از دست دادن حس بویایی اولین نشانه ابتلا به عفونت کروناویروس

پژوهشگران متوجه شدند نشانه آغازین ابتلا به عفونت کروناویروس (Coronaviruses) امکان دارد از دست دادن حس بویایی باشد.

خبریجات - به گزارش مهر، جمعی از متخصصان گوش، حلق و بینی در بریتانیا و آمریکا دستورالعملی را صادر کرده اند که نشان می دهد از دست دادن غیرمنتظره حس بویایی امکان دارد نشانه اولیه ابتلا به عفونت با کروناویروس جدید باشد.

به گفته پژوهشگران، این نتیجه غیرمنتظره نیست چراکه ناتوانی موقت در حس بویایی که به آن آنوسمی گفته می شود، پس از برخی عفونت های ویروسی رخ می دهد.

در بیانیه این پژوهشگران آمده است: « آنوسمی ویروسی یکی از علل اصلی از بین رفتن حس بویایی در اشخاص بزرگ سال است و معمولاً بالغ بر ۴۰ درصد موارد مبتلا به آنوسمی می شوند.»

به گفته پژوهشگران، « تا به حال مشخص شده است که در بعضی موارد ابتلا به COVID- ۱۹ در کشور چین، کره جنوبی، و ایتالیا، از بین رفتن حس بویایی نخستین نشانه بوده است و در آلمان هم، بیش از دوسوم موارد تائید شده دچار آنوسمی شده بودند.»

آگاهی از این که از دست دادن بویایی میتواند نخستین نشانه ابتلاء به بیماری COVID- ۱۹ باشد بسیار در کمک به افرادی که به خوبی خودشان را قرنطینه کرده اند موثر است.

این پژوهشگران توصیه می کنند که از دست دادن حس بویایی باید به لیست ابزار غربالگری برای عفونت احتمالی COVID- ۱۹ استفاده شود.

پژوهشگران بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تأکید دارند.

یافته ها نشان می دهد حس بویایی در طول یکی دو هفته پس از بهبود مریض به حالت قبل باز می گردد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top