۵۰ میلیون نفر توان خرید برنج ایرانی را ندارند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار‌کرد: اختلال در بازار برنج خارجی ۵۰ میلیون نفری که توان خرید برنج ایرانی ندارند را دچار مشکل می کند.

خبریجات- به گزارش باشگاه خبرنگاران، مسیح کشاورز گفت: هنگامی که مسوولان ستاد تنظیم بازار تعرفه فصلی را به ممنوعیت تبدیل کردند، این موضوع را آسیب شناسی و عواقب نامناسب آنرا اعلام کردیم. در حقیقت برای حمایت از تولید کننده داخلی نیازی به ممنوع کردن واردات نیست. بازار برنج ایرانی و خارجی کاملا منفک از هم هستند و اعمال این محدودیت تاثیری بر تولیدات داخل ندارد.

او افزود: زمانی که برای حدود ۴ ماه واردات برنج را ممنوع می کنیم کسانی که سهم بازار برنج خارجی را در اختیار دارند برای حفظ سهم خود مجبور به انبار کردن برنج می شوند. این به معنای افزایش تقاضا در بازار جهانی است. دلیلی که باعث شد قیمت برنج در بازار های جهانی از ۸۰۰ دلار به ۱۳۰۰ دلار هم برسد. این افزایش قیمت در نهایت با هزینه انبار داری همراه می شود و مجموع این هزیته ها افزایش قیمت مصرف کننده را بهمراه خواهد داشت.

کشاورز گفت: دولت تصمیم دارد با این کار به مردم و مجلس القا کند که قصد حمایت از تولید داخل را دارد، اما تاثیر چندانی بر این موضوع نخواهد داشت. ما ابزار و زیرساخت مناسب تولید برنج نداریم؛ در تمام دنیا از شالی ۹۰ درصد برنج میگیرند و این رقم در کشور ما به حدود ۵۰ درصد می رسد. این به معنای آن است که نیمی از برنج هنگام فراوری به شکل برنجکامل باقی خواهد ماند. در نتیجه مابقی برنج پودرو و خورد شده و از قیمت واقعی خود ارزش بسیار کم تری خواهد داشت.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: این تفاوت قیمتی ایجاد شده روی برنج درشت باقی مانده سرشکن خواهد شد و قیمت تمام شده آنرا افزایش می دهد پس دوباره روی دوش مصرف کننده و تولید کننده خواهد بود. مجموع این اتفاقات گران بودن برنج ایرانی نسبت به برنج خارجی و دودستگی در بازار را بهمراه خواهد داشت.

او گفت: ما نسبت به ۵ ماه مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش واردات داشتیم پس دولت تصمیم گرفت تا بار هایی را که به دلیل مشکلات ارزی در بنادر رسوب کرده بودند اجازه ترخیص پیدا کنند، اما هنوز بانک مرکزی ارز لازم برای ترخیص آن را تامین نکرده و در صورت ادامه دار شدن این فرایند ممکن است بازار با کمبود مواجه شود.

عدم توانایی مردم برای خرید برنج,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
کشاورز اظهار کرد: تولیدکنندگان داخلی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن برنج سفید و آماده عرضه تولید می کنند. گاهی دولت امار تولید برنج شلتوک را اعلام می کنند که ۵۰ درصد ان به برنج قابل استفاده تبدیل می شود. دولت معتقد است میزان تولید برنج در کشور حدود دو میلیون تن است. اگر سرانه مصرف برنج را برای هر نفر ۴۰ کیلو گرم در نظر بگیریم به حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج نیاز داریم پس حداقل به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن واردات برنج نیاز داریم.

کشاورز تصریح کرد: اگر این دو میلیون تن به قیمت مناسب برسد میتواند کاهش واردات را به همراه داشته باشد، ولی قیمت تمام شده برنج ایارنی بسیار بالاست و تنها قشر متوسط به بالا توان استفاده از آن را دارند. برنج خارجی برای اقشار آسیب پذیر جامعه است و اختلال در بازار برنج خارجی ۵۰ میلیون نفری که توان خرید برنج ایرانی را ندارند را دچار مشکل می کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: بسياري از استان های مرزی تمایلی به مصرف برنج ایرانی ندارند پس نمی توان آنها را ملزم به انجام این کار کرد. از طرفی تفاوت قیمتی چشمگیری که بین این دو نوع برنج وجود دارد بازار مصرف آنها را کاملاً از هم مجزا می کند.

او اظهار کرد: با توحه به این شرایط باید تصمیم دقیق تری درباره واردات یا تولید برنج در کشور گرفته شود، ولی دولت مردان ما صرفا به اعدادی که روی کاغذ دارند برای تصمیم گیری بسنده می کنند. برنج خارجی موجود در بازار گاهی زیر قیمت تموم شده به فروش میرسد چرا که نباید برای مدت طولانی نگهداری شود، ولی برنج ایرانی احتکار می شود. در شرایط سخت امروز بی توجهی به بازار برنج میتواند آسیب زيادي را به اقشار پائین تر کشور وارد کند.

آخرین تغییر در 26 مهر 1399 ساعت: 5:26 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top