پشت پرده تخفیف‌های معنادار تولیدکنندگان در فروشگاههای زنجیره‌ای

قیمت بی‌سابقه برخی اقلام غذایی در سایه افزایش نرخ ارز، اکنون تولیدکنندگان را مجبور کرده تخفیف‌های اغواکننده‌ای را برای جذب مشتریان در بازار اعمال کنند تا مصرف‌کننده را متقاعد به خرید نمایند

خبریجات-به گزارش مشرق، افزایش بی‌سابقه نرخ ارز ظرف سال گذشته، قیمت بسیاری از کالاها و اقلام پرمصرف سبد خانوارها را به شکل فزاینده‌ای افزایش داده و سایه سنگینی را بر قدرت خرید مردم و افزایش قیمت سبد مصرفی آنها انداخته است. کمتر خانواری نابسامانی‌های سال گذشته در تهیه اقلام مورد نیاز خود را از یاد برده است؛ روزهایی که علاوه بر کمبود مواد پرمصرف خانواده‌ها، قیمت‌ها هم به نحو فزاینده‌ای بالا رفته بود.

آن روزها بسیاری از مردم در خرید برخی مایحتاج روزمره خود به دلیل برخی مشکلاتی که در عرضه و توزیع کالا از سوی تولیدکنندگان به وجود آمده بود، دچار مشکل شده بودند و همین امر، زمینه‌ای را فراهم کرد که خانه‌های مردم به انبار برخی کالاها تبدیل شود.

حال ورق برگشته است و بسیاری از تولیدکنندگان، به جهت رکودی که در بازار حاکم شده است، دنبال مشتریان هستند و رویه‌ای عکس سال گذشته شکل گرفته است. داستان از این قرار است که قدرت خرید مردم به دلیل افزایش قیمت‌ها در سال گذشته به شدت کاهش یافته و همین امر، منجر به کاهش خرید مردم در بازار شده است. به همین دلیل است که تولیدکنندگان برای حفظ چرخه تولید خود، رو به حراج‌هایی آورده‌اند که می‌تواند با فروش بیشتر کالا، بخشی از سرمایه در گردش آنها را تامین کند.

پشت پرده تخفیف کالاها از سوی تولیدکنندگان در فروشگاهها

گزارش میدانی از فروشگاههای زنجیره‌ای حکایت از آن دارد که برخی کالاها حتی در این فروشگاهها نیم‌بها هم عرضه می‌شود و همین امر، استقبال مردم را در پی داشته است؛ اگرچه باز هم متصدیان فروشگاهی، کاهش خریدهای مردم و خلوتی فروشگاهها را تائید می‌کنند. یکی از متصدیان فروشگاه زنجیره‌ای می‌گوید: مردم هوشمندانه‌تر از قبل خرید می‌کنند و معمولا کالاهایی را در سبد خرید خود نگاه می‌دارند و به پای صندوق ها می آورند که نیاز واقعی آنها است. به همین دلیل در رقابت برندها، تولیدکنندگان مجبور به ارایه تخفیف های جذاب به مشتریان هستند تا بتوانند قفسه کالاهای خود در فروشگاهها را همیشه فعال نگاه دارند.

وی افزود: با توجه به کاهش نرخ ارز و بهتر شدن وضعیت تولید، قیمت برخی کالاها کاهش یافته و تولیدکنندگان که حاضر نیستند قیمت را رسما پایین بیاورند، دست به اعمال تخفیف های بالا بر روی محصولاتشان می زنند تا مشتری را هم به خرید تشویق کنند.

یکی دیگر از متصدیان فروشگاهی در یک فروشگاه زنجیره ای دیگر، می گوید: هم اکنون همه کالاها بدون کمبود به دست مشتری می رسد و تولیدکنندگان تخفیف های زیادی از ده تا ٤٥ درصد را بر روی کالاهای مختلف از جمله رب و حبوبات اعمال می کنند؛ به همین دلیل مردم هم استقبال می کنند؛ البته رقابت بین برندها تنگاتنگ است.

وی افزود: اکنون کالاها در برندهای مختلف با تخفیف های خوب عرضه می شود ولی هنوز قیمت ها با احتساب این تخفیف ها، با زمان قبل گرانی ها برابری نمی کند. البته دولت هم برای ماه محرم و صفر کالاهای مورد نیاز مردم را به صورت گسترده عرضه می کند که این رفتار تولیدکنندگان را ترغیب کرده تا برای رقابت با قیمت کالاهای دولتی، تخفیف خوب به مردم بدهند.

جزییات قیمت کالاهای سبد مصرفی خانوارها

گزارش میدانی از فروشگاههای زنجیره ای، حکایت از این دارد که قیمت هر بطری روغن ذرت١.٨لیتری با ٢٢درصد تخفیف ٣٣٩٣٠تومان، هر بطری روغن سرخ کردنی ٨١٠گرمی با ٤٠درصدتخفیف، ١٣٥٠٠ تومان، هر قوطی تن ماهی با تخفیف ١٣درصد١٢٩٦٠تومان است.

همچنین هر بسته ٨٠٠ گرمی عدس با ٢٧ تخفیف ١٠١٤٧ تومان، هر بسته ٨٠٠ گرمی لوبیا سفید با ٢٥ درصد تخفیف ١٢٦٧٥ تومان، هر بسته ٨٠٠گرمی لپه١٢٦٧٥ تومان، هر بسته ٨٠٠ گرمی نخود با ٢٥ درصد تخفیف ١٢٣٣٧ تومان، هر بسته لوبیا چیتی با تخفیف ٢٥ درصدی ١٨هزار تومان، هر بسته عدس ٨٠٠ گرمی با ٣٥ درصد تخفیغ ٨٣٨٥ تومان است.

در عین حال هر بسته چای٤٥٠گرمی با ٢٥ درصد تخفیف ٥٠٤٠٠ تومان، هر بسته چای ٣٥٠ گرمی با ١٠ درصد تخفیف ٣٦ هزار تومان است. همچنین هر بسته چای خارجی ٤٥٠ گرمی بدون تخفیف با قیمت های ٦٩٩٠٠ تومان، ٧٥٩٠٠ تومان و ٥٨ هزار تومان عرضه می شود.

در عین حال، هر بسته ده کیلویی برنج هندی با ١٥ درصد تخفیف ٦٧٦٠٠ تومان، هر بسته ده کیلویی برنج وارداتی با ٩ درصد تخفیف ٧٢٨٠٠ تومان، هر بسته یک کیلویی برنج ایرانی اعلا ٢٥ هزار و ٩٨٠ تومان، برنج ١٠ کیلویی هاشمی با ١٥ درصد تخفیف ٢٥٩ هزار و ٢٥٠ تومان است.

همچنین هر بسته قند ٨٥٠٠ تومان و هر بسته شکر ٩٠٠٠ تومان قیمتگذاری شده است.

در عین حال هر قوطی رب با ٤٠ درصد تخفیف ١١٨٨٠ تومان، رب با ٢٧ درصد تخفیف ١٥٧٦٨ تومان، رب با ١٨ درصد تخفیف ١٦٤٠٠ تومان و رب با ٢٨ درصد تخفیف ١٥٧٦٨ تومان است.

همچنین ماکارانی٧٠٠گرم٥٨٥٠ تومان، شیر پرچرب ٥٢٣٨ تومان، شیر کم چرب ٤٧٥٣ تومان، پنیر یواف ٤٠٠ گرمی ٩٣١٠ تومان، پنیر ٣٥٠ گرمی با ١٥ درصد تخفیف ٧٣٨٥ تومان، ماست پروبیوتیک با ٢٨ درصد تخفیف ٩٦٠٠ تومان است.

بررسی های میدانی نشان می دهد هر کیلوگرم مغزران٨٩٠٠٠ تومان، ران١١٢ هزار تومان، سردست١١٣هزار تومان، ماهیچه١٢٣ هزار تومان، گوشت منجمد ٥٣ هزار تومان، چرخکرده نیمایی با ١٠ درصد تخفیف ٥٦٦٠٠ تومان است.

هر بسته تخم مرغ ٢٠ عددی ١٦١٥٠ تومان، تخم مرغ ١٥ عددی ٧٩٨٠ تومان است.

هر بسته ١٠ گرمی کره نیز ١٤٨٢ تومان است.

هر بسته ١٨٠٠ گرمی سینه مرغ ٤٤١٠٠ تومان، هر بسته مغز ران ١٨٠٠ گرمی مرغ ٤٥٦٢٠ تومان و هر بشته ١٨٠٠ گرمی ران مرغ نیز ٤٠٩٨٠ تومان است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top