لیست احتمالی کابینه‌ی دولت سیزدهم/ همه‌ی آن‌هایی که نیستند، از سعید محمد تا سعید جلیلی و …

سیزدهمین دولت به ریاست سید ابراهیم رئیسی در حالی قرار است ظرف امروز  یا فردا با معرفی کابینه به مجلس، عهده دار مسئولیتی سنگین شود که از یک سو با انبوه مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی از سوء مدیریت، تحریم و همه گیری کرونا مواجه است که ساماندهی آنها نیازمند تدبیر، تلاش شبانه‌روزی و اصلاح سوءمدیریت ها است و از سوی دیگر، باید امید خدشه دار شده جامعه‌ای که از مشکلات خسته و در سال‌های اخیر با تزریق مداوم ناامیدی و یاس مواجه بوده را احیا کند.

هرچند که دولت جدید با انبوهی از اولویت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه است اما حالا که دغدغه اصلی مردم مشکلات اقتصادی است که معیشت آنها را بعضا با بحران مواجه کرده، دولت نیز باید اولویت‌های خود را بر مدار حل مشکلات اقتصادی تنظیم کند.
مشکلات معیشتی، اشتغال، تحریم‌ها، بی توجهی سالهای اخیر به اقتصاد مقاومتی، مشکلات رونق و حمایت از تولید، سیاست‌های نادرست ارزی، مالباختگان بورس و نابسامانی بازارهای سرمایه‌ای و افزون بر اینها بحران همه گیری کرونا و شیوه مدیریت آن، ابر بحران‌هایی است که دولت جدید با آنها مواجه است و لازمه غلبه بر آنها تشکیل کابینه اقتصادی قوی و برخوردار از توانایی‌های فنی، علمی، حرفه‌ای و تجربی با روحیه انقلابی، فهم شرایط جنگ اقتصادی و البته امیدوار به آینده است. پس از مراسم تنفیذ و تاکید مقام معظم رهبری بر تسریع در معرفی و تایید صلاحیت اعضای کابینه، ابراهیم رئیسی نیز در صحن مجلس مقابل نمایندگان به عنوان هشتمین رئیس‌جمهور سوگند یاد کرد و گفت در هفته پیش رو لیست اعضا را به مجلس خواهد داد.
رئیس مجلس نیز برای برگزاری جلسات رای اعتماد و این‌که کابینه هرچه زودتر تشکیل شود، حتی در ۳ شیفت اعلام آمادگی کرد؛ با این حال در حالی که همه منتظر بودند روز یکشنبه ۱۷ مرداد اسامی اعضای کابینه رئیسی به مجلس برسد، این اتفاق رخ نداد و شایعه شد که اختلافات داخلی در دفتر رئیس‌جمهور جدید مانع از این کار شده است و شاید رئیسی نتواند طبق وعده‌ای که داده است، عمل کند‌.
 
اختلافات بر سر کابینه به کجا رسید؟
 
انتخاب مخبر و اسماعیلی به عنوان معاون اول و رئیس دفتر رئیسی، از اعلام کابینه پیشنهادی خبر می‌داد اما ارائه لیست با اختلافاتی همراه شد که به امروز (نوزدهم مرداد) موکول شد؛ هرچند بنا برگفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس هنوز لیستی به مجلس نرسیده است. اختلاف در راس موجب شد تشکیل تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی چند بار جابجا شود با وجود اینکه قرار بود ترکیب اولیه تیم اقتصادی از میان چهره‌هایی چون عادل آذر، محمد رضا فرزین و محمد طالبی تشکیل شود اما خبر رسید ترکیب کابینه را چهره‌هایی همانند محمد هادی زاهدی وفا، علی صالح آبادی و مسعود میرکاظمی با محوریت فرهاد رهبر تشکیل می‌دهند. حالا آخرین خبرها حاکی است وزارت امور اقتصادی و دارایی از زاهدی وفا به احسان خاندوزی منتقل شده است و به جای علی صالح آبادی هم نام محمد طالبی برای بانک مرکزی جدی شده است.
مسعود میرکاظمی تنها گزینه‌ای است که فعلا ریاست سازمان برنامه و بودجه را برای خود حفظ کرده است. با این حساب اگر تا آخر وقت رایزنی‌های جدید نتیجه متفاوتی را رقم نزند مثلث اقتصادی دولت رئیسی با حضور خاندوزی، میرکاظمی و طالبی تشکیل می‌شود.
در تازه‌ترین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی این نام‌ها به چشم می خورد:
 
حسین امیرعبدالهیان برای وزارت امورخارجه
رضا فاطمی امین برای وزارت صنعت،معدن و تجارت
حمید سجادی برای وزارت ورزش و جوانان
 محمد اسلامی برای وزارت راه و شهرسازی
صولت مرتضوی برای وزارت کشور
عیسی زارع پور برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 محمدرضا فرزین برای وزارت اقتصاد و دارایی
عباس علی آبادی برای  وزارت نیرو
 فیروز اصلانی برای وزارت  دادگستری
محمدعلی زلفی گل برای وزارت علوم و تحقیقات
محمدطیب صحرایی  برای وزارت آموزش و پرورش
امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی برای وزارت بهداشت و درمان
محمدمهدی اسماعیلی برای وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی
مهرداد بذرپاش برای وزارت رفاه، کار و تامین اجتماعی
امیر حاتمی برای وزارت دفاع و پشتیبانی
جواد اوجی برای وزارت نفت
جواد ساداتی نژاد برای وزارت جهاد کشاورزی
 و علی عبداللهی برای وزارت اطلاعات
 
حدس اسم‌ها در حالی است که سعید جلیلی، گویا نصیبی از این باغ نداشته است و در شنیده‌ها، خبری از رفقا و هم‌فکر‌های سعید محمد هم نیست. می‌شود لیست طولانی‌تری از حذف شده‌ها نوشت و از اختلافات؛ اما سکوت می‌کنیم تا ببینیم صندلی های پاستور در تابستان گرم ۱۴۰۰ نصیب چه کسانی خواهد شد…
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top