برخی سلیقه‌ها، وزارت امور خارجه را نمی‌پسندند

عداوت‌های شخصی به اتهام‌زنی علیه مسئولان وزارت خارجه دامن می‌زند

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: یک سری عداوت‌های شخصی و فردی است که به فرافکنی و اتهام‌زنی به برخی مقامات از جمله وزارت خارجه دامن می‌زند و نباید آن را جدی گرفت؛ چون جدید نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به سوالی درخصوص نشست سه جانبه روز جمعه و اینکه ایران برای رسیدن به صلح در سوریه چه برنامه‌ای دارد، گفت: فکر می‌کنم این چندمین جلسه سران سه کشور است. این جلسه هم در ادامه نشست وزرای امور خارجه سه کشور و نشست‌های کارشناسی در آستانه که در گذشته برگزار شده، برپا می‌شود.

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه اجلاس کارامدی برای منطقه و مردم سوریه خواهد بود

وی با بیان اینکه توقع اینکه در یک نشست و جلسه به طور کامل و صد در صد و حداکثری همه موضوعات حل شود آن هم موضوع دیرپایی مثل سوریه، بعید است، اظهار داشت: همان‌طور که روند آستانه طی دوران گذشته نشان داده موفق و تنها روند موجود است، نشست سران در تهران هم می‌تواند در ادامه مسیر قبلی مساعدت به برداشتن گام‌های بیشتر که هدف غایی آن مبارزه با تروریسم و بازگشت آرامش و صلح در سوریه است، باشد و من خوشحالم که این اجلاس، اجلاس کارآمدی برای مجموعه منطقه و مردم سوریه خواهد بود.

این دیپلمات عالی کشورمان در پاسخ به سوالی درخصوص فیلمی که روز گذشته در مجلس منتشر شد و اتهامات علیه تیم مذاکره هسته‌ای تصریح کرد: من فکر می‌کنم جامعه ما، جامعه روشن‌بینی است و مسائل را به خوبی دنبال می‌کند. مردم ما در شناخت نسبتا خوبی از روند تحولات و رفتار مسئولان و نهادها قرار دارند و خوب و بد و راستی و ناراستی را تشخیص می‌دهند؛ چه در حوزه دولت چه حوزه‌های دیگر که اخبار آن در سطح کشور منتشر می‌شود و نهایتا قضاوت می‌کنند این اخبار چه تاثیری بر مردم درباره وزارت امور خارجه دارد.

برخی سلیقه‌ها، وزارت امور خارجه را نمی‌پسندند

قاسمی با بیان اینکه با توجه به شناختی که از مردم داریم قطعا چنین مسائلی نمی‌تواند موثر باشد، خاطرنشان کرد: این مسائل بحث جدیدی نیست. یکسری عداوت‌های شخصی و فردی است که به فرافکنی و اتهام‌زنی به برخی مقامات از جمله وزارت امور خارجه دامن می‌زند و نباید آن را جدی گرفت؛ چون جدید نیست. نهایتا آخرین مورد آن هم نخواهد بود.

وی با بیان اینکه با توجه به ماهیت وزارت امور خارجه و نوع کار این وزارتخانه، برخی سلیقه‌ها، وزارت امور خارجه را نمی‌پسندند و به آن ایراد می‌گیرند و جای نگرانی نیست، ابراز داشت: ما به حد توان و نیاز و حفظ چارچوب مصالح کشور و منافع ملی سعی می‌کنیم، پاسخگو باشیم. خیلی اوقات به دلیل منافع ملی مجبور به سکوت هستیم و با کمال میل این سکوت را می‌پذیریم و سخن نمی‌گوییم ولی تاریخ و مردم قضاوت درست خود را خواهند داشت.

پیشنهادات اروپا هنوز انتظارات ما را برآورده نکرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه آثار این گفتار در داخل می‌تواند آثار بدی در سیاست خارجی تا حدی داشته باشد، بیان کرد: بهر حال در جهان امروز با توجه به نوع ارتباطات، سایر دوئل هم مسائل درونی ایران را رصد می‌کنند و شناخت نسبی دارند و حدس و گمان و تعبیر خود را از این جریانات خواهند داشت.

قاسمی درباره اقدامات اروپا برای برجام و حل مشکل تعاملات مالی با ایران و آلترناتیو سوئیفت و جدیت اروپا در این زمینه یادآور شد: در بحث همکاری‌های آتی میان ایران و اتحادیه اروپا چند ماهی است که آمد و شدهایی وجود دارد و بحث‌هایی صورت گرفته و پیشنهاداتی داده شده و در حال بررسی درون اروپا است و طرح‌هایی درون ایران مورد توجه است ولی هنوز آن گونه که باید و شاید و آنگونه که انتظار ما بوده به مرحله نهایی نرسیدیم.

امیدواریم اروپا از آزمون برجام سربلند بیرون بیاید

وی ادامه داد:امیدوار هستم در زمان باقیمانده و در فرصت‌های بعدی بتوانیم در خصوص این گونه مسائل به تفاهم لازم برسیم و اروپا در این آزمون بزرگ برای اتحادیه و نقشی که می‌خواهد در جهان داشته باشد، سربلند بیرون بیاید و بتواند رضایتمندی جمهوری اسلامی ایران را تامین کند و تضمین لازم و مورد توجه ایران را تامین کند.

وی درباره مراودات بانکی و مالی نیز عنوان کرد: در مورد سیستم مالی مستقل و خیلی سیستم‌های دیگر در حوزه پولی، صنایع، فناوری و سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد تبادل نظر کرده‌ایم و طرح‌هایی دریافت کردیم ولی از ارائه جزئیات این مباحث خودداری می‌کنم و طرح اینکه چه مکانیزم‌هایی را دنبال خواهیم کرد، بازگو نمی‌کنم و باید برای آینده صبر کنیم.

سفر ظریف به ترکیه به‌هنگام بود و نتیجه خوبی خواهد داشت

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درخصوص دو سفر بدون اعلام قبلی ظریف به ترکیه و پاکستان و سفر امروزش به سوریه نیز گفت: تردید دارم که بدون اعلام قبلی باشد. اگر هم اعلام نشده ایراد ندارد. شاید گه‌گاه نیاز است برخی خبرها دیرتر اعلام شود. بهر حال در ادامه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و در استمرار رایزنی‌هایی که با همسایگان داریم، دو سفر به پاکستان و ترکیه داشتیم.

قاسمی با بیان اینکه سفر به ترکیه در ادامه رایزنی‌های قبلی میان ما و مقامات آنکارا بود که براساس نیازهای دوجانبه، منطقه‌ای و بی‌‌المللی گفت‌وگوها وجود داشته و خواهد داشت و در شکل بهتری استمرار پیدا می‌کند، اظهار داشت: موضوعات زیادی بود که باید درباره این سه محور مشورت می‌کردیم که در این سفر مورد تبادل نظر میان طرفین شد و سفر مفید و به هنگامی بود که نتیجه و آثار خوبی خواهد داشت.

سفر ظریف به پاکستان نشان‌دهنده اهمیت نگاه ایران به همسایگان است

وی با اشاره به رایزنی‌ها ظریف در اسلام‌آباد تصریح کرد: سفر به پاکستان اولین سفر در دولت جدید پاکستان بود. وزیر امور خارجه ایران اولین مقام خارجی بود که در دولت جدید به پاکستان سفر کرد و این نشان‌دهنده اهمیت نگاه ایران به همسایگان است. دیدارهای متعددی با مقامات عالی‌‌‌رتبه پاکستان صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: نهایتا درباره هرچه در روابط فیمابین در حوزه‌های اقتصادی و غیره مطرح بود، صحبت‌های لازم صورت گرفت و قول و قرارهایی برای همکاری‌های آتی به ویژه در حوزه‌های اقتصادی گذاشته شد و با توجه به جدید بودن دولت امیدوارم آغاز یک فرایند رو به جلو و سازنده با کشور همسایه خود داشته باشیم.

قاسمی با اشاره به سفر وزیر خارجه کشورمان به دمشق هم خاطرنشان کرد: امروز ‌ظریف وارد سوریه شد و در حال مذاکره است. در سفر امروز آقای ظریف با ریاست‌‌جمهوری، نخست‌‌وزیر و وزیر امور خارجه سوریه دیدار می‌کند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top