آماده جنگ تمام‌عیار هستیم

همزمان با درخواست یک سناتور آمریکایی از ترامپ برای بمباران پالایشگاه‌های ایران، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرد: ما همواره خودمان را برای یک جنگ تمام‌عیار آماده کرده‌ایم

خبریجات-حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی منجر به افزایش تنش در مناسبات بین ایران و آمریکا شده است. لحن سیاستمداران هر دو کشور تندتر شده است. یکی از فرماندهان سپاه پاسداران از آمادگی ایران برای شرکت در یک "جنگ تمام عیار" سخن گفته است. خبرگزاری "تسنیم" امروز با انتشار گزارشی، بخش‌هایی از سخنان فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران را بازتاب داده است. سردار امیرعلی حاجی‌زاده، در این مصاحبه گفته است که سپاه پس از سرنگون کردن پهپاد MQ-4، پایگاه‌های نظامی آمریکا در قطر و امارات را هدف‌گیری کرده بود. فرمانده نیروی هوافضای سپاه مشخصا از پایگاه العدید در قطر و پایگاه الظفره در امارات متحده عربی سخن گفته است. افزون بر آن، گفته شده است که یک ناو آمریکا نیز در دریای عمان توسط موشک‌های سپاه هدف‌گیری شده بودند. حاجی‌زاده گفته است که ایران پس از سرنگون کردن پهپاد آمریکا آماده بوده است که در صورت حمله آمریکا، به این پایگاه‌ها حمله کند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در ادامه سخنان خود گفته است: «لازم است همه بدانند که تمامی پایگاه‌های آمریکایی و شناورهای آنها تا فاصله دو هزار کیلومتری زیر برد موشک‌های ما قرار دارند.» او تاکید کرده که اگر آمریکا حتی به زمین خالی جمهوری اسلامی ایران حمله کند، با واکنش ایران روبه‌رو خواهد شد و در صورت حمله مجدد آن‌ها "جنگی تمام عیار" آغاز خواهد گشت.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز، سخنان مایک پمپئو درباره حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان را ناصحیح خواند و وزیر امور خارجه آمریکا را متهم به دروغگویی کرد. مایک پمپئو، پس از حملات پهپادی به پالایشگاه بقیق و میدان نفتی خریص، با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده بود که مسئولیت این حملات برعهده جمهوری اسلامی ایران است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ارتباط با سخنان پمپئو گفته است: «آمریکایی‌ها سیاستی به نام "فشار حداکثری" را علیه ایران در پیش گرفتند که به دلیل ناکامی‌ها به سمت "دروغ حداکثری" گرایش پیدا کرده است.»

سناتور لیندسی گراهام در واکنش به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، گفته است که این اقدامات ایران به وضوح نشان می‌دهد که این کشور به دنبال صلح نیست. این سناتور آمریکایی از نقش مخرب ایران در منطقه سخن گفته و اعلام کرده است که ایران ثبات سیاسی در خاورمیانه را به مخاطره می‌افکند. گراهام گفته است که ایران مجددا کار غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کرده و این کشور در تلاش برای تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای است. گراهام تصریح کرده است که یگانه راه مانع شدن از تجهیز ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای بمباران پالایشگاه‌های ایران است. او از دونالد ترامپ خواسته است تا پالایشگاه‌های ایران را نیز در لیست اهداف حملات هوایی احتمالی خود وارد کند. افزون بر آن، او از ترامپ خواسته است در صورت حمله ایران به نفتکش‌ها، آمریکا، ناوهای ایران را غرق کند. باید یادآور شد که در پی حملات موشکی به تاسیسات نفتی عربستان، دونالد ترامپ با محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان تماسی تلفنی داشته و حمایت و پشتیبانی آمریکا از عربستان را به اطلاع او رسانده است.

متن اظهارات سردار حاجی زاده به نقل از تسنیم را در ادامه بخوانید:

سردار امیرعلی حاجی‌زاده طی گفتگویی با نادر طالب‌زاده در برنامه‌ای که با هدف مخاطبین خارجی (به‌ویژه آمریکایی) ساخته شده، در جواب به برخی سؤالات خبرنگاران و کارشناسان امنیتی و نظامی غربی، به اظهار نظر درخصوص برخی موضوعات ازجمله زدن پهپاد MQ-4 آمریکایی پرداخت و اظهار داشت: ما در این عملیات می‌توانستیم علاوه بر زدن پهپاد آمریکایی که تنها چند کیلومتر وارد فضای آسمان کشورمان شده بود، هواپیمای باسرنشین آنها یعنی P8 را هم که 35 نفر سرنشین داشت مورد اصابت قرار دهیم ولی این کار را نکردیم و دلیل تقدیر ترامپ هم همین بود. ما حتی درخصوص تجاوز به یک متر از فضای آسمان کشورمان هم حساس هستیم و زدن پهپاد آمریکایی یک هشدار به آنها بود. وی درباره عکس العمل ایران درصورت مقابله به مثل آمریکایی‌ها در آن واقعه تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها واکنش نشان می‌دادند و حتی اگر یک زمین خالی ما را هم می‌زدند، به آنها پاسخ می‌دادیم و در این صورت اگر آنها مجدداً جواب می‌دادند، جنگ شروع می‌شد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه "در آن مقطع همه نیروهای ما آماده‌باش بودند"، گفت: به‌طور مشخص پایگاه العدید (پایگاه آمریکایی‌ها در قطر)، پایگاه الظفره (پایگاه آمریکایی‌ها در امارات) و یک ناو آمریکایی در دریای عمان هدف‌گیری شده بود که در صورت واکنش آمریکا، آنها را مورد اصابت قرار می‌دادیم. سردار حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: لازم است همه بدانند که تمامی پایگاه‌های آمریکایی و شناورهای آنها تا فاصله 2هزار کیلومتری زیر برد موشک‌های ما قرار دارد. وی با اشاره به موضوع تفاوت عمل در آفند (حمله) و پدافند (دفاع)، گفت: در آفند، نیروهای عمل‌کننده، قبل از عملیات دستور می‌گیرند ولی در پدافند ممکن است یک افسر جزء عمل‌کننده، بنا بر دستورالعمل، آتش‌به‌اختیار عمل کند. در موضوع زدن پهپاد آمریکایی نیز همین اتفاق افتاد و خود من بعد از زدن پهپاد متوجه شدم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با ابراز اینکه "نه ما و نه آمریکایی‌ها قصدی برای جنگ نداریم"، افزود: البته ممکن است نیروهای در میدان که در تماس با هم هستند، دست به چنین اقدامی بزنند که در این صورت ممکن است جنگی شروع شود. سردار حاجی‌زاده اظهار داشت: ما همواره خودمان را برای یک جنگ تمام‌عیار آماده کرده‌ایم.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top