نرخ بی سابقه تورم در تیرماه | چرا مردم عدد تورم را باور ندارند؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به علت ناسازگاری درک عمومی با نرخ تورم، گفت: برای محاسبه نرخ تورم قیمت اقلام مصرفی مدنظر است و کالاهایی که مورد توجه مردم قرار دارد در محاسبه تورم مورد توجه نیست

محمد ماهیدشتی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که چه ذهنیت‌هایی وجود دارد که موجب می شوند مردم تصور کنند نرخ اعلامی برای تورم واقعی نیست؟ اظهار کرد: آنچه در درک عمومی است که می‌گویند نرخ تورم اعلام شده واقعی نیست، درواقع از اینجا نشأت می گیرد که مردم قیمت اقلامی همچون خودرو، مسکن، طلا و ارز را بررسی می کنند و متوجه می شوند که نرخ هایی که برای تورم اعلام می شود از واقعیت به دور است اما باید گفت که قیمت این اقلام در شاخص تورم مورد محاسبه قرار نمی گیرد.
وی با بیان اینکه برخی از کالاها و خدمات جنبه مصرفی ندارند و نوعا سرمایه ای هستند، گفت: شاخص تورم به کالا و خدمات مصرفی اختصاص دارد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه البته برخی گروه‌های کالایی در تیر ماه نرخ های رشد بالایی نیز داشته‌اند، افزود: به عنوان مثال تورم نقطه به نقطه برای میوه و خشکبار ۳۰ درصد، اجاره بها ۱۵ درصد، گوشت و مرغ ۱۷ درصد، لوازم خانگی ۱۵ درصد و تفریح و فرهنگ ۱۸ درصد بوده است.
وی یادآور شد: به طور کلی برای دستیابی به نرخ تورم، برخی کالاهایی که اتفاقا بیشتر مدنظر مردم است، بررسی نمی شود و بیشتر کالاهای مصرفی در دستیابی به این نرخ مورد ارزیابی قرار می گیرند از این رو مردم تورم بالاتری را در جامعه حس می کنند.
افزایش نرخ تورم در تیر ماه بی سابقه بود
ماهیدشتی در ادامه با بیان اینکه اسفند سال ۹۵ دارای کمترین تورم در چند دهه اخیر کشور بود، اظهار کرد: افزایش نرخ تورم از فروردین ماه سال ۹۶ شروع شد. در واقع تمام سال ۹۶ نرخ تورم صعودی بود تا اینکه در بهمن ماه ۹۶ به ۸.۲ درصد رسید و روند کاهشی در اسفند ماه ۹۶ و فرودین ماه ۹۷ ادامه یافت. روند نزولی در خرداد و تیر ۹۷ متوقف و نرخ تورم با جهش مواجه شد.
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر به سال‌های دورتر نگاه کنیم؛ در تیر ماه سال ۸۹ کف تورم خانوارهای شهری مرکز آمار ۷.۸ درصد بود و برای مدتی طی سال ۹۵ نرخ تورم زیر این عدد بود ولی در حال حاضر دوباره جهش یافته است. درواقع در حال حاضر نرخ تورم بالاتر از نقطه‌ی حداقلی قرار دارد که مربوط به ۸ سال پیش می‌شد.
وی ادامه داد: نسبت به تاریخچه تورم، در تیر ماه جهش داشتیم چرا که نرخ تورم خانوارهای شهری از خرداد ۹۲ تا کنون در هیچ ماهی به اندازه تیر امسال از ماه قبل خود بیشتر نبوده است.
تداوم روند افزاشی نرخ تورم
ماهیدشتی تاکید کرد: اگر از نظر متغیرهای اقتصاد کلان و وضعیت آمار و ارقام شاخص تورم را نگاه کنید متوجه تداوم روند افزایشی نرخ تورم می شوید.
وی گفت: همچنین چشم انداز افزایشی قیمت نفت و در کنار آن چشم انداز افزایشی نرخ ارز دولتی و در نتیجه افزایش ارزش ریالی درآمدهای نفتی، چشم انداز افزایش تورم را تقویت می‌کند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دولت وارد سال های پایانی خود می‌شود از این رو احتمال می رود از نظر چرخه‌های سیاسی، سیاست‌های پولی و مالی را برای کاهش نرخ بیکاری انبساطی تر کند.
وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه ۱۷ ماه است که در شاخص کل و عمده زیرشاخص‌ها بالاتر از تورم میانگین است و با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه نماگر پیشرو است، نشان می دهد افزایش تورم میانگین هم باید ادامه یابد.
درمان سیستم بانکی راهگشای خروج از چرخه رکود و تورم
وی با بیان اینکه در چرخه رکود و تورم به دلیل مشکلات سیستم بانکی گیر کرده ایم، افزود: اگر تورم کشور فراتر از پیش‌بینی بشود، تبدیل به مشکل خواهد شد و در آن زمان بازار پول مجبور می‌شود برای جلوگیری از ابرتورم، نرخ‌های بهره را بالاتر از الآن ببرد. بنابراین برای حل اساسی این مشکلات بهترین کاری که می شود کرد این است که سیستم بانکی درمان شود و چاره‌ای برای بهبود این سیستم اندیشیده شود.
تاثیر تحریم بر تورم
ماهیدشتی در خصوص تاثیر تحریم ها روی تورم، اظهار کرد: تولید و مصرف برخی کالاهای ما وابسته به واردات و ارز دولتی است، از این رو اگر مبادلات ما همچون انتقال پول و فروش نفت به مشکل بخورد خواه ناخواه روی افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش تورم شود که تورم نامطلوبی خواهد بود.

آخرین تغییر در 09 مرداد 1397 ساعت: 3:27 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top