وام مسکن ،قیمت اوراق تسهیلات را تکان داد

تصویب افزایش سقف وام مسکن به ۲۴۰ میلیون تومان در هفته گذشته، سبب شد تا قیمت اوراق تسهیلات نیز در نخستین روز معاملات هفته جاری، به ۴۵ هزار تومان برسد.

خبریجات- به گزارش مهر، در حالی که سه شنبه شب هفته گذشته، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن در تهران برای متقاضیان فردی تا ۱۰۰ و زوجین تا ۲۰۰ میلیون تومان و همچنین وام جعاله تعمیرات مسکن نیز تا ۴۰ میلیون تومان موافقت کرده، در نخستین روز هفته جاری، معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن با نماد «تسه» با افزایش چشمگیر قیمت‌ها مواجه شده و در چند نماد معاملاتی، رشد تا ۵ درصد را تجربه کرده؛ این در حالی است که نوسانات قیمتی اوراق تسهیلات مسکن در هفته‌های اخیر، همواره کمتر از یک درصد بوده است.

در عین حال، محدودیت خرید اوراق تسهیلات مسکن همچنان تا سقف تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی بوده و هنوز محدودیت‌های جدید برای خرید اوراق تسهیلات مسکن از سوی نهاد ناظر بر بازار سرمایه (سازمان بورس و اوراق بهادار) اعلام نشده است تا متقاضیان بتوانند برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی اقدام به خرید اوراق مربوطه کنند.

گران‌ترین برگه در معاملات امروز(شنبه ۷ دی ۹۸) اوراق تسهیلات مسکن که به طور کامل سبزپوش شده بود، مربوط به اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین ۹ بود که به قیمت ۴۴ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید؛ این نماد معاملاتی (تسه ۹۷۰۱) با رشد ۵ درصدی قیمت نسبت به معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته که با قیمت ۴۱ هزار تومان تثبیت شده بود، توانست رکورد افزایش قیمت را به خود اختصاص دهد.

ارزان‌ترین برگه‌ها نیز مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۶۱۰ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه ۹۶) با قیمت ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود که این نماد نیز با افزایش ۳.۷۵ درصدی نسبت به معاملات هفته گذشته، روبه رو شده است. به خصوص اینکه این نماد معاملاتی در آخرین روزهای اعتبار خود قرار دارد و معمولاً نمادهایی که تاریخ انقضای آنها نزدیک تر است، به دلیل استقبال کمتر، از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.

سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز در معاملات امروز فرابورس، در دامنه قیمتی ۴۱ تا ۴۴ هزار تومان در حال خرید و فروش هستند و با توجه به اینکه بانک مسکن اعلام کرده به زودی آئین نامه وام جدید مسکن به شعب این بانک در سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، احتمال افزایش قیمت این اوراق در روزهای جدید نیز وجود دارد که به نظر می‌رسد نهاد ناظر بازار سرمایه نیز باید محدودیت‌های جدید خرید و فروش این ابزار نوین را اعلام کند.

بیشترین میزان خرید و فروش برگه‌های حق تقدم تسهیلات مسکن، مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۳ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد سال گذشته) با ۲۱ هزار برگه و پس از آن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور امسال) با حدود ۲۰ هزار برگه بوده است؛ ضمن اینکه رتبه سوم نیز به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر امسال) با حدود ۱۹ هزار برگه اختصاص یافت.

همچنین در چند نماد دیگر نیز حجم خرید و فروش برگه‌های تسهیلات مسکن بین ۳ تا ۹ هزار ورقه در جریان بوده است.

۲۰.۶ میلیون تومان هزینه خرید اوراق تسهیلات برای دریافت وام جدید مسکن

با در نظر گرفتن میانگین قیمتی ۴۳ هزار تومان برای هر برگه، متقاضی دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن (وام مسکن ترکیبی (جعاله + خرید) زوجین در تهران) باید ۴۸۰ برگه از بازار سرمایه خریداری کرده و به طور متوسط مجموعاً ۲۰ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات هزینه کند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان است، با وام جدید مسکن، زوجین می‌توانند تنها حدود ۱۸ متر مربع از یک واحد مسکونی ۵۰ متری معادل ۳۵.۶ درصد از آن را خریداری کنند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top