روش های رفع بوی بد دهان

بوی بد دهان یک مشکل شایع است. نیمی از بزرگسالان از بوی بد دهان در برخی از نقطه رنج می برد، و زمانی­که این بوی بد دهان ثابت است، ممکن است اعتماد به نفس خود را تحت شعاع قرار دهد

خبریجات-بوی بد دهان یک مشکل شایع است. نیمی از بزرگسالان از بوی بد دهان در برخی از نقطه رنج می برد، و زمانی­که این بوی بد دهان ثابت است، ممکن است اعتماد به نفس خود را تحت شعاع قرار دهد، به­خصوص در حالی که شما در محل کار هستید.

آیا به همکاران خود از قبل اطلاع می­دهید؟ در یک مصاحبه، آیا بوی بد دهان شما برداشت منفی رئیس جدید از شما را به دنبال نخواهد داشت؟ آیا بوی بد دهان می­تواند مسیر حرفه­ای شما را تغییر دهد؟ در اینجا ۵ راه حل سریع برای رفع بوی بد دهان خود ذکر می­شود.

استفاده از یک شیرینی بدون قند با طعم نعناع

خوشبو کننده­های بدون قند برای تازه کردن نفس شما قبل از جلسات مهم کاری استفاده می­شود. در واقع این روش بوی بد دهان را درمان نمی­کند اما به مانند یک ماسک بطور موقت بوی نعناع تازه را به دهان می­دهد. از آنجا که این خوشبوکننده­ها در اندازه جیب هستند به راحتی قابل استفاده­اند. شما اغلب می­توانید از خوشبوکننده­های بدون قند استفاده کنید.

نوشیدن آب

بوی بد دهان ثابت را می­توان با خشکی دهان ارتباط داد، که بدان معنی است که دهان شما به اندازه کافی بزاق تولید نمی­کند. بزاق شما باعث شستن ذرات ایحاد کننده بو از دهان شما می­شود، و بدون بزاق به اندازه کافی، این ذرات باقی مانده و منجر به بوی بد دهان می­شوند. آب قابل شرب قبل از یک جلسه و یا مصاحبه یک راه­حل سریع برای این مشکل است. برای جلسات دیگر، آوردن یک بطری آب با خود به طوری که می تواند همچنان با یک جرعه آب و بوی بد دهان خود را دور نگه دارید.

استفاده از آدامس بدون شکر

آدامس­های بدون شکر یک راه دیگر آسان برای دوری از بوی بد دهان است. با توجه به موضوع ارائه شده در مجله پزوهش دندان­پزشکی (اصفهان)، جویدن آدامس باعث تحریک جریان بزاق می­شود، که این روش می­تواند نفس را تازه کرده و بوی بد را خشک کند. عطر و بوی آدامس باعث پوشش دادن بوی دهان شده، بخصوص اگر از طعم دهندهای قوی مانند نعناع یا دارچین استفاده کنید.

استفاده از اسپری تنفسی

اسپری خشبوکننده دهان محصولات طعم­دار هستند که می توانند به داخل دهان اسپری و به سرعت بوی نفس را تازه کنند. این اسپری در طعم­هایی مانند دارچین و نعناع آیند، و یک انتخاب خوب برای زمانی هستند که شما در بیش از حد از جویدن آدامس یا نوشیدن یک لیوان آب استفاده کرده­اید. اسپری نفس بدون قند برای جلوگیری از قرار دادن خود در معرض خطر پوسیدگی دندان را انتخاب نمایید.

دندان های خود را به طور منظم مسواک بزنید

دو منبع مهم بوی دهان باکتری ها و پوسیدگی ذرات مواد غذایی است.در دهان شما گوشه ها و حفرات زیادی وجود دارند و غذاها ممکن است در این حفرات بمانند و فاسد شوند.

به اندازه یک نخود از خمیر دندان را بر روی یک مسواک نرم بگذارید، و در یک زاویه ۴۵ درجه نست به لثه نگه دارید. دندان های خود را در هر سطح درمدت کوتاه به آرامی مسواک کنید، مراقب باشید زیرا فشار بیش از حد سبب تحریک لثه میشود. اگر به درستی انجام شود، مسواک زدن باید حدود سه دقیقه طول بکشد.
دندان های خود را دو بار در روز مسواک کنید و دهان خود را نیز با دهان شویه دوبار در روز شستشو دهید ، و نخ دندان نیز حداقل یک بار در روز باشد.
تمام مناطق دهان خود ، از جمله لثه و زبان، و نه فقط دندان های خود را با مسواک برس بزنید.

زبان خود را تمیز کنید

اینکه فقط به مسواک زدن دندان های خود بسنده کنید کافی نیست. از آنجایی که زبان شما سطح مقطع زیادی دارد و شامل بافت های برجسته و شیارهایی است که باکتری ها بیشتر از قسمت های دیگر دهان تحت پوشش آن قرار گرفته اند. از بین بردن باکتری های زبان سبب کاهش بوی بد دهان میشود.

شما می توانید Orabrush یا دیگر برس های زبان را از فروشگاه ها بخرید، و یا به سادگی به طور منظم از مسواک مویی نرم خود استفاده کنید.
هنگام مسواک زدن بر روی زبان آن را از عقب به جلو بکشید، سپس از مسواک زدن برس را شستشو دهید.
اگر شما دچار حساسیت یا تهوع هستید، مسواک زدن زبان ممکن است مشکل را تشدید کند.برای راهنمایی بیشتر چگونگی سرکوب رفلکس و تهوع را مطالعه کنید.

استفاده از دهان­شویه

دهان­شویه می­تواند به سرعت نفس شما را تازه کند. این یک راه حل بسیار سریع است که با کشتن میکروارگانیسم­ها در داخل دهان به کنترل بوی بد دهان کمک می­کند. عطر نعناع نیز برای پوشش موقت بوی بد دهان مانند توتون و تنباکو کمک می­کند.

این یک ایده خوب است که با داشتن یک بطری دهان شویه در کیف، کیف پول یا روی میز کار خود را برای جلسات اضظراری آماده کنید. نگران نباشید، دهان خود را دهان­شویه ضدباکتری شستشو دهید و از نفس تازه خود لذت ببرید.

 عوامل و علت بوی بد دهان

۱- سینوس هایتان را چک کنید

عفونت سینوس ها یا راه پیدا کردن ترشحات موکوزی از پشت سینوس ها به قسمت گلو ۱۰% سبب ایجاد بوی بد دهان و تنفس می گردد. در اینجا یکسری راه ها برای مقابله با آن ارائه شده است.

با دکترتان ملاقات کنید شما شاید به یک آنتی بیوتیک برای درمان عفونتتان نیاز داشته باشید.
از داروهای بدون نسخه برای خشک کردن سینوس ها و جلوگیری از تولید موکوزها استفاده کنید.
از اسپری های نمکی برا دفع و رقیق کردن موکوز ها استفاده کنید.
از شستشو دهنده های سینوس استفاده کنید.

۲- برخی داروها سبب ایجاد بوی بد دهان و تنفس می شوند

برخی داروها دهان را خشک کرده و باعث بوی بد می شوند اگرچه برخی مواد شیمیایی مستقیما ایجاد بوی بد می کنند. این داروها عبارتند از:

Chloral hydrate
Nitrites and nitrates
Dimethyl sulfoxide
Disulfiram
Some chemotherapy medicines
Phenothiazines
Amphetamines

3- برای درمان دهان بدبو سیگار کشیدن را کنار بگذارید

سیگار سبب ایجاد بوی بد دهان می گردد و تنها راه درمان آن کنار گذاشتن سیگار است. شما می توانید از نعناع و دیگر خوشبوکننده های تنفس برای مخفی کردن بوی دهانتان استفاده کنید

راه حل برای بلند مدت

این پنج راه­ حل را در ذهن خود در طول روز نگه دارید. اینکه شما در حال دست دادن یا گفتگو با همکارانتان هستین، برای نشان دادن استعدادهای شما است نه برای یادآوری بوی بد دهان شما. با این حال، آدامس­ها، خوشبوکننده و راه حل رفع سریع فقط به طور موقت می­باشند. اگر شما از بوی بد دهان خود بطور ثابت رنج می­برید، مطمئن باشید که با دیدن دندانپزشک خود آنچه که باعث مشکل بوی بد دهان شماست را می­توانید پیدا کنید . بهداشت ضعیف دهان و دندان، بیماری لثه، خشکی دهان و یا مسائل دیگر نیاز به توجه دارند. هنگامی که علت شناخته شده است، دندانپزشک شما می­تواند درمان مناسب برای خلاصی بوی بد دهان ارائه دهد.

زنگ تلفن موبایل هر روز صبح شما را از خواب آرام بیدار می­کند. شما با مالش چشمان خود را اماده یک روز کار می­کنید. سپس شما یک طعم بیش از حد آشنا به همراه سفت شدن زبان خود تشخیص می­دهید. و شما عملا بوی بد ناشی از دهان خود را تشخیص می­دهید. شما ممکن است از این بوی بد خجالت بکشید درحالیکه این حس قبلا هم بوده است و شرم­آور نیست. در اینجا برخی از روشهای مقابله با بوی دهن بعد از بیدار ذکر شده است.

آخرین تغییر در 21 فروردين 1399 ساعت: 9:37 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top