نرخ تورم ژاپن در حال صفر شدن!

تورم ژاپن با کاهشی محسوس به ۰.۴ درصد رسید.

خبریجات - به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به فوریه به ۰.۴ درصد رسید که این رقم کمترین تورم ثبت شده در طول شش ماه اخیر و ۰.۳ درصد کمتر از تورم ثبت شده برای این کشور در بازه مشابه منتهی به ماه قبل بوده است. در بین بخش های مختلف، لوازم منزل با تورم ۲.۱ درصدی بیشترین تورم را داشته است و پس از این بخش نیز حمل و نقل با تورم ۱.۴ درصدی و مواد غذایی با ۱.۲ درصد قرار دارند. از سوی دیگر نیز کمترین تورم مربوط به آب و برق با ۰.۸ درصد بوده است و پس از این بخش، فرهنگ و آموزش با ۱.۱ درصد قرار دارد.

هم‌چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در دوازده ماه منتهی به فوریه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۶ درصد رسیده که یکی از کمترین سطوح ثبت شده در طول دو سال اخیر بوده است. متوسط نرخ تورم ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۷۴ با ۲۴.۹ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به اکتبر ۲۰۰۹ با منفی ۲.۵ درصد بوده است.

بانک مرکزی ژاپن دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده که در از تحقق چنین هدفی در طول سه سال اخیر ناکام مانده است. بر مبنای ماهانه نرخ تورم ژاپن در ماه فوریه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۱ درصد رسیده است.

مچنین نرخ تورم اتریش در ۱۲ ماه منتهی به فوریه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین نرخ ثبت شده در اتریش از نوامبر ۲۰۱۸ تاکنون است، بیش از همه در نتیجه افزایش تورم هزینه های منزل (۳.۱ درصد)، فرهنگ و آموزش (۲.۷) و رستوران و هتلداری (۳.۴ درصد) بوده است.

از سوی دیگر اما کمترین سطوح تورمی در مواد غذایی و نوشیدنی با ۱.۸ درصد، حمل و نقل با ۱.۹ درصد و انرژی با ۲.۴ درصد به ثبت رسیده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم فوریه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل در سطح ۰.۵ درصدی قرار گرفت.

متوسط نرخ تورم اتریش در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۱۰.۲ درصدی سپتامبر ۱۹۷۴ و کمترین تورم ثبت شده مربوط به مارس ۱۹۵۹ با منفی ۳ درصد بوده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top