شوکی  که که به بازار خودرو وارد شد!

بازار خودرو در حالی افزایش قابل توجه نرخ را این روزها تجربه می‌کند که از ابتدای امسال این بازار با رکودی سخت و سنگین دست و پنجه نرم می‌کند.

خبریجات -گسترش‌نیوز: ماه عسل سرمایه‌گذاران در بازار خودرو سال گذشته به پایان رسید، وقتی قیمت‌ها روند افزایشی را هفته به هفته و ماه به ماه تجربه کردند تا جایی که سرمایه‌گذاران در بازار خودرو با موقعیتی ویژه و خاص مواجه شدند؛ کاهش شدید قدرت خرید.

فاصله قابل توجه نرخ خودرو در بازار با نرخ تحویل کارخانه نیز عامل دیگری بود که سبب شد بسیاری عطای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را به لقایش ببخشند و با به جان خریدن احتمال دیرکرد موعد تحویل، خرید از کمپانی‌ها را به عنوان گزینه اصلی برگزینند.

بازار خودرو با رشد شدید قیمت‌ها، در این دوره زمانی، ارزان ترین‌های بازار ایران را از مرز ۵۰ میلیون تومان گذراند و حالا شوک دوم در این بازار، از پس سهمیه بندی بنزین و رسیدن نرخ بنزین به سه هزار تومان رخ داده است.

هر چند در بسیاری از کشورها افزایش نرخ بنزین می‌تواند زمینه را برای کاهش نرخ خودرو فراهم کند اما در ایران اتفاقی عکس رخ می‌دهد. غالبا افزایش نرخ بنزین با رشد بهای خودرو همراه است. بسیاری از کارشناسان معتقدند دلیل این اتفاق به ساختارهای شکل گرفته در اقتصاد ایران باز می‌گردد. برخی کارشناسان می‌گویند افزایش نرخ بنزین به خودی خود نمی‌تواند عامل رشد نرخ بنزین باشد اما رشد نرخ بنزین، با توجه به کشش بالای قیمتی این فرآورده استراتژیک نفتی سبب بالا رفتن نرخ تورم می‌شود و این پیش‌بینی روانی سبب شده است افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو در کنار سایر بازارها رقم بخورد. به عبارت دیگر انتظارات تورمی سبب شده است اقتصاد ایران آمده رشد بهای تورم باشد و این اتفاق زمینه را برای بالار فتن نرخ خودرو در عین رشد نرخ بنزین مهیا کرده است.

گازسوزها می‌تازند

افزایش نرخ بنزین جرقه رشد نرخ خودروهای معدود گازسو را فراهم کرد. سمند گازسوز که در بیستمین روز آبان ماه ۹۷ میلیون تومان نرخ داشت حالا به نرخ ۱۱۶ میلیون تومان فایل شده است. این افزایش ۱۹ میلیونی نرخ البته تحت تاثیر رشد بهای بنزین است. این وضعیت در مورد سایر خودروهای گازسوز نیز وجود دارد. پژو ۴۰۵ گازسو در بیستمین روز آبان به نرخ ۸۰ میلیون تومان فایل شد اما امروز به نرخ ۹۰ میلیون تومان اگهی شد.

پژو پارس دوگانه سوز نیز در همین دوره زمانی افزایش قیمتی برابر با ۱۴ میلیون تومان را تجربه کرده است و از نرخ ۱۰۴ میلیون تومان به نرخ ۱۱۸ میلیون تومان رسیده است. در همین حال تجهیزات گازسوز کردن خودروهای بنزینی نیز با افزایش نرخ شدید روبه‌روست به طوری که هزینه گازسوز کردن خودرو درحال‌حاضر ثابت نیست.

آینده بازار چه می‌شود؟

فعالان بازار می‌گویند بازار خودرو برای ورود مشتری نیازمند سیگنال‌های خاصی است. ایجاد انگیزه برای مشتری، تقویت قدرت خرید از طریق اعطای تسهیلات، تنظیم روند عرضه خودرو به بازار از سوی خودروسازان و همچنین ممانعت از سفته بازی در این بازار اقداماتی است که می‌تواند فضای بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهند. در شرایط کنونی اما تاخت و تاز در بازار خودرو ادامه دارد، بازاری که زیر سایه سنگین رکود با رشد شدید قیمت‌ها همراه است. فعالان بازار می‌گویند این روزها با این قیمت‌ها همه فروشنده‌اند اما خبری از خریدار نیست. باید دید این روند تا چه زمانی قابل تداوم است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top