قطعاً ورود کرونا به کشور قبل از ۳۰ بهمن بوده است

علی مطهری درباره ضرورت قرنطینه شهرهای آلوده به کرونا گفت: جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است. ولی درست این بود که از ابتدا برای جلوگیری از شیوع کرونا، قم را قرنطینه می‌کردند. باید مشخص شود آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی در قم مانع قرنطینه شده است؟

خبریجات -سرپوش سیاسی - ویروس کرونا به سرعت در حال آلوده کردن سایر شهرها و استان‌های کشور است و برخی از جمله غلامرضا حیدری و علی مطهری، نمایندگان مردم تهران در مجلس، بر این عقیده‌اند که برای جلوگیری از شیوع کرونا، باید از همان ابتدا شهر قم که منشاء بروز کرونا و کانون آلودگی بود قرنطینه می‌شد.

اگرچه عده‌‌ای آن زمان اعلام کردند که اعتقادی به قرنطینه قم ندارند و این روش را غیرعلمی دانستند، ولی هنوز مشخص نیست دلیل اصلی قرنطینه نشدن قم خواست وزارت بهداشت بوده یا مقاومت افراد و گروه‌هایی در قم؟

قرنطینه کانون‌های آلوده هنوز هم می‌تواند مفید باشد

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، درباره ضرورت قرنطینه کردن کانون‌های آلوده به ویروس کرونا گفت: طبق نظر متخصصان و تجربه‌ای که در چین رقم خورد، قرنطینه شهرها و کانون‌های آلوده در حال حاضر هم می‌تواند مفید باشد، ولی کار درست این بود که همان زمان که ویروس کرونا در قم پیدا شد، قرنطینه این استان را شروع می‌کردند تا آلودگی به سایر نقاط کشور سرایت نکند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با تاکید بر این مساله که باید بررسی شود که چه عاملی مانع از قرنطینه قم در همان روز اول آلودگی شده است، گفت: باید مشخص شود چه کسانی با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند. آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است؟

باید مشخص شود چه کسانی با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند. آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده است یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است.

آیا تولیت آستان حضرت معصومه در قرنطینه نشدن قم دخیل بوده است؟

مطهری ادامه داد: در صورت وجود مقاومت‌هایی برای قرنطینه قم، باید معلوم شود عوامل مخالف چه کسانی بوده‌اند؛ مثلاً آیا تولیت آستان حضرت معصومه در این قضیه دخیل بوده است یا نه. این موارد باید بررسی شوند و اگر کوتاهی صورت گرفته است، مسئولیت جان مردم با آنهاست و حتماً باید پیگرد قضایی انجام شود که چرا عده‌ای در یک کار تخصصی پزشکی دخالت کرده‌اند.

عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: این سوالات همواره مطرح است که چرا قم همان روز قرنطینه نشد؛ آیا وزارت بهداشت هم همین نظر را داشته است یا آنها خواستار قرنطینه بودند و گروهی مقاومت کردند و این کار حیاتی انجام نشد.

قطعاً ورود ویروس چند روز قبل از ۳۰ بهمن بوده است

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود خبر ورود کرونا به کشور با تاخیر و همزمان با خبر فوت ۲ نفر مبتلا به کرونا در قم اعلام شده است، توضیح داد: ۳۰ بهمن خبر ورود کرونا به قم و فوت ۲ نفر اعلام شد. قطعاً ورود ویروس چندین روز قبل بوده است. درباره تاخیر یا عدم تاخیر در اعلام خبر اطلاعات کافی ندارم.

مطهری با تاکید دوباره درباره ضرورت قرنطینه شهرهای آلوده به ویروس کرونا، گفت: جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است. الان هم قرنطینه شهرهای آلوده لازم است. البته همکاری مردم در اولویت است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در پایان گفت: درباره قرنطینه شهرها متخصصان و پزشکان باید نظر بدهند. بر اساس نظر آنها، معتقدم کاری که قبلاً می‌توانستند با قرنطینه قم انجام دهند و انجام ندادند، وضعیت را به اینجا رسانده است. بنابراین برای مهار آن باید هزینه بیشتر و تلاش چندبرابری صرف شود و خوشبختانه پزشکان و پرستاران ما از جان‌شان مایه گذاشته‌اند و به فضل خدا از این بلا عبور خواهیم کرد.

رئیس فراکسیون مقابله با بحران: قرنطینه در چین جواب داد، ای کاش در قم هم اجرایی می‌شد

 ایرناپلاس- رئیس فراکسیون پیشگیری و مقابله با بحران مجلس درباره قرنطینه شهرها با توجه به گسترش کرونا می‌گوید: این سیاست در چین اعمال شد و نتایج خوبی داشت؛ ای کاش از ابتدا استان قم هم قرنطینه می‌شد تا از شیوع بیشتر جلوگیری شود. حتی اگر امکان قرنطینه کامل نبود، عبورومرورها به آن کنترل می‌شد. امروز نیز این موضوع باید با جدیت اجرا شود.

سید مهدی مقدسی، نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی درباره شیوه مدیریت بحران در استان مرکزی، بعد از شیوع کرونا به ایرناپلاس می‌گوید: وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا هم‌زمان با شیوع این بیماری در چین باید تمهیدات لازم را می‌اندیشید تا آسیب‌ها به حداقل برسد. به هرحال، اکثر استان‌ها با این بیماری درگیر شدند و استان مرکزی و به‌طور خاص، شهرستان‌های دلیجان، ساوه و اراک به سبب مجاورت با قم با این معضل درگیر شده‌اند.

وی با اشاره به اقدامات ستاد بحران استان برای پیشگیری از گسترش کرونا، تصریح می‌کند: تعطیلی مدارس، کاهش ساعت اداری در دو هفته نخست بروز بیماری ازجمله اقدامات مؤثر در این راستا بود. از آنجایی که سرعت شیوع بیماری بسیار بالاست، اقدامات کادر درمانی استان، حقیقتاً قابل تقدیر است. البته فعالیت دستگاه‌های مسئول، ازجمله شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای گندزدایی و ضدعفونی محیط‌ها مؤثر بوده است. با این حال، همراهی و مشارکت مردم بیش از همه این موارد مؤثر است. خوشبختانه قریب به اتفاق مردم این موارد را رعایت می‌کنند، اما عده‌ای بی‌توجهی می‌کنند که نه‌تنها به خودشان، بلکه به دیگران هم آسیب می‌زنند.

نماینده اراک در ادامه به مردم و مسئولان توصیه می‌کند: ما به‌هیچ‌وجه موضوع را تمام شده تلقی نکنیم؛ توصیه‌های مسئولان مربوطه را حتماً لحاظ کنیم. به‌طورکلی، ریشه‌کنی این ویروس با مشارکت بالای مردم ممکن است. اگر تمام امکانات کشور بسیج شوند، اما مردم همراهی نکنند، اثرگذاری این اقدامات به حداقل می‌رسد. نکته دیگری که باید بر آن تأکید کرد، این است که تمامی مشارکت‌ها و اقدامات در راستای مقابله با کرونا باید با هماهنگی و تحت نظارت ستاد مرکزی مقابله با کرونا انجام گیرد.

مجاورت استان مرکزی با قم، عامل ابتلا به کرونا
وی بااشاره به اینکه استان مرکزی به دلیل مجاورت با استان قم، آسیب‌پذیری بالایی دارد، می‌افزاید: مسئولان کشوری باید توجه بالایی به این استان داشته باشند. بنده تاکنون دو بار با وزیر بهداشت گفت‌وگو کرده‌ام، روز گذشته نیز نامه‌ای به ایشان نوشتم و درخواست تجهیز و تأمین امکانات بیمارستان‌ها و مورد نیاز کادر درمانی را مطرح کردم. ضمن اینکه آقای استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز با جدیت پیگیر موضوع هستند.
مقدسی تأکید می‌کند: امروز، رفع این بحران و ریشه‌کن کردن کرونا باید اولویت آقای رئیس‌جمهور و همکارانشان باشد. سایر دستگاه‌ها باید با ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت همکاری کامل داشته و بر استاندارد تهیه و تولید اقلام موردنیاز برای ضدعفونی، نظارت بیشتر و مستمر وجود داشته باشد. علاوه بر این، وزارت صمت و بهداشت باید بر چگونگی توزیع این محصولات نظارت داشته باشند تا وارد بازار سیاه نشوند.

اگر قرنطینه قم ممکن نبود، عبور مرورها باید کنترل می‌شد
وی در پاسخ به اینکه آیا قرنطینه در شرایط فعلی می‌تواند به جلوگیری از گسترش بیماری کمک می‌کند یا نه، تأکید می‌کند: تشخیص این موضوع با ستاد مقابله با کروناست؛ اگر ستاد چنین تشخیصی دهد سایر دستگاه‌ها و مردم مکلف به رعایت آن هستند. این سیاست در چین اعمال شد و نتایج خوبی در پی داشت. ای کاش از ابتدا نیز استان قم قرنطینه می‌شد تا از شیوع بیشتر جلوگیری کند. حتی اگر امکان قرنطینه کامل وجود نداشت، عبور و مرورها به آن کنترل می‌شد. به هر حال قم شهر پر رفت و آمد و مسیر عبوری به بسیاری از شهرهاست. بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا در کاشان، ساوه، دلیجان و اراک به دلیل رفت و آمد و نزدیکی به قم، درگیر شدند. به نظر من ستاد باید موضوع قرنطینه را جدی بگیرد و سایر دستگاه‌ها نیز با آن همکاری کنند. حتی اگر امکان اجرای کامل آن نیست، کنترل مردم در مبادی شهرها جدی گرفته شود. مردم هم باید از سفر در ایام نوروز جدا خودداری کنند.

ستاد مقابله با کرونا، مسئول تصمیم‌گیری درباره تعطیلی کارخانه‌ها
این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه آیا تمهیداتی برای کارگران کارخانه‌های این شهر که به سبب فعالیت در این محیط شلوغ در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند، انجام گرفته یا نه، می‌گوید: تصمیم‌گیری در این باره باید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گیرد؛ هر تصمیمی در این راستا گرفته شود ما از آن حمایت می‌کنیم. اگر تصمیم آنها بر کاهش ساعت کاری یا تعطیلی کارخانه‌ها و ادارات باشد، قطعاً از آن حمایت و در صورت عدم رعایت آن توسط مسئولان، به موضوع وارد خواهیم شد. با این حال، مدیران کارخانه‌ها باید توجه داشته باشند، وضعیت سلامت کارگران روزانه کنترل شود و محیط کارخانه مستمر ضدعفونی شود تا اتفاقات ناگواری که برای برخی نیروهای خدماتی و کادر درمانی رخ داد، تکرار نشود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top