صعود کرونا به قله‌ پنجم در تهران؛ پایتخت، تخت خالی ندارد!

هیچ کدام از بیمارستان‌های تهران چه دولتی و چه خصوصی، تخت خالی ندارند. حتی اورژانس بیمارستان‌های دولتی نیز پر از بیمار است؛ اگر حال بیمار خوب نیست در اورژانس منتظر بمانید تا تخت‌ بیمارستان خالی شود.

به نقل از خبریجات ؛ «هیچ کدام از بیمارستان‌های تهران چه دولتی و چه خصوصی، تخت خالی ندارند. حتی اورژانس بیمارستان‌های دولتی نیز پر از بیمار است. اگر حال بیمارتان خوب نیست او را به یکی از بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه‌ ببرید تا پزشک ویزیتش کند و در صورت نیاز به بستری، در اورژانس منتظر بمانید تا تخت‌های بیمارستان خالی شود.» این صحبت‌های یکی از اپراتورهای سامانه جایابی تخت بیمارستانی در استان تهران است.
 
وضعیت کرونا در پایتخت از حد قرمز فراتر رفته و این روزها بسیاری از مردم و کادر درمان، روزهای ناخوشایندی را سپری می‌کنند.
 
تمام شهرستان‌های استان تهران در وضعیت قرمز کرونا به سر می‌برند و اپلیکیشن ماسک، افزایش روند بستری در شهرها را بحرانی‌ترین وضعیت کرونا از ابتدای اپیدمی توصیف می‌کند.
 
انجام روزانه 5000 مأموریت در اورژانس تهران!
 
با آغاز پیک چهارم کرونا، شاهد افزایش 500 درصدی ماموریت‌های کرونایی اورژانس بودیم و حالا میزان تماس‌های مردمی با اورژانس بیش از پیک چهارم افزایش یافته، به طوری که سرپرست سازمان اورژانس کشور می‌گوید: "اورژانس تهران روزانه 5000 مأموریت انجام می‌دهد و بالغ بر 20 تا 25 هزار تماس را پاسخگو هستیم که حداقل 40 درصد این تماس‌ها، مشاوره بیماری کرونا است."
 
نگاهی به نمودار صعودی شیوع کرونا در ایران، از بی‌سابقه‌ترین موج اپیدمی کرونا در کشور حکایت دارد و به نظر می‌رسد با عدم مداخله فوری و به‌هنگام، این وضعیت کماکان ادامه داشته باشد و شعله‌های سرکش کرونای جهش یافته، دامان کادر درمان و سیستم بهداشتی و درمانی کشور را بگیرد.
در همین راستا علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در پایتخت می‌گوید: «تنها در پانزدهم مردادماه، 22هزار و 700 نفر به صورت سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده‌اند و 9 هزار و 484 بیمار کرونایی در تهران بستری هستند و انتظار نداریم که تغییر شگرفی در میزان بستری ما در روزهای آتی رخ دهد.»
تابلوی آمار فوتی‌ها در حالی عددهای سه رقمی بالای 300 را نشان می‌دهد که از بهمن ماه سال گذشته و ابتدای آغاز واکسیناسیون در کشور، تنها کمی بیش از سه میلیون نفر در کشور به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده‌اند.
 
با اوج‌گیری واریانت دلتا که از مبدأ هندوستان آغاز شد و به تدریج بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد، سیستم بهداشتی و درمانی کشور زیر بار موج سهمگینی از بیماری کرونا قرار گرفته است و وضعیت بیمارستان‌ها نیز تعریفی ندارد. کمبود شدید تخت‌های بیمارستانی در پایتخت بیداد می‌کند و بسیاری از بیماران برای دریافت "رمدسیویر" و بستری موقت نیز باید ساعت‌ها منتظر بمانند. خستگی و فرسودگی کادر درمان از یک سو و کمبود پزشک و پرستار از سوی دیگر نیز موج جدید کرونا با ویروس دلتا را نگران‌کننده‌تر می‌کند.
 
صادق نیت، رئیس بیمارستان امام خمینی تهران با ابراز نگرانی از افزایش آمار فوتی‌ها هشدار داده است که "ظرفیت بیشتر تخت‌های بیمارستان امام خمینی(ره) تکمیل شده است و تعداد بیماران بد حالی که در بخش مراقبت‌های ویژه بودند و درمان روی آن‌ها اثر نگذاشته است در حال افزایش است."
 
کمبود سرم تزریقی در پی تجویز زیاد رمدسیویر!
 
گشت و گذاری در داروخانه‌های سطح شهر نیز از کمبود سرم‌های تزریقی در سطح داروخانه‌های خصوصی و برخی داروهای مربوط به درمان بیماری کرونا خبر می‌دهد؛ اگرچه علت بخشی از این کمبودها، افزایش نیاز بیمارستان‌ها و توزیع سرم های تزریقی در مراکز درمانی و اصلاح خط تولید اعلام شده است اما ریشه برخی از این کمبودها را نیز می‌توان در مصرف بسیار بالای داروی رمدسیویر پیدا کرد.
 
سید حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در این باره می‌گوید: رمدسیویر یکی از داروهای پرمصرف در بیماری کروناست و مصرف آن از 600 عدد در ماه به یک میلیون و 500 هزار عدد در ماه رسید، باید توجه داشت که با هر عدد رمدسیویر، یک سرم نیز مصرف می‌شود و درنتیجه یکی از دلایل کمبود سرم، این است.
 
وی وعده داده است که از اوایل هفته جاری، با واردات سرم و افزایش تولید سرم‌های 100 و 250 سی‌سی برای داروی رمدسیویر، این کمبودها جبران شود.
 
چرا کرونا در پایتخت کنترل نمی‌شود؟
 
اگرچه تهران در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد اما جلوی فعالیت مشاغل غیرضروری گرفته نمی‌شود چرا که با گذشت حدود 17 ماه از شیوع کرونا در کشور و تعطیلی‌های نیم بند و کم‌فایده، مشاغل زیادی آسیب دیده‌اند و عملاً همراهی اصناف با دولت در زمینه تعطیل کردن کسب و کار، امری غیرممکن به نظر می‌آید.
 
زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، تعطیلی موثر را تنها قرنطینه یا "لاک ‌داون واقعی" می‌داند و تأکید کرده است که هرنوع تعطیلی غیر از این عملاً اثربخشی ندارد.
 
به گفته او باید همه‌ شهر تعطیل شده و فعالیت‌های اجتماعی به حداقل برسد و جز مشاغل بسیار ضروری مانند تامین غذا، دارو و امدادی سایر مشاغل باید تعطیل شوند و حمل و نقل عمومی هم در لاک داون واقعی باید تعطیل شود.
 
مطالبه‌ای که با توجه به آسیب دیدن مشاغل از محدودیت‌های غیرکارشناسی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکنون، به سختی قابل تحقق است و در صورت تحقق، باید مشاغل مورد حمایت دولت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد نظارت جدی‌تری قرار بگیرند. 
 
در کنار حمایت از مشاغل، باید پمیزان تست روزانه، پوشش واکسیناسیون و نظارت دقیق بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور افزایش یابد تا به جای این‌که صبر کنیم که بحران رخ دهد و هزینه‌های گزافی به خانواده بیماران بدحال کرونایی و نظام سلامت تحمیل شود، این هزینه‌ها صرف پیشگیری از ابتلای مردم به کرونا و از دست رفتن عزیزان مان شود.
 
حالا با روی کارآمدن دولت سیزدهم باید منتظر باشیم تا ببینیم برای کنترل کرونا چه تدابیری اندیشیده خواهد شد.
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top