نباید اجازه دهیم خانه ملت تبدیل به پادگان شود

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سرلیست کارگزاران و احزاب اصلاح طلب

متن توسط : شاهرخ بهزادی
خبریجات-فعالیت‌های تبلیغاتی کلیه نامزدهای تأیید صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نامزدهای مجلس خبرگاناز امروز پنجشنبه ٢٤ بهمن/ ١٣ فوریه آغاز می‌شود و تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه اول اسفند به مدت ٧ روز ادامه می‌یابد. فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در حالی برگزار می‌شود که اکثر جریان‌های موسوم به اصلاح طلب، از رد گسترده صلاحیت نامزدهایشان توسط شورای نگهبان گلایه دارند. رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلبان همچنین باعث شده است که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان برای این انتخابات از ارائه لیست خودداری کند.

شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه اعلام کرد در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تهران لیستی ارائه نخواهد شد.

حمیدرضا عارف هم گفت «در شهر تهران شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان راساً به عرصه انتخابات وارد نخواهد شد و این امر به احزاب عضو واگذار شده است». او تأکید کرد «اینکه یک حزب بخواهد نامزدهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر ائتلاف کند، به تصمیم خودشان بازمی‌گردد اما از لوگو و برند شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نمی‌توانند استفاده کنند».

با این وجود، کارگزاران سازندگی اعلام کرده است که «با وجود رنجش شدید از عملکرد شورای نگهبان، از انتخابات کناره‌گیری نمی‌کند». این حزب، با انتشار بیانیه‌ای با عنوان «چرا رأی می دهیم؟» نوشته است که «"با دلی خونین" همچون دیگر شهرهای کشور، در تهران نیز "در حد مقدورات" فهرست انتخاباتی منتشر می‌کند».

شورای نگهبان در این دوره ۹۰ نماینده کنونی مجلس را که بیشتر آنان وابسته به اصلاح طلبان بودند، رد صلاحیت کرده است.
برغم اصلاح طلبان و معتدل‌ها که نامزدهای آنان به شکل گسترده‌ای از سوی شورای نگهبان ردِ صلاحیت شده‌اند، احزاب و گروه‌های اصولگرا با حمایت نهادهای حکومتی، حضوری بسیار پررنگ در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی دارند.

اگرچه در ابتدا تصور می‌شد اصولگرایان با حداقل دو لیست وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی خواهند شد، اما ظاهراً زمینه برای ائتلاف حداکثری آنها فراهم شده است.
چند روز قبل لیست شورای ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم اعلام شد؛ اما پس از اعلام نارضایتی برخی افراد از لیست شورای ائتلاف، گمانه زنی‌ها از احتمال شکاف و اختلافات بیشتر حکایت داشت. دیروز دو چهره جریان اصولگرا، از احتمال ارائه یک لیست واحد خبر دادند.

محمدباقر قالیباف در جدیدترین توییت انتخاباتی خود احتمال ائتلاف با جبهه پایداری را قوی‌تر کرد. قالیباف با درج حساب کاربری مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری در توییت خود نوشت:‌ «مصاحبه‌ آقاتهرانی را دیدم فرصت خوبی برای وحدت نیروهای انقلاب ایجاد شده است. لیست را قطعی نکرده‌ایم تا نتایج خوبی حاصل شود».

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی نیز دیروز گفته بود: «نباید ما شاهد مجلسی باشیم که بعد از ۴ سال بگویند ۹۰ نفر از نمایندگانش رد صلاحیت شده‌ و پرونده مالی دارند که خیلی افتضاح است».

علیرغم عدم حضور گسترده نامزدهای اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات مجلس، برخی از آنان توانسته‌اند از غربال شورای نگهبان عبور کنند. از چهره‌های معروف اصلاح طلب که تأیید صلاحیت شده‌اند می توان به مجید انصاری، مصطفی کواکبیان، محمدرضا راه‌چمنی، محمدرضا خباز، محمدرضا نجفی، فاطمه ذوالقدر، محمدرضا بادامچی، علیرضا محجوب، پروانه مافی، سهیلا جلودارزاده، فریده اولادقباد، ابوالفضل سروش، محمدعلی وکیلی، محمدجواد فتحی،سیدفرید موسوی، احمد مازنی و داوود محمدی اشاره کرد.

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز پنجشنبه در نشست خود با جوانان حزب "ندای ایرانیان" گفت که سر لیست کارگزاران و احزاب اصلاح طلب شده است، البته برخی از نامزدهای آنان که رد صلاحیت نشده‌اند. او گفت «در جلسات متعددی که با جناب آقای خاتمی رئیس دولت اصلاحات و مشاورانشان داشتیم، ایشان گفتند باتوجه به شرایط فعلی، ۱۱۰ نفر از مجرب‌ها را مشخص کنیم و از جوانان هم بخواهیم وارد صحنه شوند تا از تهدیدات کشور جلوگیری کنند و در این زمستان سرد که از حوادث آبان و سال‌های گذشته بوجود آمده، عبور کنیم. من هم بر همین اساس از مصلحت‌اندیشی آقای خاتمی و بزرگان تمکین کردم . اما از جمع ۱۱۰ نفری، تنها از ۵ نفر ثبت نام کردند و تنها من تائید صلاحیت شدم».

مجید انصاری درتوجیه نامزد شدن خود در این انتخابات، علیرغم ردِ صلاحیت‌های فله‌ای شورای نگهبان گفت: «در برخورد با مشکلات، یک راه اینست که بنشینیم؛ و نوع دیگر این‌است که باقیمانده‌ها حرکت کنند؛ هیچ سمی خطرناک‌تر از ناامیدی نیست. لشکر جهل از در ناامیدی وارد می‌شود. اگر با عدم شرکت، مشکلات موجود در رد صلاحیت‌ها حل می‌شد من هم می‌گفتم شرکت نکنیم، اما اگر شرکت نکنیم روزنه‌ها بسته می‌شود؛ وجود یک اقلیت، گاهی از یک اکثریت تاثیرگذاری بیشتری دارد. من در ادوار مختلف مجلس، این نوع مسائل را دیده‌ام و عدم شرکت مشکل را حل نمی‌کند، بلکه باعث تشدید مشکلات می‌شود». او همچنین تأکید کرد که «نباید اجازه دهیم خانه ملت تبدیل به پادگان شود».

رأی‌گیری برای انتخاب نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان روز جمعه ٢ اسفند/ ٢١ فوریه آینده برگزار می‌شود و طبق قانون انتخابات، از پایان روز چهارشنبه ٣٠ بهمن/ ١٩ فوریه، تبلیغات ممنوع خواهد بود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top