خودروی ۲۰ تا ۶۰ میلیونی ارزان شد

شیوع ویروس کرونا بازار خودرو را به تعطیلی کشانده تا جایی که به گفته فعالان این حوزه، نه تنها قیمت‌ها به قیمت‌های ماه قبل رسیده بلکه هیچ خریداری حاضر به قبول ریسک خرید خودرو نمی‌شود.

خبریجات -گسترش نیوز: نگاهی به قیمت‌های روزانه خودروها نشان می‌دهد که بیشتر از هر زمان دیگری بازار خودرو به رکود کشیده شده و دلیل اصلی آن شیوع ویروس کرونا بوده است و بدون شک تا زمانی که روند فعلی پابرجا باشد، هیچ خریداری در بازار وجود ندارد. کاهش ۲۰ تا ۸۰ میلیونی خودروها در حالی رخ داده که به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده و با ادامه روند فعلی قیمت ها، شاهد افت بیشتر قیمت‌ها باشیم همانگونه که فعالان این بازار، روند کاهشی قیمت‌ها را ادامه دار می‌دانند.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با اشاره به آرامش بازار می‌گوید: درحال‌حاضر هیچ خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌شود و میزان معاملات تقریبا به صفر رسیده و قیمت‌ها همچنان شیب کاهشی دارد.

وی می‌افزاید: هم اکنون خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی با افت قیمت مواجه شده‌اند و خریداران نیز زمان را برای خرید مناسب نمی‌دانند از سوی دیگر دارندگان خودروهایی که با هدف کسب سود بیشتر اقدام به دپوی خودروهای خود کرده بودند حاضر هستند حتی به قیمتی زیر قیمت بازار خودروی خود را بفروشند.

موتمنی با تاکید بر این که در بازار فعلی، خریدار تعیین‌کننده خودرو است، تصریح می‌کند: روند بازار هم اکنون به شکلی است که در صورت عجله نکردن در خرید، خریدار می‌تواند خودروی خود را با قیمتی به مراتب پایین تر از بازار تهیه کند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در تشریح وضعیت کاهش قیمت‌ها نیز اظهار می‌کند: هم اکنون نگاهی به قیمت سایت‌های خرید و فروش نشان می‌دهد که قیمت خودروهای مونتاژی حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته خودروهای وارداتی نیز تا ۸۰ میلیون تومان کاهش داشته‌اند و قیمت خودروهای ایرانی نیز ۵ تا ۲۰ میلیون تومان کاهش را تجربه کردند.

وی در خصوص پیش‌بینی خود از وضعیت بازار نیز می‌گوید: بازار تابع عرضه و تقاضا است و درحال‌حاضر نیز تقاضا برای خرید وجود ندارد این در حالیست که فروشنده در بازار به وفور دیده می‌شود و خریدار تعیین‌کننده قیمت شده است.

موتمنی با تاکید بر این که تا زمانی که آرامش به بازار برنگردد و نگرانی از گسترش ویروس کرونا کاهش نیابد، وضعیت بازار خودرو به همین منوال باقی خواهد ماند، تصریح می‌کند: هم اکنون همه به فکر سلامتی خود هستند و هیچ کس به فکر خرید خودرو نیست زیرا خانه بهترین مکان برای مردم است در همین حال دردسرهای خرید خودرو و نقل و انتقال آن نیز ریسک بالایی برای خریداران دارد که در این شرایط حاضر به قبول آن نیستند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو ادامه می‌دهد: بر این اساس به دلیل نپذیرفتن این ریسک مراجعه‌ای برای خرید وجود ندارد و کسانی که با خرید خودرو اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کردند نیز از این کار دست کشیده‌اند زیرا به این موضوع آگاه هستند برای فروش این خودروها باید زمان زیادی در انتظار باشند. در همین حال کسانی که به دنبال فروش خودروهای دپویی با قیمت‌های بالا بودند هم اکنون ناگزیر به فروش با قیمت‌های پایین تری هستند به طوری که قیمت‌ها به یک ماه پیش نزدیک شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود روند کاهشی قیمت‌ها همچنان ادامه دار باشد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نگاهی به قیمت خودروها نیز نشان می‌دهد که از سه هفته گذشته روند کاهشی قیمت‌ها آغاز شده و همچنان ادامه دارد و مقایسه قیمت‌ها نشان از بازگشت قیمت‌ها به پیش از افزایش‌های چشمگیر اخیر است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top