی استفاده کند.

خبریجات- به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گاردین، جرمی هانت وزیر امورخارجه پیشین انگلیس پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران و همراهانش در بغداد گفت که تشدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن در پی این حمله یک بازی به شدت خطرناک است.

هانت در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی از دولت انگلیس خواست تا از موقعیت خود به عنوان یک متحد نزدیک و کلیدی آمریکا برای ملزم کردن دونالد ترامپ به اتخاذ رویکردی سازگارتر در عرصه سیاست خارجی استفاده کند.

وی در ادامه گفت که اکنون در وضعیتی بسیار خطرناک در این بازی قرار داریم زیرا هر دو طرف این گونه محاسبه کرده‌اند که طرف دیگر نمی‌تواند و نمی‌خواهد وارد جنگ شود. به همین دلیل کارهای بسیار افراطی همچون ترور ژنرال سلیمانی انجام می‌گیرد.

این مقام پیشین انگلیس افزود: البته قطعا این حقیقت دارد که هیچ یک از آنها جنگ نمی‌خواهند اما این نیز حقیقت دارد که در شرایطی که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، هر دو طرف مجبورند واکنش نشان دهند و این خطری است که در وضعیت کنونی وجود دارد.

هانت همچنین اظهار داشت: غیرممکن است بتوان پیش‌بینی کرد که واکنش به این ترور فوری است یا در بلند مدت انجام خواهد گرفت. واضح است که ایران باید واکنش نشان دهد و آمریکا می‌بایست آن را محاسبه کند. این وضعیتی بسیار دشوار برای متحدان آمریکا همچون خودمان است.

وی تصریح کرد: انگلیس اگر می‌خواهد یک بازیگر جهانی جدی باشد، نمی‌تواند موضع خنثی داشته باشد اما این موقعیتی بسیار بسیار پر مخاطره است و من فکر می‌کنم آنچه باید به عنوان نزدیک‌ترین متحد آمریکا انجام دهیم این است که از نفوذ خود برای بحث درباره سیاست سازگارتری از سوی آمریکا استفاده کنیم. زیرا به نظر می‌آید که آمریکا بعضی مواقع میان تمایل برای قوی و قاطع دیده شدن و همچنین پر نفوذ بودن در تمامی نقاط دنیا و تمایل دیگرش گیر افتاده است که همان بازگرداندن نیروهایش به خانه و کاهش خطرات برای جان آمریکایی‌ها و همچنین تمرکز روی رقابت بزرگش با چین است.

وزیر امورخارجه پیشین انگلیس در پاسخ به اینکه آیا رئیس جمهور ترامپ با صدور دستور این حمله دچار سوء محاسبه شده است، گفت که زمان مشخص خواهد کرد اما او آمریکایی را ترجیح می‌دهد که در منطقه فعال و دخیل باشد.

وی همچنین از اینکه آمریکا دولت انگلیس را پیش از انجام حمله مطلع نکرده، انتقاد کرد و گفت که این کار با ماهیت روابط دو کشور به عنوان متحدان نزدیک مغایرت داشت.

این اظهارات در حالی بیان شده است که جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس درنامه‌ای خطاب به نخست وزیر کشورش از او خواست تا در نشستی فوری به سوالات درباره ترور سردار سلیمانی پاسخ دهد. وی دراین نامه پرسید که آیا انگلیس با سازمان ملل درباره پیامدهای این اقدام برای صلح و امنیت صحبت کرده است یا نه.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top