گازسوز کردن موتورسیکلت‌ها از زبان وزیر نفت

وزیر نفت خاطرنشان کرد به دنبال گازسوز کردن موتور‌سيکلت ها و طراحی جایگاه های کوچک CNG سیار و غیرسیار برای موتور‌سيکلت ها هستیم.

خبریجات - به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو کار را برای CNG سوز کردن وسائل نقلیه در نظر گرفته ایم که یکی از آنها مربوط به خودروها می شود و ۶۵۰۰ میلیارد تومان برای این مسئله وام در نظر گرفته شده که در مصوبه دولت نیز مورد تأکید قرار گرفته است که خودروهای عمومی و وانت بارها بتوانند از این طرح بهره مند شود.

وی با تأکید بر این مسئله که این وام به وسیله خود دولت پرداخت خواهد شد، گفت :برنامه های دیگری را برای سایر خودروهای سواری و به خصوص موتور‌سيکلت ها در نظر داریم و باتوجه به اینکه آلایندگی موتور‌سيکلت بسیار بالاتر از سواری هاست تصمیم داریم تا موتور‌سيکلت ها را CNG سوز کنیم.

بنا بر اعلام وزارت نفت، زنگنه با بیان اینکه در ایران موتور‌سيکلت سی ان جی سوز تا به حال وجود نداشته است، خاطر نشان کرد :علاوه‌براین یک سری جایگاه های کوچک CNG را طراحی خواهیم کرد که بصورت سیار و غیرسیار قابلیت سوخت گیری سریع را برای موتور‌سيکلت ها ایجاد کند.

وزیر نفت در مورد اینکه آیا برای تقویت جایگاه های ارائه گاز طبیعی فشرده( CNG ) اعتباراتی در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است، پاسخ منفی داد و خاطرنشان کرد :این اعتبار برای جایگاه ها در نظر گرفته نشده است و لزومی بر این کار نیست، برای این که جایگاه های ارائه CNG اقتصادی هستند و بخش خصوصی و مردم میتوانند آنرا احداث کنند.

در مصرف گاز صرفه جویی کنید

وزیر نفت با درخواست از مردم برای صرفه جویی در مصرف گاز تأکید کرد:تولید گاز بی وقفه ادامه دارد. وی با اشاره به استفاده بالای گاز در بخش خانگی ذکر کرد :این مسأله به صنعت و نیروگاه ها فشار می آورد، برای اینکه نمی توانیم گاز منازل را قطع کنیم. در این وضعیت به صنایع فشار می آید و ناگزیر به استفاده از سوخت مایع می شوند.

وی با بیان این که تولید گاز بی وقفه در حال افزایش است و تولید محصولات پتروشیمی هم با جدیت دنبال می شود، خاطرنشان کرد:کیفیت بنزین و گازوئیل ارائه شده در استان ها و شهرها مناسب است.

فراخوان برای احداث پتروپالایشگاه؛ بزودی

وزیر نفت به« تصویب آئین نامه احداث پتروپالایشگاه ها از طرف بخش خصوصی» در هیأت دولت اشاره کرد و اذعان کرد:مجلس قانون این مهم را تصویب کرده و آئین نامه آنرا روز یک شنبه برای اجرا ابلاغ کرده است.

وی اعلام کرد :بزودی طی فراخوانی از مردم و علاقه مندان درخواست می شود تقاضاهای خود را برای سرمایه گذاری مطرح کنند، همچنين اولویت ما بهینه سازی پالایشگاه های موجود برای تولید فراورده های با کیفیت و دارای استانداردهای ملی است.

تخصیص سهمیه بنزین نوروزی در اختیار وزارت نفت نیست

زنگنه در مورد کاهش مصرف بنزین بعد از اجرای طرح احیای کارت سوخت، توضیح داد:هرچند هنوز میزان مصرف بنزین بعد از آغاز سهمیه بندی تثبیت نشده است، ولی کنون ۱۹ تا ۲۰ میلیون لیتر از مصرف بنزین کم شده است، اما فکر می کنیم مصرف مجدداً بالا برود.

وی خاطرنشان کرد:افزایش سهمیه بنزین برای مسافرت های نوروزی در اختیار وزارت نفت نیست و هنوز ابلاغیه ای دراین باره به وزارت نفت داده نشده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top