بیانیه دکتر راشد الراشد ، فعال و حامی حقوق و آزادی های سیاسی ، بحرین

 اجبار در مجازات اعدام جایز نمی باشد مگر در حق ِ مرتکبین جنایت های بسیارخطرناک و عمدی که نتایج مرگ باری به همراه داشته باشد

به گزارش خبریجات:دکتر راشد الراشد میگوید درخواست از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای انجام مسؤلیت های خود در قبال حمایت از مخالفین سیاسی در کشورهای گوناگون و جلوگیری از اجرای حکم اعدام های سیاسی .

بسم الله الرحمن الرحیم
ابتکار پویش جهانی ایستادگی و مبارزه با اجرای اعدام های سیاسی با عنوان (جنایت اعدام های سیاسی را متوقف کنید )
بسیاری از فعالان سیاسی و حقوقی در سرتاسر جهان هزینه ابراز نظرات و موضع گیری های سیاسی و خاسته هایشان مبنی بر دست یابی به حقوق سیاسی ، آزادی وعدالت خواهی را با از دست دادن جانشان پرداخت می کنند . بسیاری از رژیم های سیاسی ودیکتاتوری جهان از ابزار (( اعدام )) به عنوان وسیله ای برای رهایی از مخالفین سیاسی و یا ترساندن فعالانی که با نظرات و عقاید شان و یا صاحبان قدرت در تضاد و یا مخالفت باشد استفاده می نمایند .
امروزه در بسیاری از کشورهای جهان افرادی به خاطر سر پوش گذاشتن بر خواسته های دیگران و یا مخالفت با صاحبان قدرت سیاسی در کشورهایشان به اعدام محکوم شده اند . و بسیاری نیز منتظر اجرای حکم اعدام های سیاسی ، ظالمانه ، مصیبت بار و براساس مخالفت با سیاست های حاکم و پیگیری خواسته ها وحتی اعتراض به مشروع بودن آن و مطالبه بر حقِ تعیین سرنوشت و مطابقت بر موازین عادلانه خود هستند .
بسیاری از رژیم های سیاسی ، مخصوصاً در منطقه کشورهای عربی برای تسویه حساب با فعالان سیاسی و مخالفین خود به صدور و اجرای چنین احکام اعدام بر علیه آن ها اقدام می نمایند و در مخالفت آشکار با ضمانت های شورای اقتصادی و سیاسی ، قانون شماره 50 در تاریخ 1984 میلادی و به تاریخ 25

مِی همین سال به شرح زیر اشاره شده می باشد :
1/ اجبار در مجازات اعدام جایز نمی باشد مگر در حق ِ مرتکبین جنایت های بسیارخطرناک و عمدی که نتایج مرگ باری به همراه داشته باشد .
2/ اجرای حکم اعدام جایز نیست مگر در حالت ارتکاب جنایتی که در قانون وقت به آن اشاره شده و ارتکاب آن نتیجه مرگ را به همراه داشته باشد .
3/ اجرای اعدام جایز نبوده مگر بر اساس دلیل و مستندات قاطع که جای هیچ گونه تفسیر ویا شبهه ای در مخالفت با ارتکاب جنایت به همراه نداشته باشد .
4/ اجرای مجازات اعدام فقط پس از تایید و تامین نظر دادگاه های عادلانه امکان پذیر است که کلیه ضمانت های قانونی در ماده 14 از پیمان بین المللی درخصوص حقوق مدنی و سیاسی را به همراه داشته باشد .
5/ اجرای حکم اعدام به خاطر انجام فعالیت ها سیاسی و موضع گیری های آن جایز نمی باشد .

موج جنایت اعدام های سیاسی را متوقف کنید :
به منظور متوقف نمودن اعدام های سیاسی و از کارانداختن آن به عنوان سلاحی برای سرکوب فعالان دستیابی به آزادی وعدالت ، جامعه جهانی نیازمند هم افزایی و هم پوشانی تلاش های بین المللی و سازمان های حقوق بشری و شخصیت های گوناگون و تاثیر گذار برای توقف پروژه اعدام های سیاسی و جلوگیری از بروز آن در جهان می باشد . این ابتکار عمل و پویش جهانی از تمامی سازمان ها ، مؤسسات و هیئت های سیاسی ، حقوقی و محلی و همچنین از شخصیت ها و کُنش گران آزادی خواه و حقوق انسان می خواهد در این پویش جهانی بر اساس توان مندی ها و امکانات مادی ومعنوی وابزارهای در دست خود بر اساس پیشنهادت ذیل شرکت و مشارکت فعالی داشته باشند :
1- درخواست از جامعه بین الملل به منظور پذیرفتن مسؤلیت خود در این خصوص و پیگیری استفاده از روش های مناسب برای پیگرد و مجازات رژیم هایی که اعدام های سیاسی را بر علیه مخالفین و فعالان سیاسی وحقوق انجام می دهند .
2- درخواست از شورای امنیت سازمان ملل متحد برایا نجام مسؤلیت های خود در قبال حمایت از مخالفین سیاسی در کشورهای گوناگون و جلوگیری از اجرای حکم اعدام های سیاسی .
3- درخواست از دادگاه های بین المللی برای لغو احکام اعدام های سیاسی که مرتبط با اقدامات و برعلیه فعالان سیاسی و حقوقی ومخالفین سیاسی صادر شده است .
4- تاکید بر اصول حقوق سیاسی و مدنی و در راس آن آزادی بیان واندیشه ، دین و عقیده وانجام تمامی اشکال و روش های فشار برای حکایت از فعالان سیاسی و حقوقی از خطر اعدام های سیاسی برعلیه ایشان .
5- انجام تمامی تلاش ها برای خالی نمودن جهان از انجام اعدام های سیاسی و قرار گرفتن فعالیت های سیاسی مخافان به عنوان حقی مشروع از حقوق اساسی که قانون بین المللی بدان اذعان نموده است .
6- برگزاری کنفرانس و اجلاس های گوناگون مانند پویش فرهنگی به منظور مقابله با احکام اعدام های سیاسی در جهان و گسترش مبانی حقوقی و از جمله آزادی های سیاسی و اجتماعی و حق داشتن زندگی .

سفارش های پایانی :
تمامی افراد و سازمان ها می توانند به نام و تحت عنوان شعار ابتکار جهانی برای مقابله با اعدام های سیاسی اقدام نمایند .
در اینجا ضرورت دارد ، موج فرهنگی همسویی برای مقابله با احکام اعدام های سیاسی به عنوان قسمتی از ابتکار جهانی برای مقابله با اعدام های سیاسی انجام پذیرد و همگی می بایست مسؤلیت خود را درقبال مشارکت در سازمان دهی فعالیت ها و برنامه های روشنگرانه و فرهنگی و تشویق به انجام تحقیق و آموزش و پژوهش های مختلف در راستای آگاهی بخشی حق حیات و حمایت از فعالان برای رهایی از جنایت اعدام های سیاسی به انجام برسانند .
این ابتکار عمل پیشنهاد می کند ، یک روز به عنوان روز جهانی مبارزه با احکام اعدام های سیاسی به عنوان قسمتی از اهداف این پویش برای حمایت از فعالان سیاسی و حقوقی برای رهایی از جنایت اعدام سیاسی وقرارگرفتن حق فعالیت سیاسی به عنوان جزیی از حقوق اساسی قانون بین الملل نامگذاری گردد .
این ابتکار عمل تلاش دارد تا اصول و ارزش های حقوق انسان و در راس آنها آزادی های سیاسی و حق حیات شناخته تر شود .
این ابتکار عمل صدور احکام سیاسی در دادگاه های فرمایشی و مغایر با معیارهای بین المللی و دادگاه های عادلانه و انداختن فعالان سیاسی در زندان های طولانی مدت که گاهاً تا پایان عمر نیزبه طول می انجامد و بر اساس تصمیم های سیاسی که جزیی از اعدام های سیاسی و پایمال نمودن آشکار آزادی های سیاسی و حق مشارکت و زندگی قلمداد می شود را فاقد مشروعیت قلمداد می نماید .
این ابتکار عمل از تمامی موسسات و سازمان های جهانی وبین المللی ور در راس آنها شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهد ، مسؤلیت های خود را درقبال مستبدان و محاصره کردن نظام های دیکتاتوری به انجام رسانده و اعتبار خود را به عنوان حمایت کننده از آزادی های سیاسی و حق زندگی کردن برای فعالان و طالبان عدالت وبرابری به دست آورده و از انجام تمامی های ابزارهای لازم برای فشار به منظور گسترش مردم سالاری و حاکمیت اصول و قوانین و عرف های قانونی و بین المللی فروگذار ننماید .

نگاشته شده در تاریخ : سه شنبه 3 دسامبر 2019 / 6 ربیع الثانی 1441 قمری / 12 آذرماه 1398 شمسی

بنیانگذار ابتکارعمل : دکتر راشد الراشد ، فعال و حامی حقوق و آزادی های سیاسی ، بحرین

کانال های ارتباطی :

تلفن همراه : 9397900389 0098
واتساپ : 9397900389 0098
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:



ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top