وزیر صمت در همایش روز ملی صادرات مطرح کرد : ضرورت تغییر ترکیب تجارت خارجی کشورمان

وزیر صمت در همایش روز ملی صادرات مطرح کرد:ضرورت تغییر ترکیب تجارت خارجی کشورمان/ راهبرد های سه گانه وزارت صمت برای تحقق هدف گذاری صحیح صادراتی/ تهیه طرح جامع تجارت خارجی کشوروزیر صنعت، معدن و تجارت در بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات تاکید کرد: تغییر ترکیب تجاری کشورمان به لحاظ مبدا و مقصد و گروه کالایی ضرورت دارد و هدف گذاری صادراتی باید صحیح و درست با نگاه به تراز های تجاری انجام شود.

به گزارش خبریجات و به نقل از شاتا نیوز، سیدرضا فاطمی امین در بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات با بیان این مطلب، افزود: تراز مالی، اشتغال، فناوری، سرمایه گذاری و انرژی را از جمله مهمترین ترازهاست که باید در هدف گذاری صحیح و درست صادراتی مورد توجه قرار بگیرد.
 
راهبرد های سه گانه وزارت صمت برای تحقق هدف گذاری صحیح صادراتی
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود به معرفی اجمالی راهبردهای سه‌گانه وزارت صمت برای تحقق این اهداف صادراتی پرداخت و گفت: باید در جای مناسب در زنجیره های اقتصادی جهانی قرار بگیریم که این مهم راهبرد اول وزارت صمت برای تحثث اهداف صادراتی است.
 
برقراری ارتباط کسب و کارهای ایرانی با کسب و کارهای متناظر خود در دیگر کشورها
 
فاطمی امین همچنین ادامه داد: ارتباط کسب و کارهای ایرانی باید با کسب و کارهای متناظر خود در دیگر کشورها برقرار شود، این راهبرد به عنوان راهبرد دوم و مستحکم ترین نوع رابطه اقتصادی است که در مناقشات سیاسی نیز دچار و دستخوش تغییر نمی شود.
 
ایجاد سکوهای تولید کالاهای ایرانی در کشورهای هدف
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد سکوهای تولید کالاهای ایرانی در کشورهای هدف را به عنوان راهکار سوم بیان کرد و اضافه کرد: باید به جای صادرات محصول نهایی پایگاه تولید در کشورهای هدف ایجاد کنیم تا قطعات و فناوری‌های کشورمان را به آنجا منتقل کنیم و صادر کننده ماشین آلات، قطعات و فناوری باشیم.
 
انعقاد پیمان نامه ها و موافقتنامه های مختلف تجاری و تسهیل امور صادرکنندگان
 
فاطمی امین به برخی الزامات برای تحقق این راهبردها نیز اشاره داشت و گفت: انعقاد پیمان نامه ها و موافقتنامه های مختلف تجاری و تسهیل امور صادرکنندگان از جمله الزامات است.
 
وی گفت: در حوزه تجارت خارجی امورات در سازمان توسعه تجارت ایران متمرکز شده است و تمام عملیات صادراتی به این سازمان منتقل شده است.
 
تمرکز و یکپارچگی وزارت صمت در حوزه تجارت خارجی شکل گرفته است
 
وزیر صمت همچنین به هم افزایی میان این وزارتخانه با دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و گمرک اشاره کرد و افزود: تمرکز و یک پارچگی وزارت صمت در حوزه تجارت خارجی شکل گرفته است و با این تمرکز موانع رفع خواهد شد.
 
طرح جامع برای تجارت خارجی آماده می‌شود
 
فاطمی امین همچنین ادامه داد: طرح جامع برای تجارت خارجی کشورمان را آماده می‌کنیم تا بسیاری از موارد مرتبط نیز مورد حل و فصل قرار گیرد.
 
گفتنی است بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات با حضور معاون اول رییس جمهور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاون اقتصادی رییس جمهور، وزیر صمت و فعالان اقتصادی در سالن همایش های خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزارشد.
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top