اعتراض سفارت ایران در روسیه به نحوه برخورد با هموطنان ایرانی

سفارت جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار در دو ماه گذشته توضیحاتی برای جلوگیری از بروز مشکل برای هموطنان ایرانی که روادید سفر به روسیه دارند در مبادی ورودی این کشور منتشر کرد

خبریجات-به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، در بیانیه اخیر سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه آمده است:

با توجه به اینکه متاسفانه اخیرا مشکلاتی برای برخی از هموطنان عزیز هنگام ورود به برخی فرودگاه های روسیه بوجود آمده، توصیه می شود شهروندان ایرانی که قصد سفر به روسیه دارند به موارد ذیل توجه فرمایند:

طبق قوانین روسیه، صدور ویزا برای شهروندان دیگر کشورها به معنای ایجاد حق برای آنان جهت ورود به خاک روسیه نیست و روسیه این حق را برای خود محفوظ می دارد تا مانع از ورود آن دسته از افرادی شود که یا مدارک ناقصی دارند و یا مظنون به استفاده از خاک روسیه جهت مهاجرت هستند.

مدارکی که در فرودگاه بازرسی و کنترل می شوند گذرنامه معتبر ، روادید معتبر ، رزرو هتل به تعداد روزهای روادید و بلیط برگشت به کشور می باشد.

چنانچه افرادی بعد از دریافت روادید، بلیط برگشت و یا رزرو هتل خود را کنسل نمایند حتی با داشتن روادید امکان ورود به روسیه را نخواهند داشت و دیپورت خواهند شد.

مسافرانی که در فرودگاه های روسیه مورد سئوال قرار می گیرند که با چه هدفی به روسیه سفر کرده اند باید به نوع روادید صادر شده در گذرنامه خود دقت کنند. به عنوان مثال اگر شهروند ایرانی برای گردشگری وارد روسیه می شود و هنگام دریافت رواید هدف از سفر خود را گردشگری اعلام کرده است و روادید گردشگری هم دریافت کرده است باید در فرودگاه های روسیه هنگام ورود هم هدف از سفر خود را گردشگری اعلام کنند و توضیح بیش تری ارائه نشود. اعلام هر گونه دلیل دیگری برای سفر باعث دیپورت فرد می شود.

شهروندان ایرانی از تردد به مناطق شمالی و جنوبی روسیه که شائبه خروج غیرقانونی آنان از مرزهای روسیه وجود دارد، خودداری نمایند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو با نظرداشت این واقعیت که رفتار مذکور با برخی از شهروندان ایرانی در یکی از فرودگاه های مسکو غیر قابل پذیرش بوده، ضمن انجام ملاقات های متعدد با مقامات مختلف روسیه در وزارت امور خارجه این کشور و دیگر نهادهای ذیربط و با ارسال چندین یادداشت اعتراض آمیز، مراتب اعتراض و گله مندی خود را اعلام کرده و همواره تاکید کرده است که باید احترام شهروندان ایرانی حفظ شده و حقوقی از آنان ضایع نشود. با این وجود موضوع ضرورت حفظ حقوق و شئون شهروندان ایرانی همچنان در دستور کار این سفارت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و امیدواریم پیگیری های کنونی با مساعدت سازمانهای ذیربط روسیه نتیجه داده و در آینده شاهد تکرار مشکلات مذکور نخواهیم بود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top