حلقه مفقوده دلالی مسکن از زبان دکتر کاشانی کیا

 

الزمات قانونی همان رعایت ماده ۲۸ است صنف است؛ به عنوان مثال در این ماده آمده است که شخصی که ‏وارد این کار می‌شود طبق این ماده قانونی باید عدم سوپیشینه و عدم اعتیاد دریافت کند، اما آژانس‌ها بدون رعایت این موارد افراد ‏را برای دلالی ملک استخدام می‌کنند! یعنی حتی ماده قانونی نیز رعایت نمی‌شود

خبریجات-فرارو- یک کارشناس حوزه مسکن گفت: «ذهنیت بدی که در ‏خصوص مشاوران و دلالی املاک در ایران وجود دارد از چند مساله نشات می‌گیرد. در این صنف، چون این شغل به صورت ‏کمیسیونی درآمد دارد، مشاوران املاک بزرگ اقدام به جذب افرادی فاقد صلاحیت می‌کنند، بدون اینکه این افراد مباحث و ‏الزمات صنفی، علمی و حقوقی این کار را بداند و صرف اینکه خوب حرف می‌زنند استخدام می‌شوند و در این شرایط حق ‏عموما مشتری در این میان تضییع می‌شود و از این جهت به این شغل در ایران نگاه بدبینانه‌ای وجود دارد و این مساله را به کل ‏صنف تعمیم می‌دهند.»

امیرهمایون کاشانی کیا کارشناس ارشد املاک طی گفتگو با فرارو در خصوص عملکرد دلالی در بازار مسکن عنوان کرد: «دلالی علمی املاک»، یکی از قدیم‌ترین علوم ‏در حرفه‌ها وعلوم در تاریخ بوده است. از حدود هفت هزار سال پیش تاکنون در مصر باستان یعنی در دوره فراعنه اسنادی به دست ‏ما رسیده که روی پاپیروس‌ها نقش بسته که برخی از کاهنان مصری به صورت علمی کار دلالی ملک می‌کرده و دارای آژانس ‏املاک بوده اند. در عین حال، در بابل در بین النهرین نیز الواح گلی کشف شده حدود سه هزار سال قبل این حرفه رواج داشته است ‏و اکنون این الواح در موزه لوور و شیکاگو وجود دارد. علاوه بر این در روم باستان نیز حدود ۲ هزار سال قبل آژانس‌های املاک ‏فعالیت می‌کردند و اسناد این فعالیت‌های در موزه میلان و لوور پاریس نگهداری می‌شود و حدود ۲۸۰۰ جلد کتاب نیز در این ‏زمینه وجود دارد. به طور کلی از ۷ هزار سال پیش تاکنون دلالی علمی ملک وجود داشته و تاکنون تکمیل شده و به دست ما رسیده ‏است. ‏»

وی در خصوص شرایط دلالی املاک در ایران افزود: «افرادی که در ایران به عنوان دلال ملک و مسکن ‏فعالیت می‌کنند، به صورت تجربی به این کار مشغولند و هیچ کدام به صورت علمی به این کار نپرداخته و هنوز هم نمی‌پردازند؛ ‏در حالی که این حرفه به صورت کاملا علمی در بیشتر کشور‌ها در حال انجام است؛ باید گفت، اصطلاحا این افراد در ایران ‏املاکی هستند.» ‏

این استاد دانشگاه همچنین با انتقاد از روند صدور مجوز آژانس مسکن و استخدام دلال ملک در ایران گفت: «ذهنیت بدی که در ‏خصوص مشاوران و دلالی املاک در ایران وجود دارد از چند مساله نشات می‌گیرد. در این صنف، چون این شغل به صورت ‏کمیسیونی درآمد دارد، مشاوران املاک بزرگ اقدام به جذب افرادی فاقد صلاحیت می‌کنند، بدون اینکه این افراد مباحث و ‏الزماات صنفی، علمی و حقوقی این کار را بداند و صرف اینکه خوب حرف می‌زنند استخدام می‌شوند و در این شرایط حق ‏عموما مشتری در این میان تضییع می‌شود و از این جهت به این شغل در ایران نگاه بدبینانه‌ای وجود دارد و این مساله را به کل ‏صنف تعمیم می‌دهند.»

وی در ادامه افزود: «الزمات قانونی همان رعایت ماده ۲۸ است صنف است؛ به عنوان مثال در این ماده آمده است که شخصی که ‏وارد این کار می‌شود طبق این ماده قانونی باید عدم سوپیشینه و عدم اعتیاد دریافت کند، اما آژانس‌ها بدون رعایت این موارد افراد ‏را برای دلالی ملک استخدام می‌کنند! یعنی حتی ماده قانونی نیز رعایت نمی‌شود!»

کاشانی کیا سپس بیان کرد: «یکی از معروف‌ترین استاندارد‌های علمی جهانی در حوزه دلالی املاک در آلمان صادر می‌شود که این ‏مرکز اعتبار دهی در جهان به عنوان «داکس» شناخته می‌شود، این استاندارد یکی از معتبرترین استاندارد‌های علمی جهانی در ‏حوزه دلالی املاک است که سایر مراکز علمی استاندارد از این مرکز اعتبار خود را تایید یا کسب می‌کنند.»
وی ادامه داد: «داکس آلمان یک دستور العمل خاص طبق ماده ۳۲ ایزو ۹۰۰۱ دارد که سیستم مدیریت کیفیت در آن دقیقا مشخص ‏می کند که هر آژانس املاک باید به چه ترتیبی عمل کند تا معتبر شناخته و فعالیت آن علمی اعلام شود. این دستور العمل در دو ‏جزوه به آژانس‌های ارائه می‌شود که طبق آن فعالیت کنند و وقتی طبق این مواد فعالیت کنند، هم فعالیت آژانس و هم دلالی معتبر ‏و علمی شناخته می‌شود.»

این مدرس دانشگاه افزود: «در دلالی علمی، ملک بر اساس استاندارد‌هایی که اعلام شد از لحظه‌ای که مشتری به شما ‏مراجعه می‌کند تا زمانی که قرارداد بسته می‌شود و سال‌ها بعد از بستن قرارداد همچنان مشاوره برقرار است؛ یعنی همچنان به ‏مشتری حتی بعد از خرید و فروش خدمات ارائه می‌شود که همین مساله دلالی را در کشور‌های دیگر علمی و معتبر می‌کند در ‏حالی که در ایران تاکنون ناشناخته بوده و رعایت نشده است. در ایران می‌توان به این استاندارد‌ها رسید به شرط اینکه برخی ‏موانع برداشته شود. ‏»

کاشانی کیا در پایان تاکید کرد: «خیلی آژانس‌های املاک معتبر میل به فراگیری دلایل علمی دارند و حتی حاضر به هزینه کردن هستند، اما کسی که بتواند این ‏مساله را به صورت علمی در ایران آموزش دهند و مدرک در این خصوص صادر کرده و با مراکز معتبر صدور استاندارد ارتباط ‏داشته باشد وجود ندارد. ‏در واقع باید برای آموزش دلالی علمی همه چیز باهم باشد هم آموزش حقوقی، مدیریت، بازاریابی و زبان بدن را باهم تدریس ‏کند و چرا که آموزش همه این موارد می‌تواند یک دلال را برای یک فعالیت علمی آموزش دهد و همه چیز بر اساس استاندارد‌ها ‏و مسائل علمی باشد. دلال ملک برخلاف آنچه در ایران به آن معتقدند سلیقه‌ای و تجربی نیست باید به صورت علمی باشد تا ‏جوابگوی نیاز‌های مردم باشد چرا که این نوع دلالی باعث کاهش رانت و ایجاد شفافیت می‌شود.» ‏

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top