خود رهبری باعث ایجاد رهبری مثبت در سازمان می‌شود

خودرهبری باعث ایجاد رهبری مثبت در سازمان می‌شود به این معنا که سازمان از فردی مدبری برخودار است که به دلیل کسب مهارت خودرهبری به بلوغ فکری رسیده است و می‌تواند مسائل سازمان از جمله ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی را هدایت کند.

زهرا بختیاری صفا بانوی نمونه و موفق کشور که این روزها گفت وگوهای زیادی را در رابطه با اصطلاح خود رهبری بیان می‌کند به خبریجات گفت:وی از جمله بانوان کارآفرین کشور است که کسب و کار و هر گونه تعاملات اجتماعی را معتقد است بایستی بر پایه و محور خودرهبری همانند قطاری بر روی ریل حرکت داشته باشد تا مسیر موفقیت هموار شود. گفت وگویی با وی ترتیب داده ایم:

تاثیر خودرهبری بر جایگاه سازمانی افراد

در رابطه با تاثیر خودرهبری بر جایگاه سازمانی یا شغل افراد باید بگویم که الزاما منظور من از سازمان یک مکان با یک رئیس و چند پرسنل نیست بلکه حتی یک فروشنده هم می‌تواند در مغازه خود تشکیل سازمان بدهد که اصطلاحا از آن به شغل فرد به فرد تعبیر می‌کنیم بنابراین می‌خواهیم واکاهی کنیم که خودرهبری چه تاثیری در بهبودی جایگاه سازمانی افراد می‌تواند داشته باشد.

خودرهبری باعث ایجاد رهبری مثبت در سازمان می‌شود

یکی از مهمترین مباحثی که می‌تواند به کسب و کار افراد کمک شایانی کند وجود سلامت جسمی و روانی صاحبان مشاغل است که در تولید و اندازه آن و بهره وری مورد توجه قرار می‌گیرد. حال سوال این است که چکار کنیم تا بهداشت روانی در محیط کار رعایت شود. در گذشته سازمان‌ها به صورت ریاستی و سپس مدیریتی و امروزه به صورت رهبری اداره می‌شوند اما ماقبل رهبری یک مجموعه، موضوع مهم خودرهبری سازمانی مطرح می‌شود. وقتی یک فرد به درجه خودرهبری می‌رسد و در جایگاه سازمانی خود قرار می‌گیرد با استفاده از خودرهبری، می‌تواند جایگاه سازمانی خود را ارتقاء دهد به عبارت دیگر خودرهبری باعث ایجاد رهبری مثبت در سازمان می‌شود به این معنا که سازمان از فرد مدبری برخودار است که به دلیل کسب مهارت خودرهبری به بلوغ فکری رسیده است و می‌تواند مسائل سازمان از جمله ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی را هدایت کند.

شرکت در ورکشاپ و کلاس‌های خودرهبری توصیه می‌شود

خود رهبری زمانی اتفاق می‌افتد که فرد ابعاد خودرهبری را با شرکت در کلاس‌ها و ورکشاپ‌های خودرهبری پشت سر گذاشته باشد. در ورکشاپ‌ها ما افراد را به سمت و سویی هدایت می‌کنیم که در مرحله اول خودنگری داشته باشند که به این آگاهی برسند که در حال حاضر در کجای زندگی خود و افکار خود قرار گرفته اند .این اتفاق وقتی پدید آمد آن وقت فرد در جایگاه سازمانی شغلی خود قرار می‌گیرد و با آموزش‌هایی که دیده است در مشاغل خرد و کلان می‌تواند مدیریت ایده آلی را برای خود و سازمان به ارمغان آورد.

نقش خودرهبری در مدیریت ضرر و زیان ناشی از کسب و کار

یک فرد خودرهبر می‌تواند شرایط خود را ساماندهی نماید و این طبیعتا نیازمند دانش و آگاهی و کسب مهارت می باشد که نیازمند آگاهی‌های بیشتری است. به طور مثال فردی که در یک کسب و کاری دچار رکورد اقتصادی شده است با دانشی که از خودرهبری پیدا کرده است به علت و زوایای رکود می‌پردازد و وقتی زوایا و اطلاعات مربوطه جمع آوری شد آن وقت با خودآگاهی که از قبل در ورکشاپ‌های خودرهبری کسب کرده است به این سطح از آگاهی می‌رسد که چگونه می‌توان از این رکود به نفع خود بهره برداری کند.

پیشگیری از فرسودگی شغلی و درماندگی با خودرهبری

خودرهبری به شما یاد می‌دهد که در مقابل هر چیزی قرار گرفتید با تحلیل و پردازش صحیح به تصمیم درست برسید این خودآگاهی می‌تواند در جایگاه کسب و کار قرار بگیرد که اگر به خوبی توسط فرد خودرهبر، رهبری شود دیگر فرسودگی و دلزدگی شغلی، درماندگی در حل مشکلات کسب و کار محلی از اعراب ندارد.

کوماهی

آخرین تغییر در 05 تیر 1399 ساعت: 9:14 ق ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top