نگرانی اروپا از افزایش قیمت سوخت با آغاز تحریم‌های ایران

یک رسانه آلمانی در گزارشی از نگرانی اروپاییان درباره افزایش قیمت سوخت با آغاز تحریم های ایران خبر داد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "دویچه وله" آلمان، قیمت سوخت خودرو در اروپا افزایش شدیدی یافته است. شرکت‌های نفتی از گرانی سوخت خودرو بیشترین نفع را می‌برند. در اروپا نگرانی‌هایی نسبت به افزایش بیشتر سوخت خودرو در پی اجرایی شدن تحریم‌های ایران وجود دارد.

برای شرکت‌های نفتی اروپا افزایش شدید قیمت سوخت خودرو خبری شادی‌بخش است چون سود آنها افزایش می‌یابد. در سه ماه دوم سال جاری میلادی (2018) سود شرکت‌های توتال فرانسه، رپسول اسپانیا و رویال داچ شل متعلق به بریتانیا و هلند به شدت افزایش یافته است.

این سه شرکت در گزارشی که روز پنج‌شنبه (4 مرداد ) منتشر شد اعلام کرده‌اند در حالی که استخراج نفت و گاز برای این سه شرکت بزرگ نفت و گاز اروپایی افزایش یافته، اما شرایط کار در پالایشگاه‌ها و کارخانجات پتروشیمی به شدت سخت شده است.

با کاهش قیمت نفت و گاز، این سه شرکت بزرگ نفت و گاز اروپایی با شرایط بحرانی کم‌سابقه‌ای روبه‌‌رو شدند، اما اکنون با بالا رفتن مجدد قیمت‌ها وضعیت آنها بهبود یافته است.

با برقراری تحریم‌های ایران و با اعلام نظر اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، مبنی بر بالا نبردن افزایش تولید، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی بهای نفت به اوج دیگری دست یافته است. در حال حاضر قیمت یک بشکه نفت خام برنت (159 لیتر) که یکی از مهم‌ترین مراجع قیمت‌گذاری نفت خام در بازار بین‌المللی است، 74 دلار تعیین شده است. قیمت نفت خام در اوایل سال 2016، که آغاز سقوط قیمت نفت بود، به کمتر از 30 دلار رسید.

قیمت نفت باز هم افزایش می یابد

امکان افزایش بیشتر قیمت نفت خام در بازار جهانی همچنان وجود دارد. با اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بسته شدن احتمالی تنگه هرمز از سوی ایران، رسیدن انبوه نفت خاورمیانه به دیگر کشورها با بحران روبه‌‌رو شده و افزایش قیمت‌ها را سبب می‌شود.

سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، در واکنش به تصمیم آمریکا برای تحریم گسترده نفت ایران، روز چهارشنبه (3 مرداد) گفت: "اینکه دولت آمریکا اعلام می‌کند تا چند ماه آینده اجازه نمی‌دهد قطره‌ای نفت از ایران خارج شود، رفتاری کاملا خنده‌دار است و انگار نمی‌دانند تمام گلوگاه‌های جابجایی نفتی در اختیار ایران است و هر لحظه اراده کند، صدور نفت دنیا را می‌بندد."

درگیری‌های نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن‌ هم‌اکنون مسیر تردد کشتی‌های نفتکش را در منطقه با مشکلاتی روبه‌‌رو کرده است. عربستان سعودی پس از حمله حوثی ها انتقال نفت از تنگه باب‌‌المندب را به‌طور موقت متوقف کرده است.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان، گفته است که تا زمان برقراری امنیت در مسیر تردد نفتکش‌ها، نفت از این مسیر صادر نخواهد شد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top