صادرات نفت ایران هرگز صفر نخواهد شد

کارشناسان از توضیح روش‌های فروش نفت ایران به خریداران ثابتش خودداری می‌کنند و معتقدند با توجه به شرایط فعلی و فشارها و تهدیدهای غیر قانونی و غیر معمول آمریکا علیه خریداران نفت ایران، بهتر است درباره این روش‌ها سخنی گفته نشود و نحوه فروش نفت ایران و مشخصات خریداران آن همچون راز باقی بماند.

خبریجات - به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «یک روز پس از آن که رسانه‌ها از توقف واردات نفت ایران از سوی ترکیه خبر دادند، سفیر هند در ایالات متحده نیز گفت: هند خرید نفت از ایران را از ماه آوریل متوقف کرده است. 

خبرهایی که اگر چه در نگاه اول به معنای موفقیت دولت ترامپ در اعمال فشارها بر ایران است، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه انرژی تنها اظهار نظرهایی رسانه‌ای برای کاهش فشار آمریکا بر خریداران نفت ایران است. هارش واردان شرینگلا، سفیر هند در ایالات متحده که از توقف واردات نفت ایران از سوی هند خبر داده، اذعان کرده است که ایران نزدیک به ۱۰ درصد از نیاز نفتی هند را تأمین می‌کرد

این همان نکته‌ای است که کارشناسان حوزه انرژی نیز به آن اشاره می‌کنند و معتقدند شرایط ویژه نفت ایران و طراحی خاص سیستم‌های پالایشی خریداران نفت ایران، به این مصرف‌کنندگان اجازه نمی‌دهد که به راحتی خرید نفت از ایران را متوقف کنند. با این حال این کارشناسان از توضیح روش‌های فروش نفت ایران به خریداران ثابتش خودداری می‌کنند و معتقدند با توجه به شرایط فعلی و نفت ایران قطعاً فروخته خواهد شد

این کارشناس برجسته انرژی درباره امکان صفرشدن صادرات نفت ایران می‌گوید: این که ایران نتواند نفتش را صادر کند امکان‌پذیر نیست؛ یعنی ایران در هر شرایطی قادر است حداقل یک میلیون بشکه به روش‌های گوناگون که لازم نیست درباره آن صحبت کنیم صادر کند. بنابراین صفرکردن صادرات نفت ایران غیرممکن است و صرفاً بلوفی از طرف آمریکایی‌ها برای ایجاد ترس و ناامنی بین مصرف‌کنندگان نفت ایران است. من معتقدم به محض این که این فشارهای غیر منطقی و غیر معمول آمریکایی‌ها اندکی فروکش کند، دوباره خریداران نفت ایران به دنبال نفت ایران خواهند آمد، همان‌طور که دیدید وقتی برجام امضا شد، صادرات نفت ما چه افزایش شدیدی پیدا کرد.»، بهتر است درباره این روش‌ها سخنی گفته نشود و نحوه فروش نفت ایران و مشخصات خریداران آن همچون راز باقی بماند. رازی که البته یک حقیقت آشکار هم در دل خود دارد و آن حقیقت این است که صادرات نفت ایران هرگز صفر نخواهد شد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top