ثبت سالانه تا ۵۰۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به ام اس در ایران

نایب رئیس انجمن ام‌ اس با بیان اینکه سالانه ۳ تا ۵ هزار بیمار جدید مبتلا به ام اس در کشور ثبت می‌شود،گفت: در انجمن ام اس در هر روز کاری بین ۷ تا ۱۰ بیمار جدید ثبت نام می‌کنیم.

خبریجات - به گزارش ایسنا،‌ در نشست خبری روز جهانی ام اس، دکتر هوشمند- مدیر انجمن ام اس با بیان اینکه روز جهانی ام اس در چهارشنبه آخر ماه مه برگزار می‌شود، گفت: امسال در نظر داریم تا این روز را در سه محور اصلی پیش بریم.

محور اول آگاهی‌بخشی عمومی برای مردم درباره این بیماری و محور دوم تسهیل دریافت خدمات تشخیصی، درمانی و مشاوره‌ای و محور سوم آموزش جهت تغییر سبک زندگی است. در همین راستا در روز ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه خدمات روانشناسی در کلیه استان‌ها به صورت رایگان به بیماران ام اس داده می‌شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر محمد علی صحراییان - نایب رئیس انجمن ام اس - ضمن تبریک عید فطراظهارکرد: این بیماری در تمام کشورهای جهان از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که اولا گروهی که درگیر این بیماری می‌شوند، جوانان هستند. به‌طوری که ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ام اس در گروه سنی بین ۲۰ تا ۴۰ سال قرار دارند. ثانیا این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می‌شود و در حال حاضر درمان قطعی ندارد و نمی‌توان آن را به‌سرعت درمان کرد. هنگامی که شخصی به این بیماری مبتلا شود، سال‌های متمادی درگیر آن خواهد بود. ثالثا شرایط فیزیکی و به‌طور کلی تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی فرد در مقوله این بیماری است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به مسائل روانشناختی که بیماران مبتلا به ام‌اس با آن درگیر می‌شوند، گفت: در برخی از مواقع برچسب‌هایی به این بیماران زده می‌شود و مشکلات روانشناختی در بیماران ایجاد می‌کند مانند مشکلاتی نظیر مشکل در ازدواج و اشتغال .

صحراییان در خصوص پوشش بیمه‌ای درمان‌های دارویی بیماران مبتلا به ام‌اس گفت: هزینه داروهای داخلی برای درمان بیماری ام اس تا ۹۵ درصد توسط بیمه‌ها تامین و پنج درصد مابقی را نیز وزارت بهداشت متقبل می‌شود. در عین حال داروهای خارجی ام‌اس نیز از پوشش پایه‌ ۷۰ درصدی توسط بیمه‌ها برخوردار هستند البته در حال حاضر برخی از داروهای جدید به فهرست دارویی این بیماران اضافه شده است که فعلا وارد سیستم بیمه نشده است و امیدواریم در جلسات آینده با سازمان‌های بیمه‌گر به لیست مذکور اضافه شود همچنین تا به حال گزارشی از کمبود داروی جدی این بیماران و نایاب شدن داروهایشان به ما ارائه نشده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top