چرا برنج خارجی ۳۸درصد گران شد؟/ از حذف ارز دولتی تا کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج ایرانی

 بازار کالاهای اساسی که انتظار می رفت پس از استقرار دولت ثبات یابد، همچنان رنگ آرامش به خود نگرفته و مصرف کنندگان مدام با افزایش قیمت ها در انواع کالاها روبه رو هستند.

برنج ایرانی ۴۲ درصد گران شد
 
 
به گزارش خبریجات  و به نقل از نجواخبر - بررسی آماری که اخیرا مرکز آمار ایران در رابطه با متوسط قیمت اقلام خوراکی اعلام کرده بود در رابطه با برنج نشان می‌دهد که هر کیلو برنج ایرانی در مردادماه امسال به طور متوسط ۳۸ هزار و ۶۰۰ تومان فروش رفته اما این کالا تا ۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان هم قیمت خورده است، در حالی که در مرداد ماه پارسال هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط حدود ۲۷ هزار تومان قیمت داشت و در تیرماه امسال به ۳۷ هزار و ۳۳۰۰ تومان رسیده بود.براین اساس، برنج ایرانی در مقایسه با سال گذشته ۴۲.۹ و نسبت به تیرماه ۳.۴ درصد گران شده است.
 
فروش برنج خارجی  بیش از ۳۰ هزار تومان
 
اما در مورد برنج خارجی (که عمده افزایش قیمت آن از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ تومان از این کالا شروع و ادامه‌دار شد) آمار از این حکایت دارد که هر کیلو در مردادماه سال گذشته به طور متوسط حدود ۱۸ هزار و ۱۰۰ تومان بوده ولی در تیرماه امسال ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان و در مردادماه به ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است، برنج وارداتی تا کیلویی ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان هم فروش رفته است. افزایش قیمت برنج خارجی نسبت به تیرماه ۱.۳ و در مقایسه با مرداد ماه پارسال ۳۸.۷ درصد است.
 
کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج ایرانی
 
در طول هفته های اخیر افزایش قیمت برنج در بازار باعث شده تا مردم برای خرید آن هزینه های زیادی را پرداخت کنند البته دولت برای رفع این موضوع اعلام کرده که از شانزدهم شهریور با آغاز توزیع برنج در سطح کشور قریب به ۱۰۰ هزار تن از این محصول از نوع هندی، تایلندی و پاکستانی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی، اتحادیه و … در اختیار مردم قرار می‌ دهند تا هیچ کمبودی در مورد برنج برای مصرف خانوار وجود نداشته باشد.
سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی دلیل اختلال در قیمت و عرضه برنج بازار را جو روانی ناشی از موضوع کمبود برنج در جامعه عنوان کرده و معتقد است با توزیع گسترده این جو روانی از بین می‌رود. البته تولید برنج داخلی به دلیل خشکسالی امسال نسبت به سال گذشته کاهش ۱۸ درصدی داشته است که این کمبود از طریق ذخایر راهبردی و توزیع برنج تنظیم بازار جبران می‌شود.
البته خبر توزیع برنج خارجی در سطح بازار در حالی مطرح می شد که قیمت فروش آن اعلام نشده و مشخص نیست دولت می خواهد برنج ها را با چه قیمت هایی در بازار عرضه نماید.
 
سایر کالاهای اساسی در پله های افزایش قیمت
 
علاوه بر نوسان قیمتی در برنج،  شانزدهم شهریور رب گوجه فرنگی و تخم مرغ هم شاهد افزایش قیمت بوده است به نحوی که هر قوطی ۸۰۰ گرمی رب گوجه فرنگی از ۲۵ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت رب گوجه در حالی امروز افزایش یافته که کمتر از یک ماه پیش هم کارخانجات قیمت هر قوطی ۸۰۰ گرمی را از ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۵ هزار تومان افزایش داده بودند. همچنین قیمت هر کارتن تخم مرغ هم از ۲۱۵ هزار تومان با ۲۵۰ هزار تومان رسیده است بر همین اساس قیمت هر تخم مرغ به ۱۳۹۰ تومان رسیده  است .
این درحالی است که با جوجه ریزی های قبلی فعلا وضعیت مناسبی از نظر تولید گوشت مرغ در تهران وجود دارد به طوری که نرخ این کالای پروتئینی بالاخره از ۴۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم پایین تر آمد. باید دید تیم اقتصادی دولت می تواند دومینوی عرضه و تقاضا را در سفره معیشت خانوار رعایت کند یا بازهم قربانی تصمیمات شبانه و پشت میزی می شود؟!
 
گزارش: نرگس حسینی
آخرین تغییر در 17 شهریور 1400 ساعت: 7:53 ق ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top