چهارشنبه ۹ خرداد | قیمت نفت در مدار کاهش ماند

- بهای معاملات نفت چهارشنبه نهم خردادماه در بحبوحه تداوم نگرانی‌ها نسبت به افزایش تولید ائتلاف اوپک و غیراوپک کاهش یافت.


به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوییه با ۳۹ سنت کاهش نسبت به قیمت نهایی روز سه‌شنبه، به ۷۵ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت شیرین سبک آمریکا برای تحویل در ژوییه با ۲۶ سنت کاهش به ۶۶.۴۷ دلار در هر بشکه رسید.

اواخر هفته گذشته که عربستان سعودی و روسیه در واکنش به صعود قیمت‌ها به ۸۰ دلار، احتمال تسهیل محدودیت‌های عرضه را مورد بررسی قرار دادند قیمت‌های نفت ریزش پیدا کرد و معاملات برنت بیش از پنج درصد کاهش طی یک هفته را به ثبت رساند.

به گفته پان جینگ یی، استراتژیست بازار در موسسه "آی جی"، نفت پس از این‌که هفته گذشته تحت تاثیر انتظارات برای افزایش تولید از سوی اوپک و متحدانش افت شدید پیدا کرد، نتوانسته است حمایت چندانی برای جبران افت اخیر خود کسب کند. از سوی دیگر اوپک به هدف خود برای بازگرداندن سطح ذخایر نفت کشورهای OECD به متوسط پنج ساله دست یافته و ذخایر نفت کشورهای این سازمان به ۲۰ میلیون بشکه پایین متوسط پنج ساله سقوط کرده است.

به گفته تحلیل‌گران بانک "بی ان پی پاریبا"، اکنون که هدف اوپک برای کاهش ذخایر نفت تحقق یافته، نگرانی‌های مصرفی نسبت به تاثیر منفی قیمت‌های بالاتر نفت بر فعالیت اقتصادی فزونی پیدا کرده است. اتحاد تولیدکنندگان به رهبری اوپک تحت تاثیر کاهش شدید تولید در ونزوئلا و پایبندی بالا به توافق موفق شده بسیار سریع‌ از آنچه انتظار می‌رفت به این هدف نایل شود. کمیته مانیتورینگ مشترک وزیران که مسئول نظارت بر اجرای کاهش تولید است، روز جمعه اعلام کرد پایبندی به توافق کاهش تولید در آوریل به ۱۵۲ درصد رسید.

اکنون که هدف کاهش ذخایر تحقق یافته و در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها نسبت به احتمال افزایش تولید برای جبران هرگونه اختلال احتمالی در میزان عرضه، اوپک ۲۲ ژوئن در وین دیدار خواهد کرد.

در این بین فعالان بازار منتظر جدیدترین آمار ذخایر نفت آمریکا هستند که به دلیل تعطیلات روز یادبود در این کشور یک هفته به تاخیر افتاده است. تحلیلگران در نظرسنجی پلاتس پیش‌بینی کردند آمار نشان می‌دهد ذخایر نفت در هفته منتهی به ۲۵ مه، ۶۰۰ هزار بشکه، ذخایر بنزین ۱.۵ میلیون بشکه و ذخایر میعانات ۱.۰۵ میلیون بشکه کاهش یافته است.

موسسه امریکن پترولیوم قرار است روز جاری آمار هفتگی خود را منتشر کند و پس از آن آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top