وزیر صمت: رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری میان ایران و ازبکستان قابل تحقق است

پس از امضای یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان در جمع خبرنگاران:وزیر صمت: رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری میان ایران و ازبکستان قابل تحقق استوزیر صمت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو کشور زمینه های همکاری های بسیار زیادی دارند، تصریح کرد: رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری پیش‌بینی شده میان دو‌کشور، قابل تحقق است.

به گزارش خبریجات و به نقل ازشاتا نیوز ، سید رضا فاطمی امین پس از امضای یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب، افزود: گردشگری سلامت و مبادلات دارویی و تجهیزات پزشکی نیز یکی از ظرفیت‌های دو کشور برای ارتقاء مراودات تجاری می باشد.
 
یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک دو کشور موضوعات متنوعی را شامل می‌شود
 
وی با بیان اینکه یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، موضوعات متنوع و متعددی را شامل می‌شود، تصریح کرد: برای عملیاتی شدن این یادداشت تفاهم، برنامه زمانبندی باید تدوین و کنترل های لازم ایجاد شود.
 
تهاتر و تجارت ترجیحی، ۲ ظرفیت دیگر برای گسترش مراودات
 
وزیر صمت همچنین دو موضوع تهاتر و تجارت ترجیحی را دو ظرفیت دیگر برای گسترش مراودات دانست.
 
فاطمی امین با بیان اینکه ازبکستان یکی از کشورهای مهم منطقه و از لحاظ صنعتی پیشرفت‌های خوبی دارد، اضافه کرد: در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت، کشاورزی، حمل و نقل و انرژی مذاکرات خوبی داشتیم و به نتایج مثمرثمر رسیدیم.
 
تاکید ازبکستان بر استفاده از فناوری های ایران
 
وی با بیان اینکه در حوزه فناوری و سرمایه گذاری های مشترک نیز به توافقات خوبی رسیده‌ایم، ادامه داد: معاون نخست‌وزیر ازبکستان بر استفاده از فناوری های ایران در این کشور تاکید کرده است و در این سفر از یکی از مراکز فناوری ایران بازدید خواهد داشت.
 
رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری میان ایران و ازبکستان قابل تحقق است
 
وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه دو کشور زمینه های همکاری های بسیار زیادی دارند، تصریح کرد: اگر ظرفیت های اقتصادی دو کشور را به اندازه روابط دیرینه فرهنگی و تمدنی دو کشور ارتقا دهیم، گام بسیار بزرگی برداشته‌ایم و رسیدن به حجم مبادلات یک میلیارد دلاری پیش‌بینی شده قابل تحقق است.
 
تفاهم‌نامه مشترک اجلاس تبدیل به یک برنامه عملیاتی می شود
 
فاطمی امین همچنین بیان کرد: تفاهم‌نامه امروز را تبدیل به یک برنامه عملیاتی و دارای زمان‌بندی خواهیم کرد، معاون نخست‌وزیر ازبکستان بسیار عملگرا است و این یادداشت تفاهم به صورت ماهانه کنترل و رصد می‌شود.
 
اجلاس چهاردهم سرآغاز یک جهش در روابط اقتصادی میان دو کشور می شود
 
وی در ادامه، گفت: هیئت ۴۰ نفره ازبکستانی شامل معاون نخست وزیر، سه وزیر و پنج معاون وزیر به ایران آمدند، اجلاس چهاردهم سرآغاز یک جهش در روابط اقتصادی میان دو کشور خواهد بود.
 
 
گفتنی است که در روز اول چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان با حضور سید رضا فاطمی امین« وزیر صمت کشورمان» و عمر زاق اف«معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی»، یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک دو کشور ( پروتکل اجلاس چهاردهم) و دو سند همکاری دیگر به امضای طرفین رسید.
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top